Çocuklarda Sık Görülen 4 Yaz Kazası!

Çocuklar için yılın en keyifli devri parklarda ve kumsalda çokça oynayabildikleri yaz mevsimi oluyor. Çünkü...

Çocuklarda Sık Görülen 4 Yaz Kazası!

Çocuklar için yılın en keyifli devri parklarda ve kumsalda çokça oynayabildikleri yaz mevsimi oluyor. Çünkü tüm yıl vakitlerinin birçoklarını konutta geçiren çocuklar artık parklarda, deniz ve havuz kenarlarında gönüllerince oynamanın keyfini yaşayacaklar. Lakin, bu devirde çocuklarda düşme ve çarpma sonucu oluşan kırıklar, burkulmalar ile incinmeler yaz tatiline gölge düşürebiliyor. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarında ortopedik kazalar konusunda farkındalık yaratmaları ve gerekli tedbirleri almaları büyük kıymet taşıyor. Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Çocuk Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Kerim Sarıyılmaz, ebeveynlerin yaz aylarında gelişebilecek kazalara karşı güvenlik tedbirlerini kesinlikle gözden geçirmeleri gerektiğine dikkat çekerek, “Güvenlik tedbirlerinin yanı sıra çocuklarımıza uygun ekipmanları kullanma alışkanlığı da kazandırmalıyız. Ayrıyeten, çocukların spor yapmadan evvel âlâ bir ısınma ve germe rutini izlemeleri de gerekiyor. Lakin alınan tedbirlere karşın istenmeyen kazalar olursa doktora vakit kaybetmeden başvurmak, ileride oluşabilecek sakatlık, işlev bozukluğu ve aktivitelerde kısıtlanma üzere sıkıntıların önlenmesi için çok önemlidir” diyor. Çocuk Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Kerim Sarıyılmaz, yaz aylarında çocuklarda görülme sıklığı artan ortopedik kazalara karşı ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken kuralları anlattı; değerli ihtarlarda bulundu! 

BİSİKLET ve PATEN KAZALARI

Çocukların yaz aylarında en keyif aldıkları yaz aktivitelerinden biri olan bisiklet ve paten sürmek gerekli tedbirler alınmadığında önemli yaralanmalarla sonuçlanabiliyor. Bisikletle ya da patenle bir yere çarpma yahut düşme sonrasında en sık baş travmaları, bacak ve kollarda kırıklar ile burkulmalar görülüyor. Doç. Dr. Kerim Sarıyılmaz, “Kafa travmaları hayati ehemmiyet arz edebiliyor. Bilhassa kask takılmadığı vakit, başın yere ya da sert bir yere çarpması sonucu beyin sarsıntısına bağlı olarak şuur-hafıza kaybı ya da beyin kanamaları ve kafatası kırıkları olabiliyor. Ayrıyeten düşmeler nedeniyle eklemlerde bağ zedelenmeleri ve kopmaları, uzun kemiklerde kırıklar görülebiliyor” diyor. 

Nasıl tedbir almalı?

 • Bisikletin çocuğunuzun uzunluğuna, kilosuna ve yaşına uygun olmasına ihtimam gösterin.
 • Çocuğunuz bisiklete binmeden evvel frenlerin çalışıp çalışmadığını denetim edin. 
 • Baş yaralanmasını önlemek için bisiklet kullanırken kesinlikle kask takmasını sağlayın. Bilhassa yeni bisiklet ya da paten kullanmaya başlayan çocuklarda dizlik ve dirseklik üzere kollayıcı ekipmanlar kullanın.
 • Trafik kurallarını öğretin ve inançlı bisiklet sürme maharetlerini geliştirmesine yardımcı olun.

SU AKTİVİTELERİ KAZALARI

Sıcak havalarda su aktiviteleriyle ilgili yaralanmaların da kesinlikle dikkate alınması gerekiyor. Çünkü yüzme havuzlarında kayarak düşme, suya yanlışlı dalma yahut suya çarpma sonrasında omurga, boyun, baş, kollar ile bacaklarda önemli burkulmalar ve kırıklar gelişebiliyor. 

Nasıl tedbir almalı? 

 • Çocuğunuz suya girmeden evvel derinliğini kesinlikle denetim edin. 
 • Yüzme hünerlerini geliştirmesi için eğitim almasını sağlayın.
 • Su aktiviteleri sırasında güvenlik kurallarına uymasının değerini anlatın. Örneğin; havuz kenarlarında kayıp düşmeyi engellemek için ıslak yerde koşmamalı. Mümkünse terlik ya da kaymayı engelleyici çorap-patikler giymeli. 

OYUN ALANI KAZALARI

Yaz aylarında çocuklar en sık parklarda ve oyun alanlarında vakit geçiriyorlar. Lakin güvenlik tedbirleri alınmadığı takdirde oyun alanları epeyce tehlikeli olabiliyor. Doç. Dr. Kerim Sarıyılmaz, “Düşmeler, kaymalar ve çarpışmalar üzere oyun alanı kazaları değerli ortopedik yaralanmalarla sonuçlanabiliyor.

Özellikle kol ve bacak kemiklerindeki kırıklar oyun parklarında düşme sonrası sık görülen yaralanmaları oluşturuyor ve kimileri ameliyat gerektirecek ciddiyette olabiliyor” ihtarında bulunuyor. 

 

Nasıl tedbir almalı? 

 • Çocuğunuzu oyun alanlarında nezaret altında tutun 
 • Oyun alanlarındaki oyuncakların hedefine uygun kullanılmasını sağlayın. Salıncak, kaydırak üzere çarpışma riski olan yerlerde daha dikkatli olun. 
 • Zemini kauçuk yahut kum üzere yumuşak yüzeyden oluşan oyun parklarını tercih edin
 • Çocuğunuzun yaşına uygun oyun ekipmanlarını kullanmasını sağlayın. 

SPOR KAZALARI

Yaz ayları, spor aktiflikleri için ülkü bir vakit. Futbol, basketbol, voleybol, tenis ve jimnastik üzere sporlar çocukların her vakit ilgisini çekiyor. Lakin bu sporlar sırasında burkulmalar, incinmeler ve kırıklar üzere ortopedik yaralanmalar yaz aylarında artış gösteriyor. Doç. Dr. Kerim Sarıyılmaz, “Spor aktifliği sırasında oluşan yaralanmaları önlemek için dikkat edilmesi gereken en değerli kural, spor ya da antreman öncesinde kas, tendon ve eklemleri spora hazırlamak için germe-esneme idmanları yapmaktır” diyor. 

Nasıl tedbir almalı?

 • Çocuğunuzun spor sırasında uygun ekipmanları kullanmasını sağlayın. Bilhassa yapılacak olan spora uygun spor ayakkabıları, koruyucu dizlikler ve dirseklikler üzere ekipmanlar yaralanma riskini azaltmaya yardımcı olabiliyor. 
 • Spora hazırlamak için ısınma ve germe idmanları yapmasını teşvik edin.
 • Zeminin yapılacak olan spora uygun olmasına dikkat edin. Örneğin beton taban futbolda düşme sonrasında yaralanma riskini arttıracaktır. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı