Bakan Yanık: 3 çocuk fobisinin muhalefet vekillerinde bu kadar travmatik tesir oluşturduğunu bilmiyordum

TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nun bugün Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Görüşmeler sonrasında...

Bakan Yanık: 3 çocuk fobisinin muhalefet vekillerinde bu kadar travmatik tesir oluşturduğunu bilmiyordum

TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nun bugün Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Görüşmeler sonrasında Bakan Derya Yanık, Komite üyelerinin sorularını yanıtladı.

“TÜRKÇESİ BUNUN HALK LİSANIYLA ÇOLUK ÇOCUK ORTADA KALMAK DEMEK”

Derya Yanık, eşini kaybeden bayanlara fiyatsız verilecek toplumsal konutlar için getirilen “3 çocuk” koşulu üzerine sorulan sorulara şu cevabı verdi:

“Bu işi yapan zati biziz. Münasebetiyle kimseye itiraz edecek bir şey yok. Ben bu açıklamayı yaptığımda birtakım medya organlarında kimi gazeteci arkadaşlarımızın itirazını gördüğümde arkadaşlarla şunu konuştuk. ya biz hakikat anlamadık galiba, bu kadar açık bir şeye niçin itiraz geliyor diye dönüp bir daha açıklama yapmıştık. Hatta birkaç gazeteci arkadaşları da basın müşavirimiz aradı ve bu işin mantığı şudur falan diye. Bu kadar gündeme gelince şaşırdım. Toplumsal yardım mantığı; en dezavantajlı kümeden başlarsınız, sonra yavaş yavaş desteklediğiniz kümeleri elimine edip, ortadan çıkarıp ondan sonra öteki daha az dezavantajlı kademeler ortasında kıyasladığınızda nispeten daha kaideleri düzgün olanlara gerçek yürürsünüz. Bu işin temel mantığı budur. Niçin 3 çocuk? 18 yaş altı çocukları olup bakım ve nezaret sorumluluğu annede olan 3 ve üzeri… Desteklenmeye muhtaçlığı var demek. Türkçesi bunun halk lisanıyla çoluk çocuk ortada kalmak demek. Evvel 3 ve üzerini desteklersiniz. Bir sene sonra 2 çocuk ve üzeri desteklersiniz. Bir sene sonra 1 çocuk, bir sene sonra çocuğu olmayan. Lakin dayanağa gereksinimi olan, eşini kaybetmiş, toplumsal müdafaa sistemi olmayan bayanları desteklersiniz yahut erkekleri desteklersiniz. İlla bayanlar olması gerekmiyor”

“BU KADAR TRAVMATİK TESİR OLUŞTURDUĞUNU BİLMİYORDUM”

Bakan Yanık, “Ben, bu 3 çocuk fobisini, muhalefet milletvekili arkadaşlarımızda bu kadar travmatik tesir oluşturduğunu bilmiyordum. 3 çocuğa niçin itiraz ediyorsunuz? 3 çocuk ve üzeri, 4-5 olabilir… Bu, bize nazaran açıklamaya gerek olmayacak, şeffaf, anlaşılabilir bir çalışma” dedi.

“SOSYAL YARDIMLAR VE YOKSULLUK PARALEL GİDİYOR TEZİ GERÇEK DEĞİL”

Bakan Yanık, toplumsal yardımlar ve yoksulluğun paralel gittiğiyle ilgili bir soruyu da şöyle yanıtladı:

“Sosyal yardımlar ve yoksulluk paralel gidiyor argümanı tabiatı itibariyle hakikat değil. Toplumsal yardım muhtaçlığı olanları devlet olarak destekleme gücünüz varsa bunu toplumsal refahın artmasıyla açıklarsınız. Bizim 4 başlıktan 50 başlığa çıkartmamızın manası da budur. İnsanların devletin takviyesine muhtaçlık duydukları rastgele bir noktada yanlarında olmak. O yüzdende çalışmalarımızı ayrıntılı bir biçimde yapıyoruz. Şu anda önemli manada bir bilgi ambarı oluşturuyoruz. Buralardaki bilgileri sağlıklı bir biçimde kullanarak müracaat eden kişinin yardıma gereksinimi var mı, yok mu rahat bir biçimde tespit ediyoruz. Yardımları hayır, AK Parti cebinden yapmıyor; evet, devlet yapıyor, hükümet yapıyor. Bu devlet 25 sene evvel de vardı. 25 sene evvel toplumsal güvenlik sistemi, batak SSK hastanelerinin kapılarında günlerce sıra bekleyen, taş betonun üzerinde yatıp tedavi olmayı bekleyen bir millet vardı. O devlet o vakit yapmıyordu, artık yapıyor, içindeki siyasi iradeyle yapıyor.”

Kaynak: ANKA / Yeni