Bursa TB’den ‘umut’ dolu bildiri

Bursa TB İdare Konseyi Lideri ve TOBB İdare Konseyi Üyesi Özer Matlı, “Krizlerin değil, umudun...

Bursa TB’den ‘umut’ dolu bildiri

bursa tb den umut dolu mesaj 1672428177 713

Bursa TB İdare Konseyi Lideri ve TOBB İdare Konseyi Üyesi Özer Matlı, “Krizlerin değil, umudun hâkim olduğu bir yıl diliyorum” dedi.

BURSA (İGFA) – Bursa Ticaret Borsası (Bursa TB) İdare Heyeti Lideri ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İdare Şurası Üyesi Özer Matlı, 2022 yılına ait değerlendirmelerde bulunurken, iş dünyasının 2023 yılına dair beklenti ve öngörülerini paylaştı. 2022 yılının her açıdan şiddetli bir yıl olduğunu lisana getiren Özer Matlı, bilhassa korona virüs salgınının ekonomilerde yarattığı tahribatı Rusya-Ukrayna savaşının daha da derinleştirdiğini belirtti.

Ekonomilerdeki global sakinliğin yılın ikinci yarısından itibaren çok daha besbelli bir hal aldığını kaydeden Lider Özer Matlı, “Gıda emtia fiyatlarındaki artışlara ek olarak, maruz kaldığımız kur artışları üretim için gerekli olan hammadde fiyatlarımızı ve münasebetiyle da maliyetlerimizi önemli ölçüde artırdı. Bunun yanı sıra iş dünyamız, savaşın devam eden tesirleri, mevcut enflasyonist ortam, finansmana erişimde yaşanan badireler ve global iklim değişikliklerinin getirdiği öngörülemez gelişmeler üzere temel sorunlarla 2022 yılında çaba etmek zorunda kaldı” dedi.

Türk iş dünyasının bu süreçte değerli bir imtihandan geçtiğini tabir eden Lider Özer Matlı, her geçen gün artan riskler ve kırılganlıklara rağmen Türkiye iktisadının öteki ülke ekonomilerine nazaran daha az etkilendiğini lisana getirdi. İhracat ve büyüme sayılarının bu başarıyı desteklediğini tabir eden Özer Matlı, “Enflasyon ve girdi maliyetlerinin üretim üzerindeki baskısına karşın iş dünyamız sahip olduğu dinamizm ile krizlere süratle ahenk sağlamıştır. O denli ki en büyük ihracat pazarımız olan Avrupa ülkelerindeki sakinlik belirtilerine rağmen pazar çeşitliliği sayesinde ihracatımızın 250 milyar doları geçmesi ve yılın birinci 9 ayında elde edilen yüzde 6’lık büyüme oranı iktisatta yakaladığımız güçlü performansın göstergesidir” diye konuştu.

SEÇİM SÜRECİ VE YÜKSEK ENFLASYON

Bursa TB İdare Heyeti Lideri ve TOBB İdare Şurası Üyesi Özer Matlı, global ticaret hacminin küçülmeye devam ettiği, ülkelere ait 2023 yılı büyüme beklentilerinin azalarak resesyon tasalarının arttığı bir devirde, Türkiye’nin önündeki en kıymetli iki gündem hususunun yaklaşan seçim süreci ve yüksek enflasyon olduğunu lisana getirdi. Bu iki bahsin 2023 yılını şekillendireceğine dikkat çeken Lider Matlı, “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılında, iktisat idaresinden öncelikli beklentimiz enflasyonun düşürülerek alım gücünün artırılması, fiyat istikrarını sağlayacak enstrümanların devreye alınması, üretim girdi maliyetlerini aşağı çekerek iş dünyasının yatırım, istihdam, üretim ve ihracat iştahını koruyacak dayanakları hayata geçirmesidir” dedi.

İçinden geçtiğimiz bu güçlü sürecin fakat ve lakin katma bedeli yüksek kaliteli üretim ve ihracat ile aşılabileceğini lisana getiren Lider Özer Matlı, “Bu noktada önümüzdeki riskleri çok âlâ tahlil edip, mevcut iktisadi planlamalarımızı buna nazaran yapmalıyız. Tarım kesimi başta olmak üzere savunma sanayi ve teknoloji üzere alanlardaki araçlarımızı çeşitlendirip ihracat pazarlarımızı genişletmeliyiz. Unutmayalım ki her zorluk tıpkı vakitte yeni fırsatları da içinde barındırır. İktisat idaremizin alacağı tedbirlerin de itici gücüyle Türk iş dünyası olarak bu fırsatlara odaklanmalı, birlik ve beraberlik içerisinde, makroekonomik gayelere ulaşmak ismine kararlılıkla çalışmaya ve üretmeye devam etmeliyiz. Bu vesileyle 2023 yılının krizlerin değil, umudun hâkim olduğu bir yıl olmasını temenni ediyor, yeni yılın tüm dünyaya barış, huzur ve rahmet getirmesini diliyorum” sözlerini kullandı.