Bu sefer fırsatçı emlakçılar hortladı! Dağıttıkları broşürde ev sahiplerine yönelttikleri sorular çileden çıkardı

Son periyodun en ağır gündem hususlarından olan konut ve kira fiyatlarındaki artış için hükümet devreye...

Bu sefer fırsatçı emlakçılar hortladı! Dağıttıkları broşürde ev sahiplerine yönelttikleri sorular çileden çıkardı

Son periyodun en ağır gündem hususlarından olan konut ve kira fiyatlarındaki artış için hükümet devreye girse de birtakım emlakçıların kira piyasasını speküle ettiği ortaya çıktı. Mesken sahiplerine ‘Evinizi en uygun fiyata kiraya verelim’ ve ‘Evinizin piyasası mevcut kiradan daha fazla’ üzere telaffuzlarla kapı kapı gezip broşür dağıttığı ortaya çıktı.
‘Senin meskenin piyasası daha yüksek’ üzere vaatlerde bulunan emlakçılar, konut sahiplerine bir nevi baskı yaparak kiracılarını çıkarmalarına ve fahiş fiyattan konutlarını kiraya vermelerini sağlıyor. Bu durum da kira fiyatlarındaki artışı ve kiracıları da mağdur ediyor.

“EVLERİNİZİ DEĞERLİYE VERİN BASKISI YAPILIYOR”

Kendi ikametinin posta kutusuna emlakçılar tarafından broşür bırakıldığını, bu broşürde konut sahiplerinin aklını çelecek sözler yer aldığını ve bu emlakçılar hakkında hata duyurusunda bulunduğunu belirten Avukat Taha Burak Özkan şunları söyledi: “Öncelikle kira fiyatlarının fırsatçılar tarafından artırıldığı bugünlerde, biz kimi tespitlerde bulunduk. Bu bahisle alakalı hukukî teşebbüslerde bulunduk. Ankara’da ikamet ettiğimiz kendi sitede posta kutusunda bir ekip emlakçılar tarafından ‘Evlerinizin uygun fiyattan verildiğini, en yüksek fiyata kiraya verildiğine emin misiniz?’, ‘Evlerinizi kiraya verirken bizimle görüşün’ tabiri caizse ‘Evlerinizi ucuza vermeyin’, ‘Bizimle birlikte emlakçılar aracılığıyla konutlarınızı en yüksek fiyattan kiraya verin’ formunda broşürler dağıtıldığını gördük.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Bu mevzuyla alakalı bir araştırma süreci içerisine girdiğimizde malum emlak ilan sitelerinde de sıkça uydurma ilanlara rastladığımızı fark ettik. İlan numaralarını aradığımızda bu türlü bir meskenin olmadığını ama örnek olarak 3 bin lira olan kiralık bir dairenin 3 bin TL, 3 bin 750 TL, 4 bin TL hatta 5 bin TL üzere fiyatlardan uydurma ilanlarla internete verildiğini tespit ettik. ve ardından bu broşürle ilanların fotoğrafların çıktılarını alarak Ticaret Bakanlığı’na şikayette bulunduk. Ticaret Bakanlığı’na yaptığımız şikayetimizin neticelenmesinin akabinde bu güç vakitlere halkımıza tabiri caize fırsatçılık yaparak köstek olan şahıslarla ilgili ayrıyeten hata duyurusunda bulunacağız.”

“SON EKLENEN UNSURA DİKKAT EDİN”

Hükümet tarafından yapılan yeni kira düzenlemesinin borçlar kanununa yeni bir unsur olarak da eklendiğini söyleyen Özkan, “Bu süreksiz unsurla Bakanlığımız ve TBMM kiracıları ve mesken sahiplerinin menfaatlerini muhafazayı amaçlayan bir düzenleme gerçekleştirdi. Bu düzenlemenin çok yararlı olacağı kanaatindeyiz. Ama her şeyi mahkemelerden, kolluktan, ilgili isimli idari ünitelerden beklememek lazım. Vatandaşların da fırsatçılara göz açtırmaması ismine elinden geleni yapmalarını öneriyoruz” dedi.

İşte emlakçılar tarafından dağıtılan o broşür:

İhlas Haber Ajansı / İktisat