Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Katılım finans kuruluşlarının bankalardan farkının olmadığına dair bir algı var”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dolmabahçe Ofisi’nde düzenlenen İştirak Finans Strateji Dokümanı Tanıtım Toplantısı’nda dünya finans...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Katılım finans kuruluşlarının bankalardan farkının olmadığına dair bir algı var”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dolmabahçe Ofisi’nde düzenlenen İştirak Finans Strateji Dokümanı Tanıtım Toplantısı’nda dünya finans sisteminin aksaklıklarından bahsederek, iştirak finansın hak ettiği yerde olmadığını söyledi.

Erdoğan’ın konuşmalarından satır başları şu halde:

“KÜRESEL EKONOMİK KRİZ TÜM DÜNYA EKONOMİLERİNİ DERİNDEN ETKİLİYOR”

Bugün burada kamuoyu ile paylaşılacak iştirak finans strateji dokümanının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Türkiye’nin her alanda olduğu üzere iktisatta de amaçlarını global ligin en üst sıralarına çıkarmak için bu türlü bir süreçte bu çeşit çalışmaların çok daha manalı olduğuna inanıyorum.

Daha kıymetlisi salgının ve savaşın tetiklediği güç ve emtia fiyatlarındaki artışın derinleştirdiği global ekonomik krizin gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm ekonomileri derinden etkilediği bir periyottan geçiyoruz. Global krizlerin arkasının kesilmediği son yıllarda Türkiye, uzunca bir müddettir yaşadığı siyasi ve ekonomik badirelerden elde ettiği deneyim ile kendini öbür ülkelerden ayrıştırmayı başarmıştır. Daha açık konuşmak gerekirse birileri son 8-9 yıldır Türkiye’yi yönetilebilir olmaktan çıkarmak için kumpastan darbeye her yolu denediler. Bu sinsi atakların son mermisi de ekonomimize sıkıldı. Ancak hesap edilmeyen bir durum ortaya çıktı. Bize kurulan tuzaklara karşı verdiğimiz gayret bizi daha güçlü kıldı. Buna karşılık dünyadaki beklenmedik krizler bize bu tuzakları kuranların tüm zaaflarını ve zayıflıklarını açığa çıkardı.

“EKONOMİK BÜYÜMENİN LOKOMOTİFİ OLMASI GEREKEN FİNANS SİSTEMİ MİSYONUNU YERİNE GETİREMİYOR”

Küresel gelişmelerin tesiriyle bir müddettir tesirini hissettiğimiz enflasyon sıkıntısının de üstesinden gelerek inşallah Türkiye Yüzyılı’nı daima birlikte inşa edeceğiz. Tabi bu ortada global ekonomik kriz daima yeni meselelere da yol açarak dünyayı kasıp kavurmayı sürdürüyor. Yaşanan sıkıntıların en çok etkilediği alanların başında ise finans bölümü geliyor. Esasen finans sisteminin bunun ötesinde kahırları, çarpıklıkları, çıkmazları da vardır. Daha açık bir tabir ile temel misyonu tasarrufları hakikat yatırımlara yönlendirerek ekonomik büyümenin lokomotifi olması gereken finansal sistem artık bu vazifesini yerine getiremiyor. Geldiğimiz noktada finans sisteminin üretimi ve ticareti beslediği bir ekonomik sistemin yerini adeta tüm başka dalların finans dalını beslediği sıhhatsiz ve sürdürülemez bir yapı almıştır.

KATILIM FİNANS BANKASI İSMİ İŞTİRAK FİNANS KURUMU OLABİLİR

Dünyada finans sisteminin beslediği borçluluk, gelir ve servet adaletsizlikleri süratle artıyor. Buna karşılık birebir sistemin yol açtığı sıkıntılar ülkelerin ekonomik büyüme oranlarını ve toplumsal refah düzeylerini olumsuz tarafta etkiliyor. O denli ki, 2021 yılında 303 trilyon dolar düzeyine ulaşan global borçluluk oranı global ulusal gelirin 3,5 katına yükselmiştir.

Katılım finans kuruluşlarının bankalardan bir farkının olmadığına ait genel bir algı toplumumuzda yer etmiş durumdadır. Bu algıyı dönüştürmenin birinci adımı hala kullanılan İştirak Bankası isminin İştirak Finans Kurumu biçiminde değiştirilmesi olabilir