Basılı kalan deodorant düğmesi çakmağı ateşledi! Gençler otomobilin içinde alevler ortasında kaldı

Silivri’de trafikte seyir halindeki araç içinde yer alan gençlerden biri deodorant sıktıktan sonra düğmesinin basılı...

Basılı kalan deodorant düğmesi çakmağı ateşledi! Gençler otomobilin içinde alevler ortasında kaldı

basili kalan deodorant dugmesi cakmagi atesledi gencler arabanin icinde alevler arasinda kaldi 1695280654 7779

Silivri’de trafikte seyir halindeki araç içinde yer alan gençlerden biri deodorant sıktıktan sonra düğmesinin basılı kaldığını fark etmedi. Akabinde araç içinde çakmak çakan gençler kendilerini bir anda büyük bir patlamanın içinde buldular. Patlamayla birlikte alevler içinde kalan gençler az kalsın canlarından oluyordu.

HABERE İLİŞKİN GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYIN İZLE

Geçtiğimiz ay akşam saatlerinde bir arkadaşıyla birlikte araçla gezmeye çıkan 16 yaşındaki Emirhan Meşe başlarına gelen olayla hayatının şokunu yaşadı. Argümanlara nazaran; Silivri‘de oturan gençler araçla gezmeye çıktıkları vakitte araç içindeyken deodorant bazlı bir kozmetik ürünü üzerlerine sıktılar. Akabinde yollarına devam eden gençler deodorantın düğmesinin takılı kalarak sıkmaya devam ettiğini fark etmedi. Sonrasında çakmakla ateş yakmak isteyen gençler, çakmağa bastıkları anda ne olduklarını şaşırdılar. Bir anda büyük bir patlamanın ortasında kalan gençler alevler içerisinde kaldı. Edinilen bilgiye göre LPG’li aracı çabucak uygun bir noktaya çekerek söndürmeye çalışan gençler, aracın söndürülmesinin akabinde ilçede bir hastaneye gitti. Ciltlerinin büyük oranda yandığı belirtilen gençlerden Emirhan Meşe 50’ye yakın ameliyat geçirdi.

VATANDAŞLARA DEĞERLİ İKAZLARDA BULUNDU

Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi‘ne getirilen 16 yaşındaki Emirhan Meşe’nin tedavisine ağır bakımda başlandı. Vücudunun el, kol, yüz, bacak kısımları üzere yüzde 60’ında ileri seviyede yanık oluştuğu tespit edilen genç, 18 günlük ağır bakım süreci boyunca 50’ye yakın ameliyat geçirdi. Yaşadığı kuvvetli süreçlerin akabinde taburcu edilen Meşe, büyük endişe yaşadıkları anlarını anlatırken Yanık Tedavi Merkezi Sorumlusu ve Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Turan da hastasının durumu ve tedavi sürecine ait bilgiler verdi. Prof. Dr. Turan, yanıcı unsurların kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini tabir ederken vatandaşlara değerli ihtarlarda bulundu.

lNKho 1695280310 373

Deodorant düğmesi canlarına mal oluyordu

YAŞADIĞI DEHŞETİ ANLARINI ANLATTI!

Neredeyse canına mal olan dehşeti yaşayan 16 yaşındaki Meşe yaşadıkları olayı “Araç seyir halindeyken deodorant bazlı bir kozmetik eser vardı, onu kullandığımız sırada tuşu takılı kaldı. Ondan sonra araç içinde çakmak ateşlenince 2 saniye içinde yangın çıktı. O an bir patlama oldu, otomobilin art camı da patladı. Otomobil seyir halinde gidiyordu, indik, arabayı söndürdük. Sonra en yakın hastaneye gittik, birinci an bedenimi hissetmedim, birinci endişem kulaklarım biraz duyma kaybı yaşadığı için kulaklarımdan oldu. Pek de bir şey hissetmedim hastaneye gidene kadar. Gittikten sonra fark ettim. Pazar akşamı saat 23.00-24.00 üzereydi, arkadaşımla otomobilde geziyorduk. 18 gün ağır bakımda kaldım, bugünde taburculuğum var, arkadaşım yeterli, o benden evvel taburcu oldu. Araç tüplüydü yanınca indik, evvel aracı söndürdük, müsait bir yere çektik sonra hastaneye başvurduk. Ailemi ben aradım, birinci 3-4 saat hiçbir şey hissetmedim. Buraya gelince süreç gördüm, ameliyatlara girdim. Buradaki süreç ağır bakımda tek kaldığım için sıkıcı ve daraltıcı bir süreçti lakin sağlıktan kıymetli değil. Bir şeyim kalmadı, toparladığım için memnunum. Aracı daima havalandırıp araç içinde çakmak ve yanıcı unsur kullanmamalarını öneririm. Ailem baya üzüldü, onların üzülmesi de beni yordu o yüzden biraz zordu” tabirlerini kullanarak anlattı.

BhALB 1695280323 2389

Emirhan Meşe

“BİR ANDA FACİA İLE SONLANABİLİYOR”

Genç hastasının durumuna yönelik bilgi veren Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi Sorumlusu ve Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Turan, “Bir otomobil içerisinde kozmetik eseri patlamasına bağlı olarak hasta bize 112 tarafından bildirildi. Daha sonra ağır bakımda yer hazırladık ve tedavimize başladık. Hastamız geldiğinde bedeninin yüzde 60, ileri seviyede yandığı ve akciğerlerin de kısmen etkilendiği bir tabloyla karşı karşıyaydık. Tedavilerimize olumlu karşılıklar aldık. Bilhassa yaz aylarında koku, deodorant gereçleri patlayıcı bir esere dönüşebiliyor. Bu hastamızda olduğu üzere de kapağı takılı kalmış, daima gaz sızdırmış otomobil içerisinde sigara yakımı esnasında bomba üzere patlamış. Otomobil da kendileri de yanmış, çok ağır yaralı 2 hastamız kelam konusu oldu. Bu üzere eserler bir anda patlıyor, yaşlı yahut öbür hastalarımız çok ağır yaralı olarak gelebiliyor. Gözlerinde çok ağır, körlüğe gidebilecek, ölümcül durumlarla karşılaşıyoruz. Bunların patlama, yanıcı tesirleri var, ortamı havalandıracağız. Havalar çok sıcak, otomobillerin camlarının park edildiği vakit en azından bir parmak geçecek kadar açık bırakılması lazım. Güneş gören yerlerde çakmak, deodorant bu stil kozmetik eserler, kapalı eserlerin bırakılmaması çok değerli yoksa bunlar bir anda faciayla sonuçlanabiliyor. Mangal jelleri, deodorant materyalleri bunlar hayatımızın bir kesimi yalnız dikkat ederek kullanırsak sıhhatimize ziyan gelmez. Yaklaşık 18 gün ağır bakımda kaldı, 50 civarında ameliyat süreci gerçekleştirildi. Akciğer takviyesi de sağladık neyse ki genç olmasına bağlı olarak şu an taburcu evresine getirdik” sözlerini kullanarak vatandaşları uyarmayı da ihmal etmedi.

C6m0T 1695280336 0742

Basılı kalan deodorant düğmesi çakmağı ateşledi