Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun İngiliz basınına verdiği S-400 demecine çok kızdı: Sadece acıyoruz

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde BBC Türkçe’ye verdiği bir röportajda Türkiye’nin S-400 satın...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun İngiliz basınına verdiği S-400 demecine çok kızdı: Sadece acıyoruz

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde BBC Türkçe’ye verdiği bir röportajda Türkiye’nin S-400 satın almasıyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

KILIÇDAROĞLU: GİTTİLER S-400 ALDILAR

Röportajında Kılıçdaroğlu, “Siz ittifakın dışında farklı bir savunma sanayine girerseniz o vakit sorun çıkar” diyen Kılıçdaroğlu, “Nitekim gittiler S-400 aldılar. Şu soruyu sordum, kime karşı kullanacaksınız? Yunanistan’a karşı mı kullanacaksınız? Nato ittifakı içinde. Suriye’ye karşı mı kullanacaksınız? Orası da çok daha güçlü Ruslar var. İran’a karşı mı kullanacaksınız? Kasr-ı Tatlı’dan bu yana ortamızda hiçbir sorun çıkmamış. E kime karşı kullanacaksınız? Rusya’ya karşı mı kullanacaksınız? Zati silahı size veren o. Niçin aldınız, neyin bedeli olarak aldınız, neyin bedelini ödediniz? Bu sorunun karşılığını şu ana kadar almış değiliz. Gerisinden alışılmış Türkiye’nin F-16, F-35 yedek kesimlerinin burada üretilmesi…Savunma sanayii orada önemli sorun yaşadı. Münasebetiyle Türkiye’nin kendi savunması açısından içinde bulunduğu ittifakla birlikte hareke etmesi en gerçek olanıdır” dedi.

ERDOĞAN: ATILIMLARIMIZI ELEŞTİRENLER, STRATEJİK ÖNGÜRÜSÜNÜ KAYBETMİŞTİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının akabinde Jandarma ve Kıyı Güvenlik Akademisi Başkanlığı Subay ve Astsubay Öğrencileri Mezuniyet Merasimi’ne katılarak burada açıklamalarda bulundu. Konuşmasında savunma endüstrisine de değinen Erdoğan, “Yunanistan’a yapılan askeri yığınağı gördüğü halde, hala savunma endüstrisi atılımlarımızı eleştiren varsa, stratejik öngörüsünü kaybetmiş demektir” dedi.

“RAHATSIZ OLUYORLARSA HİÇ KUSURA BAKMASINLAR”

Sözlerini sürdüren Erdoğan, “On bin kilometre öteden ülkeme ve ülkemde teröristlere TIR’larla şayet mühimmat getiriyorsa, şayet buraya bütün araç, gereç getiriyorsa ve onlarla hudut ötesi bize operasyon yapıyorlarsa, onlara da biz gereken yanıtı hudut ötesinde yaptığımız mutabakatla, hudut çizgisinin 30 kilometre ötesine kadar gereken karşılığını veriyor, bundan rahatsız oluyorlarsa hiç kusura bakmasınlar, onlar rahatsız olacak biz de yolumuza devam edeceğiz. Elbette gün gelecek tarih bunları yargılayacak, kararını verecektir” sözlerini kullandı.

“YABANCI BASINA TÜRKİYE’Yİ ŞİKAYET EDENLERE ACIYORUZ”

Geçtiğimiz günlerde BBC Türkçe’ye S-400 açıklaması yapan Kılıçdaroğlu’na da reaksiyon gösteren Erdoğan, “Yabancı basına Türkiye’yi savunma endüstrini şikayet edenlere yalnızca acıyoruz. İHA’larımızı, SİHA’larımızı, Akıncılar’ı da, savaş uçaklarını, helikopterimizi de yapmaya devam edeceğiz. Bugün de onları kendi hırsları, sığ hesaplarıyla baş başa bırakıp, işimize bakıyoruz. Kimse Yunanistan’da 101-15 Amerika üssü var diye eleştirmiyor. Fakat en ufak ses çıktığı vakit ‘Türkiye Yunanistan’ı tehdit ediyor’ buyurun. Şayet bize yan bakan olduğu vakit yan bakana kusura bakmasınlar herhalde biz de düz bakmayız.” dedi.