Arthur Rimbaud: Ateşi Çalan Şair kitabında, şairin hayatına dair notlar

Çağdaş şiirin başlangıcı olarak kabul edilen, kendisinden sonra gelen pek çok kıymetli ismi etkilemiş, Fransız...

Arthur Rimbaud:  Ateşi Çalan Şair kitabında, şairin hayatına dair notlar

Çağdaş şiirin başlangıcı olarak kabul edilen, kendisinden sonra gelen pek çok kıymetli ismi etkilemiş, Fransız şiirinin isyankâr çocuğu Arthur Rimbaud’un hayatı da şiiri üzere bir meydan okumadır.

Bu kitapta; “Hayatının birinci yarısında kasabanın dâhi öğrencisi, dünya şiirinin kâhin şairi ve Verline’in büyük aşkı; ikinci yarısında ise dizginlenemez yürüyüşçü ve Afrikalı tüccar olan Arthur Rimbaud’nun otuz yedi yıllık çalkantılı ömrüne tanıklık ediyoruz…”

TEKİNSİZ AYAK İZLERİ

19. yüzyılın fakir ve isyankâr sokaklarında, varlıklı ve tutkulu sözcüklerle sembol yüklü bir karabulut üzere dolaşan büyük şair Arthur Rimbaud’nun tekinsiz ayak izlerinin anekdotudur bu kitap.

Topluma ve entelektüel topluluğa ısınamayan bir uyumsuz, yersiz yurtsuz bir yürüyüşçüdür o. Şiiri çok genç yaşlarda kentte bırakıp sokaklardan çöllere geçse de yazdıkları edebiyat tarihinin akışını değiştirecek kadar özgün ve ateşliydi.

Sayfa: 112

BİR HAYALPERESTİN ZORLUKLARI

Bir hayalperestin sonları zorlayan hayatına tanıklık etmek; özgürlük, tutku, aşk, acı, uyumsuzluk, mecnunluk, dâhilik ve birçok şeyi derinden hissetmenizi sağlayacak.