ASAŞ 100 Milyon Euro Yatırımla Avrupa’nın En Büyük Ekstrüzyon Pres Sınırına Sahip Olacak

Türkiye’nin en büyük 54’üncü sanayi kuruluşu olan ASAŞ Genel Müdürü Derya Hatiboğlu, yaptığı yılsonu değerlendirmesinde...

ASAŞ 100 Milyon Euro Yatırımla Avrupa’nın En Büyük Ekstrüzyon Pres Sınırına Sahip Olacak

Türkiye’nin en büyük 54’üncü sanayi kuruluşu olan ASAŞ Genel Müdürü Derya Hatiboğlu, yaptığı yılsonu değerlendirmesinde 2022 ciro beklentilerinin 1 milyar dolar düzeyinde olduğunu söyledi. 2022’nin savaş, ekonomik dalgalanmalar ve krizlere karşın büyüdükleri bir yıl olduğuna dikkat çeken Hatiboğlu, 2022 yılında imzaladığıkları 100 milyon euro’yu aşan yatırım ile katma kıymetli eserler üreterek ülke iktisadına katkı sağlamaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Türkiye’nin başkan sanayi kuruluşlarından ASAŞ, 2022’de yaşanan Rusya-Ukrayna Savaşı, ekonomik dalgalanmalar ve krizlere karşın büyümesini sürdürdü. Yıla pandeminin tesirini yitirmesi ve iktisadın canlanması nedeniyle güçlü bir taleple başlayan ASAŞ, yılın geri kalanında yaşanan bütün külfetlere karşın eser ve pazar çeşitliliği sayesinde 2022’nin birinci 10 ayında üretim ve satış ölçülerini 2021’e emsal düzeylerde tutmayı başardı. Şirket, 2022’in birinci 10 ayında bir evvelki yıla nazaran yüzde 28 artışla 862 milyon dolar ciro sayısını yakaladı. Yıla optimist bir tabloyla başladıklarını lakin bu durumun Rusya – Ukrayna savaşı ile biraz değiştiğinin altını çizen ASAŞ Genel Müdürü Derya Hatiboğlu, yıl sonunda ciro beklentilerinin 1 milyar dolar düzeylerinde olduğunu söyledi.

ASAŞ, yılsonunda Avrupa’da krizin devam edeceği öngörüsüyle ABD ve Kanada başta olmak üzere farklı pazarlara yöneldi. Hatiboğlu, “Ukrayna-Rusya savaşının başlaması sonrasında ortaya çıkan güç darboğazı, inşaat tarafındaki daralma, otomotivde yaşanan çip sıkıntıları, tedarik zincirinde yaşanan problemler ve Avrupa’da ortaya çıkan yüksek enflasyon amaç pazarlarımızda önemli bir daralmaya neden oldu. Gerçek vakitte aldığımız aksiyonlar sayesinde stratejimizi çevik bir halde güncelleyerek bu kuvvetli periyotta de 2021 yılındaki üretim hacmimizi yakalamayı başardık” dedi.

ASAŞ 2022’de 100 milyon Euro’yu aşan yatırıma imza attı

2022 yılında da yatırımlarını sürdüren ASAŞ, elektrikli araçlarda kullanılan yapısal modüllerin üretimine yönelik kaynak ve CNC çizgileri, 4500 ton Hybrex eksiksiz pres çizgisi, billet döküm kapasitesini 130 bin ton/yıl’a çıkaracak 5. ergitme fırın, farklı presler için billet ısıtma fırını üzere birçok kıymetli yatırımın siparişlerini verdi.

2022 yılında kontratını yaptıkları en kıymetli yatırımlardan birinin100 milyon euro’yu aşan 15 bin ton pres çizgisi yatırımı olduğunu söz eden Hatiboğlu, bu çizgi devreye girdiğinde ASAŞ’ın vagon alüminyum gövdesini eksiksiz üretip işleyen 3 tesisten biri olacağının altını çizdi. Bu yatırımla raylı sistem araçlarının yerlileşmesine yüzde 15 oranında katkı sağlayacaklarını belirten Hatiboğlu, yaklaşık 5 yıldır üzerinde çalıştıkları, Türkiye ve Avrupa’nın en büyük profil üretimini yapabilecek 150 MN gücüne sahip profil üretim tesisinin dünyada boyut ve teknoloji olarak birinci 5 tesis ortasına gireceğini söyledi. ASAŞ, bu yatırımla başta raylı sistemler olmak üzere, gemicilik, treyler, özel alaşımlı mühendislik gereçleri üzere kesimlerin teknik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak kesin esere en yakın formda büyük profil üretimi gerçekleştirebilecek. Şirket, 150 MN Pres Sınırı yatırımıyla Avrupa’nın en geniş profil, en büyük dikişli ve dikişsiz boru ve en büyük entegre alüminyum vagon gövde üretebilme kabiliyetine sahip olacak. Bu yatırımla yıllık 25 bin ton alüminyum profil kapasite artışı sağlanacak. 2024 yılında heyetimi başlayıp 2025 yılı birinci yarısında faaliyete geçecek. Yatırım tam olarak devreye girdiğinde Türkiye’nin cari açığına 150 milyon dolar katkıda bulunacağı öngörülüyor.

Avrupa’nın en çağdaş profil üretim çizgisi 2023’ün birinci çeyreğinde hizmete girecek

Hatiboğlu, kontratı 2021 yılında yapılan, bilhassa elektrikli araçların gövde ve batarya kasası profilleri üzere yapısal profilleri üretecek Avrupa’nın en çağdaş profil üretim sınırı olan 45MN Hybrex Pres Üretim Hattı’nın 2023 yılının birinci çeyreğinde üretime başlayacağını belirtti. Bu ekstrüzyon presi tıpkı vakitte, ASAŞ’ın talebiyle özel olarak üretilecek olup, 4500 ton gücünde hybrex özelliği olan dünyadaki birinci pres olma özelliğine de sahip olacak. Hatiboğlu, bu sınırın yalnızca pres olarak değil billet magazininden otomatik yaşlandırma fırınına kadar içerdiği otomasyon tahlilleri ile hem alaşım geliştirmeye hem de yüksek dirençli alaşımların üretilmesine hizmet edeceğini aktardı. “Tesis ile birlikte 18 bin ton ek yapısal profil üretim kapasitesi hayata geçecek. Üretilen eserlerin işlenmesini de içerecek biçimde 100 bireyden fazla istihdam sağlayacak” biçiminde görüşlerini belirten Hatiboğlu, şunları söyledi: “Elektrikli araçlara talep her geçen gün artıyor. Ortalama 200 kg olan içten yanmalı motorlu araçlardaki alüminyum kullanımının elektrikli araçlarda araç başına 100 kg daha artarak 300 kg olacağı öngörülüyor. Biz de artmasını beklediğimiz talebi karşılamaya yönelik olarak 45 MN Pres Sınırı Yatırımını hayata geçirdik. 45 MN Pres Çizgisi Yatırımı, özel alaşım talepleriyle artan eser geliştirme faaliyetleri için CO2 emisyonu düşük, yüksek güç verimliliğine sahip (50’ye kadar), yapısal profillerin özel metotlarla üretilmesini sağlayacak teknik donanıma haiz, çağdaş ekstrüzyon presi yatırımı olacak.”

“Ana amacımız sürdürülebilir büyüme trendimizi sürdürmek”

“Tüm iş alanlarımızda önceliğimiz, faaliyetlerimizi etrafa saygılı, ülkemizin ve dünyamızın geleceğine hizmet eden bir iş anlayışı çerçevesinde yürütmek” diyen Hatiboğlu kelamlarına şöyle devam etti: “Bu doğrultuda 2021 yılında, toplam 1.367.716 kWh güç tasarrufu sağladık, tüm elektrik gücümüzü yenilenebilir güç kaynaklarından tedarik ettiğimizi milletlerarası I-REC Sertifikası ile belgelendirdik. Tekrar eser başına atmosfere saldığımız sera gazını 16, su kullanımımızı ise 19 azalttık, oluşan atıklarımızın 98’ini geri kazandık ve kimyasal kullanımımızda bir evvelki yıla oranla 67 azalttık.”

2023’te maksatlarının döngüsel iktisadın gerektirdiği sürdürülebilirlik gayelerini gerçekleştirirken büyüme trendlerini de sürdürmek olduğu belirten Hatiboğlu, bu çerçevede yüksek güç verimliliğine sahip yeni pres yatırımını hayata geçirerek üretime başlamanın, nitelikli katma pahalı eserlerde pazar hissesini artırmanın ve ülkenin ulusal kaynaklarının daha aktif kullanılması maksadıyla yerlileşme projelerine takviye verilmesinin ASAŞ’ın en değerli planlarından biri olduğunun altını çizdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı