Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Türk Hava Yolları” çıkışı: Öküz altında buzağı arayanlara herhalde yeter

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün katıldığı bir programda yaptığı konuşmada müjdeli haberi vererek Türk Hava...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Türk Hava Yolları” çıkışı: Öküz altında buzağı arayanlara herhalde yeter

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün katıldığı bir programda yaptığı konuşmada müjdeli haberi vererek Türk Hava Yolları (THY) ile ilgili alınan yeni kararı duyurdu ve “Artık ‘Turkey’ yok, ‘Türkiye’ var. Bundan sonra uçaklarımızın gövdesine de ‘Turkish Airlines’ değil, ‘Türkiye Hava Yolları’ yazacağız” tabirini kullandı.

AKŞENER: BİZ GELDİĞİMİZDE TÜRK HAVA YOLLARI YAZARIZ

Türk manasına gelen ‘Turkish’ sözünün Türkiye ile değiştirilme kararına başta UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener olmak üzere çok sayıda yorum geldi. Akşener, “Biz geldiğimizde onu da düzeltip Türk Hava Yolları yazarız. Ne de olsa az kaldı” tabirini kullandı.

AK PARTİ’DEN REAKSİYON: BU BAHİSTEKİ TARTIŞMA YANLIŞ TARTIŞMADIR

Akşener’in çıkışına AK Parti MKYK toplantısının akabinde yaptığı açıklamayla reaksiyon gösteren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Bu tabirler Türkçeleştirirken güya Türk yerine Türkiye kullanılmış üzere söyleniyor. Şayet kullanılanın Türkçesi Türk ise o da Türk kullanılacak, Türkiye ise Türkiye kullanılacak. Bu bahisteki tartışma yanlış tartışmadır. Sayın Cumhurbaşkanımız bu hususlarda eleştirilecek, yargılanacak son kişidir. Devletin başıdır. Nerede Türkiye nerede Türk kullanılacağı konusundaki hassasiyeti açıktır” sözünü kullandı.

ERDOĞAN BUGÜN “TÜRK HAVA YOLLARI” SÖZÜNÜ KULLANDI

Yaşanan gelişmelerin akabinde bugün AK Parti küme toplantısında gündeme ait değerlendirmeler yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevzuya ait açıklamasında “Türk Hava Yolları” tabirini kullandı.

“ÖKÜZ ALTINDA BUZAĞI ARAYANLARA YETER”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi; “Dünyada ülkemizin ismini Turkey’den Türkiye’ye dönüştürme adımını muvaffakiyetle hayata geçirirken ulusal havayolumuz da Turkish Airlines değil Türk Hava Yolları ismiyle yapacaktır. Bu kadarı öküz altında buzağı arayanlara herhalde kâfi.”