Amerika’da Kalp Krizi Geçiren Hastanın Türkiye’de Ameliyatsız Tedavisi

AMERİKA’da yaşayan Salim Emre Baylav, geçtiğimiz Şubat ayında kalp krizi geçirdikten sonra dünyanın en ünlü...

Amerika’da Kalp Krizi Geçiren Hastanın Türkiye’de Ameliyatsız Tedavisi

AMERİKA’da yaşayan Salim Emre Baylav, geçtiğimiz Şubat ayında kalp krizi geçirdikten sonra dünyanın en ünlü kalp merkezlerinden birisi olan Cleveland Clinic’te de çalışmış ünlü bir kardiyoloğa gitti. Amerikalı kardiyolog Salim Emre Baylav’a, iki damarında tıkanıklık olduğunu, anjiyo ile müdahale edilemeyecek güç bir anatomide bulunduğunu söyleyerek by-pass olması gerektiğini söyledi. Baylav, bir yakınının tavsiyesi ile rotayı Türkiye’ye çevirdi ve Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim Ve Araştırma Hastanesi‘nde ameliyatsız, hastanede bile yatmadan stentle sıhhatine kavuştu.

ABD’de bir şirkette Genel Müdür olarak çalışan 57 yaşındaki Salim Emre Baylav, 10 Şubat’ta göğüs sıkışmasıyla başvurduğu hastanede kalp krizi teşhisi aldı. Daha sonra gittiği iki doktor de yapılan anjiyo sonucu iki damardaki tıkanıklık nedeniyle açık kalp ameliyatı ile by-pass olması gerektiğini söyledi. Gittiği kardiyologlardan biri ise dünyaca ünlü kalp merkezi Cleveland Clinic’te uzun yıllar çalışmış ünlü bir kardiyologdu. Orada özel sigortası da olduğu halde Baylav, bir yakınının tavsiyesi ile rotayı Türkiye’ye çevirdi. Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji İdari Sorumlusu Doç. Dr. Mehmet Vefik Yazıcıoğlu’nun el bileği ve kasığından gerçekleştirdiği iki anjiyo süreci ile yüzde 90 ve 70 oranlarında tıkalı damarları, bir saatte açıldı. Baylav, göğüs duvarının kesildiği büyük bir kalp cerrahisine gerek kalmadan, toplamda 12 saatlik bir hastane müşahedesinin akabinde, sıhhatle taburcu edildi.

“ÇOKLU DAMAR TIKANIKLIĞINDA BY-PASS DENİYOR”

Baylav’ın cerrahiye gerek kalmadan tedavisini gerçekleştiren Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Vefik Yazıcıoğlu, “Amerika’da yapılmış bir anjiyosu varmış ve kendisine by-pass önerilmiş. Birden fazla damar tıkanıklığı olduğunu söylemişlerdi. Ben de online olarak bir görüşme yaptım ve anjiyosunu izledim. Hakikaten birden fazla darlığın olduğunu gördüm ancak bunun stentle de tedavi edilebileceğini söyledim. Orada şöyle kritik bir soru vardı, ‘Hocam sizin yakınınız olsa ne yapardınız?’ Ağır bir ameliyata nazaran çok daha pratik ve süratli bir tedavi olması nedeniyle kendisine ‘Benim yakınım olsa, ben bunu stentle tedavi ederdim’ dedim. Hastamızın anjiyo olduğu hekim Cleveland’dan, aslında ismi de bilinen bir kardiyolog. Çoklu damar hastalığı olduğu vakit by-pass her vakit bir teklif olarak karşımıza gelir. Bilhassa çatal lezyonlar, kompleks lezyon dediğimiz karmaşık sıkıntı lezyonlar stentle de büsbütün tedavi edilebiliyor. Mesela bizim büsbütün tıkalı damarlarda yapmış olduğumuz tedaviler de var. Bundan daha sıkıntı olup da tedavi ettiğimiz bir sürü olay olabiliyor” dedi.

“YÖNTEMİ ASIL BELİRLEYEN, DAMARIN ANATOMİSİ”Eskiden bu tipten çoklu damar tıkanıklıklarında tek seçeneğin açık kalp ameliyatı ile by-pass operasyonu olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Yazıcıoğlu, şu bilgileri verdi: “Damarın anatomisi sahiden karar vermede en değerli nokta. Hasta bize yalnızca bir raporla gelebiliyor, raporda üç damar hastalığı formunda görünüyor ve by-pass kararı alınmış oluyor. Lakin anjiyoyu izlediğinizde stent’e uygun olduğunu da görebiliyorsunuz. Bazen de tek damar tıkanıklığı yahut daha hafif üzere algılanan bir rapora karşın anjiyoda yalnızca by-passla tedavi olur dediğimiz olaylar da oluyor. Bu hastamızda tam aykırısı oldu ve ameliyatsız, stent ile hastanedeki yatış müddeti yaklaşık 12 saat civarında bir mühlet ile taburcu ettik. Şayet by-pass olsaydı, süreç daha uzayacaktı, yara tedavisi gerekecekti; bir kadro tahminen de diğer meşakkatlerle uğraş edecekti.”

“BOYDAN BOYA KESİLMEKTEN KURTULDUM”ABD’den saatler süren uçuşla tedavi olmak üzere Türkiye’ye gelen Salim Emre Baylav ise yaşadıklarını şu halde anlattı: “10 Şubat’ta göğsümde bir baskıyla başlayan bir kalp krizi yaşadım. Yapılan anjiyolarda ameliyat olmamı tavsiye ettiler. LAD damarımda (kalbin en kıymetli atar damarlarından) yüzde 70 civarında bir daralma ve Circumflex (CX öteki atar damar) dedikleri damarımda da yüzde 90’a yakın daralmalar vardı. Çok fazla stent koyulması gerektiği, damar üretimin biraz da yüksek tansiyondan ötürü hasar gördüğü, bombeler oluştuğu, stent koymanın çok mümkün olmadığı ve direkt bir by-pass ameliyatı yapılması gerektiğini söylediler. Türkiye’deki tanıdıklarımız sayesinde Vefik Hocayı bulduk. Amerika’da yapılan anjiyoları kıymetlendirdi, 23 Nisan üzere Türkiye’ye uçtum. İki evreli anjiyo geçirdim. Biri bilekten yapıldı. Stentle çözülmesi hayatımı kolaylaştırdı. Yoksa göğüs duvarım uzunluktan boya kesilecekti. Çok yakın bir komşum birkaç yıl önce açık kalp ameliyatı geçirmişti ve bir buçuk karışlık kesiyi görünce benim açımdan âlâ bir tecrübe olmayacağını düşündüm. Kendimi Amerikalı tabiplere teslim etmeyip kestirmediğim için çok memnunum açıkçası. Hastaneye yatmam bile gerekmeden taburcu oldum. Şayet ameliyat olsaydım herhalde güzelleşme sürecim çok daha uzun sürecekti.”

Görüntü dökümü: -Doç. Dr. Mehmet Vefik Yazıcıoğlu röp-Salim Emre Baylav röp-Anjiyo imgeleri detay-Hasta muayenesi detay-Hasta eski ve yeni tansiyon imajları detay

-Genel ve ayrıntı görüntüler

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat