Havalar ısındı, mangal sezonu açıldı! Aman tavuk etine dikkat, ölümcül olabiliyor

Türkiye‘de havaların ısınmasıyla birlikte birçok vatandaş soluğu piknik ve mesire alanlarında aldı. Mangal yapmaya müsait...

Havalar ısındı, mangal sezonu açıldı! Aman tavuk etine dikkat, ölümcül olabiliyor

Türkiye‘de havaların ısınmasıyla birlikte birçok vatandaş soluğu piknik ve mesire alanlarında aldı. Mangal yapmaya müsait bölgelerde mangallarını yakan vatandaşların en sık tercih ettiği etlerin başında ise tavuk eti geliyor. Ama tavuk eti, saklama şartlarının yeterli olmaması durumunda önemli sorunlara yol açabiliyor.

YÜKSEK ATEŞ DE DEVA OLMUYOR

Bozulmuş tavuk, Campylobacter, Salmonella üzere patojenik bakteriler nedeniyle besin zehirlenmelerine neden olabilir. Besin zehirlenmesi, yüksek ateş, titreme, mide bulantısı, kusma, ishal, kanlı dışkı ve dehidrasyon üzere semptomlara ve hatta mevte neden olabilir. Bozulmuş tavuğu yüksek ateşte pişirmek yüzeydeki bakterileri öldürmesine karşın, bakterilerin ürettiği toksinleri ortadan kaldıramaz ve hasebiyle besin zehirlenmelerine pürüz olamaz.

TAVUK, DONDURUCUDA NE KADAR SAKLANIR?

Dondurucunuzu olabildiğince -17,8°C pahasına yakın ve buzdolabınızı yaklaşık 1,1°C sıcaklıkta donma noktasının çabucak üzerinde tutarak inançlı depolama yapabilir, besinlerin raf ömrünü tesirli bir halde uzatabilir ve taze kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu şartlarda pişmiş tavuklarınızı buzdolabında 3-4 gün, dondurucunuzda 2-6 ay; pişmemiş tavuğunuzu buzdolabında 1-2 gün, dondurucunuzda parçalanmış haldeyse 9 ay, tam haldeyse 1 yıl saklayabilirsiniz.

TAVUĞUN BOZULDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

  • Renk:
  • Çiğ yahut pişmiş tavuk gri-yeşil renge dönmeye başladıysa çürümüştür. Griden yeşile küf lekeleri ise bakteri üremesini gösterir. Tavukta bu türlü bir renk değişimi fark ederseniz bekletmeden atmalısınız.
  • Doku :
  • Tavuk yapışkan ve sümüksü bir dokuya sahip ise bozulmuştur. Tavuğu yıkamak bakterilere ziyan vermez tersine öbür yiyeceklere, gereçlere ve yüzeylere yayılarak çapraz kontaminasyona neden olabilir.
  • Koku:
  • Hem çiğ, hem de pişmiş tavuğun amonyağa benzeyen asidik bir kokuya sahip olması bozulduğunu gösterir. Tavuğun soslarla ve baharatlarla marine edilmiş olması kokusunu perdeleyebilir, bu bahiste dikkatli olunmalıdır.
  • Son Kullanma Tarihi:
  • Son kullanma tarihi, tavuğun ne vakit bozulmaya başlayacağını gösterir ve dondurulmadıkça son kullanma tarihi geçen tavuklar tüketilmemelidir.