Bakan Akar, yeni operasyon mesajıyla dünyaya gözdağı verdi: Kimse karşımıza çıkmasın, terör belasından kurtulacağız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine toplantısının akabinde gazetecilerin sorularını yanıtladı....

Bakan Akar, yeni operasyon mesajıyla dünyaya gözdağı verdi: Kimse karşımıza çıkmasın, terör belasından kurtulacağız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine toplantısının akabinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akar, Suriye‘nin kuzeyine yapılması planlanan mümkün operasyona ait de konuştu.

“HUKUKA UYGUN DAVRANIYORUZ”

Operasyonla alakalı tüm dünyaya gözdağı veren Bakan Akar, “Tüm faaliyetlerimizde olabildiğince prensipli, açık, şeffaf ve milletlerarası hukuka uygun davranıyoruz. Diyoruz ki biz hudutlarımızın ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlayacağız. Bizim sıkıntımız bu. Hudutlarımızı ve vatandaşlarımızın güvenliğini tehdit eden hudutlarımızda rastgele bir halde bir oluşumu istemiyoruz. Buna ‘terör koridoru’, ‘terör oluşumu’ ne denirse denilsin. Hakikaten 2016’dan itibaren başlandı ve terör koridorlarını parçaladık. Bundan sonra da orada rastgele bir oluşuma müsaade etmeyeceğimizi tabir ettik. Türkiye’nin terörle uğraş faaliyetleri kararlılıkla devam ediyor.

“KARARLIYIZ VE BUNA DA MUKTEDİRİZ”

“SALDIRI TEŞEBBÜSLERİNE MİSLİYLE KARŞILIK VERİYORUZ”

Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, muhtemel operasyonun amacının Tel Rıfat ve Münbiç olacağına yönelik açıklamalarını hatırlatması üzerine “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da söz ettiği bize yönelik taciz, atak teşebbüsleri bu iki bölgeden ağırlaşmış durumda. Biz taarruz teşebbüslerine misliyle karşılık veriyoruz. Daha ötesi gerektiğinde de gerekeni yapmaya hazırız” diye konuştu.

“UKRAYNA’DAN GETİRİLECEK TAHIL YÜKLÜ GEMİLER İÇİN GÖRÜŞÜYORUZ”

Bakan Akar, tahıl yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından çıkışlarına yönelik çalışmalara ait, “Bunun bir an evvel sonuçlanmasına çaba gösteriyoruz. Rusya ve Ukrayna ile görüşüyoruz, Birleşmiş Milletler (BM) ile görüşüyoruz, sonuç olarak da bu bahsin tahlili için uğraşıyoruz. Bununla ilgili oldukça bir ilerleme sağlandı. Nasıl yapılacak, mayınlar nasıl temizlenecek, kim yapacak, koridor nasıl oluşturulacak, kim refakat edecek üzere teknik planlamalara yönelik hususlar üzerindeki çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.

“O İTİMADIN TEMİN EDİLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Akar, bu husustaki sorumluluğun büyük oranda Türkiye’de olup olmayacağına, Türkiye’de görüşme takviminin oluşturulup oluşturulmayacağına ait soru üzerine, “Şu anda Türkiye olarak biz koordine ediyoruz. Geçen cumartesi günü bununla ilgili BM’den bir yetkili ile bakanlığımızdaki bir arkadaşımız görüştü. Taraflarda tahlil iradesi olduğu için süreç ilerliyor. Herkes karşılıklı olarak bir şeylerden emin olmak istiyor. Biz de o inancın temin edilmesi için çalışıyoruz” dedi.