Bu Hafta ‘NVIDIA Studio’ya Adobe MAX, Yaratıcı Uygulama Güncellemeleri ve 3D Sanatçı Anna Natter Konuk Oluyor

Adobe MAX , dünya çapındaki sanatkarlara fikirlerini hayata geçirmeleri için ilham veriyor. Önde gelen yaratıcı...

Bu Hafta ‘NVIDIA Studio’ya Adobe MAX, Yaratıcı Uygulama Güncellemeleri ve 3D Sanatçı Anna Natter Konuk Oluyor

Adobe MAX , dünya çapındaki sanatkarlara fikirlerini hayata geçirmeleri için ilham veriyor. Önde gelen yaratıcı konferans, 20 Ekim Perşembe gününe kadar yüz yüze ve sanal olarak devam edecek.

NVIDIA GeForce RTX 4090 GPU’nun son sürümü ve üçüncü jenerasyon RT Çekirdekleri, dördüncü jenerasyon Tensör Çekirdekleri ve sekizinci jenerasyon NVIDIA Dual AV1 Encoder ile NVIDIA, Adobe sanatkarları için yaratıcı iş akışlarını yükseltmeye hazır.

Ayrıca sanatçı Anna Natter, bu hafta NVIDIA Studio’da yapay zekanın gücünü ve son teknoloji fotogrametri teknolojisini kullanarak nasıl 2D fotoğrafları birebir olarak 3D varlıklara dönüştürdüğünü anlatıyor.

Yeni Adobe özellikleri, en yeni NVIDIA Studio dizüstü bilgisayarlar ve daha fazlası, bugün indirilebilen Ekim NVIDIA Studio Şoförü tarafından destekleniyor.

MAKSİMUM Yaratıcılığın Keyfini Çıkarın

Adobe, Adobe Creative Cloud ve Substance 3D uygulamaları serisinde yapay zeka takviyeli özellikleri benimseyerek yapay zeka ihtilalinde taraf veriyor. Güncellemeler tekrarlayan vazifeleri kolaylaştırarak gelişmiş efektleri erişilebilir hale getiriyor.

GeForce RTX GPU’larla desteklenen içerik oluşturucular, bilhassa yeni RTX 40 Serisine sahip olanlar, Adobe Creative Cloud’daki AI özelliklerinin inanılmaz GPU hızlandırmasından yararlanabiliyor.

Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Pro, yapay zeka özellikleri için RTX hızlandırması alıyor ve sayede yapay zeka efektlerinde kıymetli performans artışları gözlemlenecek. Örneğin, Unsharp Mask filtresi, bir CPU üzerinde çalıştırmaya kıyasla (RTX 3090 Ti ve Intel i9 12900K’DA ölçülen performans) 4,5 kat artış ve 2 kattan fazla Posterize Time tesiri görecek.

Adobe Photoshop

Yeni beta Photo Restoration (Fotoğraf Restorasyon) özelliği, imajları işlemek, ton eklemek ve sinema greninin tesirlerini en aza indirmek için yapay zeka dayanaklı nöral filtreler kullanıyor. Photo Restoration, bir sanatkarın portföyünün fotoğraf kalitesini süratli ve kolay bir biçimde düzgünleştirmek için bir yahut birden fazla imgeye uygulanabiliyor.

Photoshop’un Yapay Zeka dayanaklı Object Selection Tool (Nesne Seçim Aracı), sanatkarların bir manzara içindeki makul bir objeye odaklanmasına imkan tanıyor. Kullanıcı seçilen objeyi değiştirebiliyor, filtreler ekleyebiliyor ve detaylara ince ayar yapabiliyor.

Bu sayede sanatkarlar imgeleri maskelemek için harcadıkları büyük vakitten tasarruf sağlıyor – ve GeForce RTX 3060 Ti beta sürümünde Intel UHD Graphics 700’den 3 kat, Apple M1 Ultra’dan 4 kat daha süratlidir.

Adobe Photoshop Lightroom Classic

Adobe Photoshop Lightroom Classic’in en son sürümü, kullanıcıların güçlü yeni yapay zeka takviyeli maskeleme araçlarıyla çarpıcı en son manzaralar oluşturmasını kolaylaştırıyor.

Sadece birkaç tıklamayla bu yapay zeka maskeleri, ana husus, gökyüzü ve art plan dahil olmak üzere bir manzaradaki temel öğeleri tanımlayabilir ve maskeleyebilir ve hatta bir imaj içindeki bireyleri seçebilir ve saç, yüz, gözler yahut dudaklar üzere belli alanları ayarlamak için maskeler uygulayabilir.

Adobe Substance 3D

Substance 3D Modeler artık genel sürümde mevcut. Tek bir uygulamada eskiz ve prototip oluşturmak, oyun düzeylerini engellemek, detaylı karakterler ve aksesuarlar oluşturmak yahut tüm sahneyi şekillendirmek için kusursuz olan modelleyici, sanatkarın konsept sanatı oluşturmasına yardımcı olabilir. Masaüstü ve sanal gerçeklik ortasında geçiş yapabilme özelliği, proje gereksinimlerine ve sanatkarın tercih ettiği çalışma şekline bağlı olarak ayrıyeten yarar sağlıyor.

Substance 3D Sampler, şu anda özel beta basamağında olan ve gerçek dünyadaki objelerin fotoğraflarını, ayar çubuklarıyla oynamadan yahut pahalarla uğraşmaya gerek kalmadan otomatik olarak dokulu 3D modellere dönüştüren fotogrametri özelliğini ekledi. Sanatkarlar birkaç tıklamayla artık 3D varlıklar oluşturabiliyor. Bu özellik, 3D’ye geçiş yapmak isteyen 2D sanatkarlar için bir köprü vazifesi görecek.

Adobe Creative Cloud ve Substance 3D

Aşağıdaki güncellemeler, gelişmeye ve adapte olmaya devam eden özelliklerle mevcut GPU hızlandırmalı ve yapay zeka ile geliştirilmiş Adobe uygulamaları serisine katılıyor:

  • Adobe Camera RAW — yapay zeka dayanaklı Select Objects and Select People maskeleme araçlarını seçme
  • After Effects – Donanım hızlandırmalı çıktı ile daha süratli dışa aktarma için geliştirilmiş yapay zeka takviyeli Scene Edit Detection ve H.264 oluşturma
  • Illustrator — Objelere daha süratli erişim ve Universal Scene Description (USD) (Evrensel Sahne Tanımı) evraklarının direkt dışa aktarılması için Substance 3D materyal eklentisi
  • Lightroom Classic — yapay zeka dayanaklı Select Background and Select Sky maskeleme araçlarını seçme
  • Photoshop — Substance 3D gereç eklentisi
  • Photoshop Elements – yapay zeka dayanaklı Moving Elements hareketsiz imgelere hareket katar
  • Premiere Elements — Yapay zeka takviyeli Artistic Effects, klipleri ünlü sanat yapıtlarından yahut tanınan sanat biçimlerinden ilham alan efektlerle dönüştürür
  • Premiere Pro — İmajları geliştiren pozlama, beyaz istikrarı ve kontrast, GPU hızlandırmalı Lumetri kapsamları ve daha süratli Motion Graphics Templates üzere görüntü kliplere akıllı renk düzeltmeleri uygulamak için Auto Color renk eklemesi yapar
  • Substance 3D Painter — Daha süratli dışa aktarma ve tak çalıştır özelliğine sahip kolay uygulanabilir özel dokular için SBSAR Exports takviyesi, ayrıyeten blending modları ve opasite için yeni seçenekler

Bu özellikleri GeForce RTX GPU ile donatılmış bir NVIDIA Studio sisteminde deneyin ve RTX hızlandırmalı yaratım süreçlerinin kolaylığını ve suratını deneyimleyin.

Ekim Ayında NVIDIA Studio Driver

Bu NVIDIA Studio Şoförü, Topaz Sharpen AI ve DXO Photo dahil en yeni yaratıcı uygulamalar için optimum dayanak sağlıyor. Ayrıyeten bu NVIDIA Studio Şoförü, Adobe MAX’ta duyurulan Premiere Pro, Photoshop, Photoshop Lightroom Classic ve daha fazlasını içeren yeni uygulama güncellemelerini destekliyor.

GeForce Experience yahut NVIDIA RTX Experience’ı indirerek ve NVIDIA Studio bültenine abone olarak Studio Şoför bildirimleri alabilirsiniz.

Studio Driver’ı bugün indirin.

MAKSİMUM İlhamı kucaklayın

Bu haftaki In the NVIDIA Studio sanatkarı Anna Natter, özünde farklı ortamları denemeyi seven bir 3D sanatkarı. Natter hem teknolojisi hem de içerik oluşturmadaki daima genişleyen rolü nedeniyle yapay zekaya hayranlık duyuyor.

Natter, “Yaklaşık bir yıl yapay zekayı deneyimledikten sonra, kendi tarzımı geliştirmeye ve buraya kendimden nasıl bir şeyler katabileceğimi bulmaya çalışıyorum.”

Eserinde Natter, GeForce RTX 3090 GPU’su tarafından hızlandırılan Photoshop Nöral Filtrelerini uyguladı. “Filtreler için kendi sanatınızı kullanmak her vakit âlâ bir fikirdir, böylelikle her şeye eşsiz bir dokunuş verebilirsiniz. Bu benim sanatım mı değil mi diye sorarsanız, 100 öyle!” diyor sanatçı.

Natter, fotogrametri konusunda güçlü bir tutkuya sahip, zira neredeyse her şey 3D olarak korunabiliyor. Fotogrametri özellikleri, 3D sanatkarlarına sayısız saat kazandırma potansiyeline sahiptir. “Gerçek hayattaki objelerin hipergerçekçi 3D modellerini yaratıyorum” dedi.

Sanatçı, sonsuza dek sürecek sanal bir 3D kopyasını oluşturmak için köpeğini bile tarayarak 3D kopyasını oluşturdu.

Substance 3D Sampler’daki özel beta fotogrametri özelliğini test etmek için Natter, tek bir dizi manzara ile bu gerçekçi ağaç modelini yarattı.

Natter, anavatanı Almanya’da bir parkta bulunan bir ağacın görüntüsünü çekti. Sanatçı daha sonra manzaraları Adobe After Effects’e yükleyerek kareleri bir manzara dizisine aktardı. After Effects, Natter’ın iş akışını güzelleştiren RTX GPU’lar tarafından hızlandırılan 30’dan fazla özellik içeriyor.

3D imaj kalitesinden mutlu kalan Natter, modeli Substance 3D Sampler’dan Substance 3D Stager’a bıraktı. Sanatçı daha sonra sahneye gerçekçi materyaller ve dokular uyguladı ve Stager renk seçiciyle detayları taranan modelle eşleştirdi.

Natter daha sonra sahneyi, 3D Stager’da evvelce oluşturulmuş ortam aydınlatma seçeneklerinden biri olan doğal bir dış yer High Dynamic Range Image (HDRI) (Yüksek Dinamik Aralık Görüntüsü) ile aydınlattı. “Substance 3D paketiyle ilgili hakikaten sevdiğim şey, iş akışımdaki hayal kırıklığını ortadan kaldırması. İşimi kesintisiz olarak yapabiliyorum, zira her şey uyumlu ve birlikte çok güzel çalışıyor” dedi.

GeForce RTX 3090 GPU, manzara alanında etkileşim ve meselesiz hareketin kilidini açan RTX hızlandırmalı ve yapay zeka takviyeli gürültü giderme ile 3D Stager içindeki iş akışını hızlandırdı. Sürece vakti geldiğinde, RTX ile hızlandırılmış ışın izleme, sırf CPU ile olduğundan 7 kata kadar daha süratli, fotogerçekçi 3D işlemeler sağladı.

“Son on yıldır görüntü düzenlemede çalıştığımdan beri her vakit bir NVIDIA GPU’ya sahip oldum ve uygulamalarım için en uygun sonucu veren donanımı istedim. GeForce RTX 3090 hayatımı çok kolaylaştırdı ve her şey çok daha süratli yapılıyor.” — 3D sanatkarı Anna Natter

“3D dizayna sahiden seven olarak, öbür insanların bu teknolojilerle ne yaratacağını görmek için sahiden sabırsızlanıyorum” dedi.

Natter’in Behance sayfasına link üzerinden göz atabilirsiniz.

#From2Dto3D Gayretinde Azamisi Göster

NVIDIA Studio, 2D’den 3D’ye ilerlemenize şahit olmak istiyor!

Japon balığı çizimi hoş bir 3D imgeye dönüştürülen JennaRambles üzere NVIDIA Studio toplumsal medya kanallarında yer alma talihi için bu ay From2Dto3D yarışına katılın.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı