‘Otizmli bireylerin kaçma davranışına karşı güvenlik becerileri programı’

Otizmli bireylerin sokakta, parkta yahut rastgele bir toplumsal hayat alanında bir anda ailelerinin yahut bakıcılarının...

‘Otizmli bireylerin kaçma davranışına karşı güvenlik becerileri programı’

Otizmli bireylerin sokakta, parkta yahut rastgele bir toplumsal hayat alanında bir anda ailelerinin yahut bakıcılarının yanlarından ayrılıp kaçma davranışı gösterebildiklerini söyleyen ABA Klinik Çocuk Gelişim Merkezi Kurucu Müdürü His Selen Bayram, “Kaçma davranışı otizmli bireylerin güvenlikleri açısından önemli tehlike olarak görülmektedir. Biz ABA Klinik olarak öğrencilerimiz ve ebeveynleri için daha inançlı bir ömür yaratmak ismine her öğrencimizin programlarında güvenlik maharetlerine de yer vermekteyiz” dedi.

Yaz ayları ile birlikte otizmli bireylerin mesken dışında vakit geçirme müddetleri artmaktadır. Otizmli bireyler sokakta, parkta yahut rastgele bir toplumsal hayat alanında bir anda ailelerinin yahut bakıcılarının yanlarından ayrılıp kaçma davranışı gösterebilirler. Kaçma davranışı otizmli bireylerin güvenlikleri açısından önemli tehlike olarak görülmektedir. Kaçma davranışları birden fazla vakit kazalarla da sonuçlanabilmektedir. ABA Klinik Çocuk Gelişim Merkezi Kurucu Müdürü His Selen Bayram, otizmli bireylerin büyük bir çoğunluğunda kaçma davranışının bulunduğunu bu durumun çocukların güvenlikleri için önemli risk oluşturduğunu belirtti.

‘EĞİTİMCİ TAKIMIMIZA GÜVENLİK MAHARETLERİ EĞİTİMİ ALDIRDIK’

ABA Klinik olarak otizmli bireylere bilimsel destekli uygulamalarla milletlerarası standartlara uygun eğitim hizmeti sunduklarını kaydeden Bayram, şunları söyledi:

“Eğitim programımız otizmli bireyler için geliştirilmiş, lisan bağlantı ve toplumsal etkileşim hünerlerinden, istihdam maharetlerine çok geniş bir çerçeve bize sunmaktadır. Programımız içerisinde güvenlik marifetleri de yer almaktadır. ABA Klinik olarak güvenlik maharetlerini otizmli bireylere daha tesirli öğretebilmek ismine eğitimci takımımıza Amerika’dan Dr. Bridget Taylor’dan otizmli bireylere güvenlik marifetlerinin öğretimi eğitimini aldırdık. Bu eğitimden sonra güvenlik marifetlerinin öğrencilerimize kazandırılması ismine merkezimizde çalışmalar başlattık. Güvenlik hünerleri ile ilgili yapılmış çalışmalarda, otizmli bireylerin yaklaşık yüzde 50’sinin kaçma davranışına sahip olduğunu, kaçma davranışı gösteren otizmli bireylerin yaklaşık yarısının isim adres, telefon numarası üzere şahsî bilgilerini iletemediği, kaçma davranışı gösteren her 3 otizmli çocuktan 2 sinin bir trafik kazasıyla karşı karşıya kaldığı, otizmli bireye sahip ebeveynlerin en büyük gerilim kaynağının kaçma davranışı olduğu, kaçma davranışı gösteren otizmli bireylerin ebeveynlerinin yüzde 62’sinin kaçma davranışından ötürü toplumsal hayata iştirak gösteremediği, kaçma davranışı gösteren ebeveynlerin yüzde 40’ının kaçma davranışından ötürü uyku bozukluğu yaşadığı ve kaçma davranışı gösteren otizmli bireylerin yüzde 80’inin rastgele bir profesyonelden bu mevzuda dayanak almadığı sonucu görülmüştür. Bu sebeple biz ABA Klinik olarak öğrencilerimiz ve ebeveynleri için daha inançlı bir ömür yaratmak ismine her öğrencimizin programlarında güvenlik marifetlerine de yer vermekteyiz.”

‘GÜVENLİK MARİFETLERİ ÇALIŞILDI’

ABA Klinikte eğitim alan Bulut Kaan’ın annesi Ayça Alemdar oğlu Kaan’ın eğitimlerde güvenlik hünerleri eğitimi aldığını söyleyerek, “Oğlum şu anda 7 yaşında. Bu vakte kadar daima kaçtı diyebilirim. Mesela 3 yaşlarında bir anda elimi bırakarak koşmaları vardı. ABA Klinik’te güvenlik hünerleri çalışıldı. ABA Klinik sayesinden şu anda ‘beni bekle’ dediğim vakit bekliyor, yanımdan ayrılmıyor ve kaçmıyor. Nörotipik bir çocukla bile yapamayacağım şeyleri şu an Kaan ile yapabiliyoruz. Bu da ABA Klinik sayesinde oldu. Güvenlik marifetleri sahiden çok kıymetli ve bunları Kaan’ın da başarmış olmasına şükrediyorum” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat