Açılışını Bakan Varank duyurmuştu! OPPO’nun Tuzla fabrikası sessiz sedasız kapandı

2018’de Türkiye pazarına giren ve 2021’de Türkiye’deki tesislerinde üretime başlayan Çinli teknoloji devi OPPO, bu...

Açılışını Bakan Varank duyurmuştu! OPPO’nun Tuzla fabrikası sessiz sedasız kapandı

2018’de Türkiye pazarına giren ve 2021’de Türkiye’deki tesislerinde üretime başlayan Çinli teknoloji devi OPPO, bu yılın başlarında tesislerinde üretimin durması ile gündeme gelmişti. Tesiste en az 6 ay üretim yapılmayacağı aktarılırken, uzun müddettir bahisle ilgili sessiz kalan OPPO’yla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

ÜRETİM BEKLENDİĞİ ÜZERE GİTMEDİ

Dünya gazetesi müellifi Kerim Ülker’in aktardığına nazaran, OPPO’nun 50 milyon dolarlık yatırımla kurduğu bu tesisteki üretim beklenen üzere gitmedi. 2022 yılında OPPO, fabrikada çalışan yaklaşık 500 emekçiyi, global kriz gerekçesiyle işten çıkardı.

TÜRKİYE’DEKİ ÜRETİM SONLANDIRILDI

İşten çıkarılan emekçiler fabrika önünde aksiyona başlayarak yaşanan personel kıyımını protesto etti. Sonrasında ise OPPO’nun, Türkiye’deki üretimi sessiz sedasız sonlandırıldığı belirtildi.

MISIR’DA FABRİKA AÇACAKLAR

Şirket, Türkiye’nin akabinde gözünü Mısır’a dikti. Mısır’daki üretim tesisini 20 milyon dolarlık yatırımla kuracak olan OPPO, 650 kişilik istihdam sağlayacak.

BAKAN VARANK TOPLUMSAL MEDYADAN DUYURMUŞTU

2021 yılında AKP’li Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank fabrikanın açılışını “Global markaların ülkemize olan ilgisi her geçen gün artıyor.” diyerek duyurmuştu.