Brokoliyi çok fazla haşlamayın

Brokoli, kansere karşı gözetici tesiriyle ve daha birçok faydasıyla ön plana çıkan bir zerzevat. Suyun...

Brokoliyi çok fazla haşlamayın

Brokoli, kansere karşı gözetici tesiriyle ve daha birçok faydasıyla ön plana çıkan bir zerzevat. Suyun içinde kaynatarak pişirilen brokolinin özelliklerini yitirdiğini belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Bilimsel araştırmalar, brokolinin antibiyotik özellikleri ile birlikte kalp-damar sıhhatini hami, kalp krizini önleyici, kolesterol düşürücü, tansiyon düşürücü, antioksidan ve şeker hastalığı komplikasyonlarını önlemede tesirli olduğunu gösteriyor. Bilimsel müşahedelere nazaran yapılan tavsiyeye nazaran brokoli buharda birkaç dakika pişirilerek ya da çiğ olarak tüketilmeli” açıklamasında bulundu.

Brokoli, vitamin deposu ve antioksidan olma özelliğinin yanı sıra ‘’glukosinolatlar’’ denen tesirli bileşenleri içerdiğini paylaşan Anadolu Sıhhat Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Bu bileşiklerden bilhassa ‘sülforafan’ ve ‘indol-3-karbinol’ün; kolon, prostat, rektum, mide, göğüs ve akciğer kanserleri hadiselerinde tesirli olduğun klinik çalışmalarla ortaya kondu” dedi.

Brokoli bağırsaktaki faydalı bakterileri besliyor

Brokolinin birebir vakitte yüksek ölçüde lif içerdiği için de bağırsaklardaki faydalı bakterileri beslediğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Biliyoruz ki faydalı bakterilerin sayısının artması bedenimiz için çok değerli. Ayrıyeten brokoli filizi ve brokoli özütleri verilerek yapılan deneysel çalışmalarda da kanser bedellerinde düzelmeler gözlendi” diye konuştu.

Doğru pişirme önemli 

Brokolinin yararının görülmesi için yanlışsız pişirmenin çok değerli olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Suyun içinde kaynatarak pişirdiğimiz brokoli tüm bu özelliklerini maalesef yitirmiş oluyor. Hasebiyle bilimsel müşahedelere nazaran yapılan teklif; buharda birkaç dakikalık pişirme formu yahut çiğ tüketimidir. Çiğ halde elde parçalayıp 30 dakika bekledikten sonra zeytinyağı ve limon ile çok başarılı ve güçlü bir detoks hazırlanmış olur” teklifinde bulundu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı