Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Herkes bilgelik yolunda kendini geliştirmeli

Bilgeliğin, zevk memnunluğunu değil, mana memnunluğunu öğrettiğini kaydeden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu vakitte...

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Herkes bilgelik yolunda kendini geliştirmeli

Bilgeliğin, zevk memnunluğunu değil, mana memnunluğunu öğrettiğini kaydeden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu vakitte bilgeliğe herkesin gereksinimi olduğunu söyledi.

Bilge bir kişi bulayım da ona sorayım demek yerine kişi bilgelik yolunda kendini geliştirmeye çalışmalı diyen Tarhan, bilgeliğin kişinin kendi bilgisinin sonlarını tanıması, meçhullüğü ve değişimi kabul etmesi, olayı bağlamıyla büyük resmi düşünebilmesi olduğunu belirtti.

Tarhan, bilgeliğin bir durum değil seyahat, yolda olmak olduğunu da kelamlarına ekledi.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bilgelik konusunda değerlendirmelerde bulundu.

“DOĞRU BİLGİYİ AYIRT ETMEK KOLAY  DEĞİL”

Bilhassa 20. yüzyılın bilgelik yüzyılı olduğunu, 21. yüzyıla önemli bir bilgi data tabanı ile girildiğini kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Büyük bilgi tabanının en büyük bir güç olduğu insanlık periyoduna girdik. Bilgiye çok kolay ulaşılıyor ama bu bilginin içerisinde güzel, yanlışsız, hoş, yararlı olanı ayırt etmek çok daha değerli bir hale geldi. Daha evvel bu türlü durumlarda bilge şahıslara danışılıyordu. Artık bu şahısların yerine arama motorlarına giriyorsunuz, birçok bilgiye kolaylıkla ulaşıyorsunuz lakin bu bilgi benim için yeterli mi, yararlı mı, geçerli mi, inançlı mi, kıymetli mi, kıymetsiz mi, ziyanlı mı, değil mi insanoğlu buna karar veremiyor” dedi.

“BİLGİ BAŞKA, BİLGELİK BAŞKA KAVRAMLAR”

Bilginin başka, bilgeliğin başka kavramlar olduğunu tabir eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, vakit zaman çok akıllı bilinen bireylerin de çok büyük kusurlar yapabildiklerini söyledi. “21. yüzyılda bilgelik daha çok bir gereksinim olacak” diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bilgeliğe gereksinim olacak zira bu kadar bilgi bolluğu hatta kirlenmesi içerisinde yararlı, yanlışsız, geçerli bilgiyi nasıl bulup çıkarabileceğiz? Şu anda bu hususta önemli eksiklikler var. Herkes ulaşımıyor” dedi.

“HEDONİZMİN OLDUĞU ÇAĞDA BİLGELİĞİ KAYBETTİK”

Günümüz dünyasında bu bilgeliğin kaybedildiğini belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bu vakitte bilgi çağında, haz ve sürat çağında o kadar süratli yaşıyoruz ki hedonizmin olduğu bu çağda bilgeliği kaybettik. Mesela Sokrates’in talebesi Eflatun ve Aristo’nun insanın memnunluğunu hedonistik memnunluk ve ‘eudaemonik’ mana memnunluğu diye ikiye ayırıyor. Hedonistik memnunluk kişinin zevk peşinde koşup, bir zevke ulaşınca keyifli olması lakin bu kayıyor ve zevkler memnun etmiyor. Günümüzde bütün zevklere ulaştım tekrar memnun değilim diyen beşerler çoğaldı.”