Bitdefender Total Security: Yaz Tatilinde Dijital Güvenlik İçin İpuçları

Okulların 16 Haziran’da yaz tatiline girmesiyle vatandaşlar tatil hazırlıklarına başladı. Geçersiz tatil siteleri ve villa...

Bitdefender Total Security: Yaz Tatilinde Dijital Güvenlik İçin İpuçları

Okulların 16 Haziran’da yaz tatiline girmesiyle vatandaşlar tatil hazırlıklarına başladı. Geçersiz tatil siteleri ve villa dolandırıcılığı mağduru olmadan uygun bir tatil planladıysanız, tatilde de dikkat etmeniz gereken birçok nokta var.

Keyifli bir yaz tatili geçirmek için çeşitli hazırlıklar yapan kullanıcıları, ebeveynleri, çocukları ve şirket çalışanlarını aygıtlarında meydana gelebilecek dijital güvenlik ihlallerine karşı uyaran Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, tatil sırasında aygıtların ve ferdî bilgilerin nasıl inançta tutulacağını sıralıyor.

Havaların ısınması ve okulların 16 Haziran’da tatile girmesiyle birlikte tatil hazırlıkları başladı. Geçersiz tatil siteleri ve villa dolandırıcılığı mağduru olmadan uygun bir tatil planladıysanız, tatilde de dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Tatilde güneşten korunmak için tedbirler aldığınız kadar elektronik aygıtları bekleyen çeşitli tehlikelere karşı da önlemi elden bırakmamak gerekiyor. Aygıtlarını ve şahsî bilgilerini müdafaayı ihmal eden kullanıcıların tatil keyfini yarıda kesmek zorunda kalabileceğine dikkat çeken Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, tatile çıkacakların, çocukların ve şirket çalışanlarının kendilerini dijital tehditlere karşı nasıl inançta tutacaklarını sıralıyor.

Tatile Çıkacaklar İçin Dijital Güvenlik Önerileri

1. Akıllı telefonunuza, tabletinize yahut dizüstü bilgisayarınıza gelen güvenlik güncellemelerini kesinlikle yapın.

2. Mümkün kimlik hırsızlığı akınlarına karşı müdafaa sağlamak için tüm çevrimiçi hesaplarınızın parolalarını güncelleyin. Misal olmayan, güçlü parolalar seçin. Ek olarak, çok faktörlü (MFA) yahut iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) tahlillerini kullanabilirsiniz.

3. Hırsızlık yahut aygıtın güvenliğinin ihlal edilmesi üzere olasılıklara karşı datalarınızı her vakit yedekleyin.

4. Otelden ayrıldığınız vakitlerde data hırsızlığını önlemek ve aygıtlarınızı korumak için harici sabit diskler, dizüstü bilgisayarlar ve USB bellekler üzere aygıtları otelinizde kasa üzere inançlı bir yerde bırakın. Aygıtın gözetimsiz bırakılması yahut kaybolması durumunda bilgilerinizi korumak için ise tüm taşınabilir cihazlarınızdaki şifreleri ve PIN’leri aktifleştirin.

5. Restoranlarda, havaalanlarında, kafelerde yahut otellerde halka açık fiyatsız Wi-Fi’lere bağlanmaktan kaçının. Ayrıyeten, parolalı ağları seçin ve çevrimiçi aktifliğin gizlice takip edilmesini önlemek için bir VPN kullanmayı unutmayın.

6. Tatilde internette gezinirken berbat hedefli hücumlara karşı müdafaa sağlamak için Bitdefender Total Security gibi tüm aygıtlarınızı koruyabilecek ödüllü bir güvenlik tahlili kullanın. Hesaplarınızda kuşkulu etkinlikler olup olmadığını tertipli olarak takip edin.

7. Siber saldırganların herkese açık olarak aygıtınıza bağlanmasını önlemek için aygıtınızda otomatik Bluetooth temasını devre dışı bırakın.

8. Şahsî olarak paylaştığınız bilgiler saldırganlar tarafından arkadaşlarınızı ve ailenizi dolandırmak için kullanılabilir. Bu nedenle, aktiviteleriniz ve pozisyonunuz hakkında toplumsal medya platformlarında paylaşım yaparken çok dikkatli olun.

Tatile Çıkacak Çocuklar İçin Dijital Güvenlik Önerileri

1. Denetimi elden bırakmayın. Çocuğunuzun internet geçmişine orta sıra göz atın. Yaşına uygun olmayan bir içeriğe maruz kalıp kalmadığına dikkat edin.

2. Kaygılarınızı açıkça paylaşın ve uyarın. Çocuğunuza bilgisayar, tablet ve akıllı telefon kullanımı ile ilgili kurallar koyun ve onlarla nelerden endişelendiğiniz hakkında konuşun. Neye müsaade verip neye vermediğinizi ve sebeplerini açıklayın. Çocuğunuzu müstehcenlik ve saldırganlık içeren spam iletileri, anlık iletileri ve e-postaları cevaplamaması konusunda uyarın.

3. Uygulamalara dikkat edin. Çocuğunuza taşınabilir uygulamalar indirirken dikkatli olması konusunda öğüt verin. Uygulamaların kimileri saldırgan reklam yazılımları ve fiyatlı çizgilere bildiri gönderen berbat gayeli yazılımlar içeriyor olabilir. Oyunları ve uygulamaları yalnızca Google Play ve App Store üzere resmi uygulama mağazalarından indirin. Bilinçsiz uygulama içi satın almalar yapmalarını önleyin.

4. Saklılık ayarlarını birlikte düzenleyin. Çocuğunuz toplumsal medyada hesap oluştururken, kapalılık ayarları için ona yardımcı olun ve maruz kalacağı içerikleri kısıtlamak konusunda teşvik edin. Çocuğunuzun hangi toplumsal medya sitelerini kullandığını bilin ve çevrimiçi arkadaşlarını gerçek hayatta da tanıdığınızdan emin olun.

5. Aygıtlardaki kameralara müsaadesiz erişilmediğinden emin olun. Uygulama müsaadeleri konusunda temkinli olun. Örneğin, bir el feneri uygulamasının kameraya erişmesi katiyetle gerekmez. Kameraya erişmek isteyen uygulamaların müsaadelerini denetim edin ve muteber olup olmadıklarını araştırın. Küresel güvenlik yazılımı şirketi Bitdefender Antüvirüs’ün “Web Kamerası Koruma” özelliği, bilgisayarınızın yahut dizüstü bilgisayarınızın uydurma uygulamalar tarafından berbata kullanılıp kullanılmadığını tanımlar ve sizi, mahremiyetinizi ele geçirmeye çalışan siber hatalılardan korur.

6. Ebeveyn denetimi içeren bir güvenlik yazılımı kullanın. Çocuğunuzun çevrimiçi aktivitelerini izleyebileceğiniz ebeveyn denetimi içeren bir güvenlik tahlili edinin. Bitdefender Ebeveyn Denetimi, uygunsuz içerikleri maniler, internet erişimini muhakkak saatlerle kısıtlar ve ebeveynlere çocuklarının çevrimiçi aktivitelerini uzaktan görüntüleme imkanı sunar. Bitdefender Internet Security ve Bitdefender Total Security ürünlerinin içerisinde yer alan Bitdefender Ebeveyn Denetimi birebir vakitte bağımsız bir uygulama olarak da mevcuttur.

Tatile Çıkacak Çalışanlar İçin Dijital Güvenlik Önerileri

1. Toplumsal medyada paylaştıklarınıza dikkat edin. Bir şirket çalışanı tatilden herkese açık bir story ya da post paylaşıyorsa, bu bir bilgisayar korsanının ikna edici bir kimlik avı e-postası hazırlaması için yem sağlayabilir. Beşerler tatillerde önlemi elden bırakıyor. Rezervasyon yaptırdığınız tesisten gelmiş üzere görünen bir e-posta görürseniz, elbette onu açarsınız ve bu hem sizin hem de şirketiniz için önemli bir güvenlik riski barından berbat niyetli bir temas ve ek içerebilir.

2. Havaalanı ve otel üzere herkese açık Wi-Fi irtibat noktalarından kaçının ve temkinli olun. Bu, siber güvenlik en temel kanunu lakin beşerler kayıtsız kalıyor ve tatildeyken halka açık Wi-Fi ağlarını kullanabiliyor. Sırf mecbur kalırsanız bu ağları kullanın fakat kesinlikle VPN’i faal hale getirmeyi unutmayın.

3. İş ile ilgili aygıtlarınızı konutta bırakın. Beşerler ekseriyetle tatilde güvenliği art plana atabiliyor ve bu gerçek fizikî aygıtlarını muhafazayı da içeriyor. Hassas müşteri bilgileriyle dolu dizüstü bilgisayarınızı kıyıya götürdüğünüzü, tropik bir içecek almaya giderken bilgisayarınızı 5 dakika masanın üzerinde bıraktığınızı ve geri döndüğünüzde bilgisayarınızın olmadığını düşünün.

4. Şirket ağına süreksiz hesaplarla bağlanın. Şirket çalışanları, uzaktayken süreksiz kullan-at seyahat hesaplarını kullanmaya teşvik edilmelidir. Bu halde, hesabın güvenliği ihlal edilse bile artık şirket ağında faal olmadığı için bilgiler korunacaktır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı