Alman hastaya hastane sahip çıktı

Eşinin huzurevine bıraktığı yaşlı adam kalçasını kırdı, Alman hastaya hastane sahip çıktı 71 yaşındaki Alman...

Alman hastaya hastane sahip çıktı

Eşinin huzurevine bıraktığı yaşlı adam kalçasını kırdı, Alman hastaya hastane sahip çıktı

71 yaşındaki Alman hastaya, sıhhat çalışanları sahip çıktı

İSTANBUL Yıllar evvel Türkiye’ye yerleşen Alzheimer hastası Alman yaşlı adam, argümana nazaran Bursa’da eşinin bıraktığı huzurevinde kalçasını kırınca tedavi için İstanbul’a getirildi. Arayanı soranı olmadığı öğrenilen yaşlı adama Büyükçekmece Mimar Sinan Devlet Hastanesi sahip çıkarken hastanenin Başhekim Yardımcısı Dr. Nuray Özgür Abravcı, “Hastamızın pijama, çorabını bile hemşire hanımlarımız alıp getirmişler. Çok duygulandık, yanında hiçbir yakını, ilgilenebilecek hiç kimsesi yok. 10 gündür altından bezini değiştiren, yemeğini yediren, onu temizleyen hemşirelerimiz, tüm hastanemiz bu hastamıza çok hoş sahip çıktı. Çok yeterli bir bakım verildi, çok başarılı bir operasyon geçirdi” dedi.

Almanya’da emekli olmasının akabinde yıllar evvel Türkiye’ye gelen alzheimer hastası 71 yaşındaki Alman vatandaşı E. H. W. argümana nazaran Bursa Gemlik’te eşinin yerleştirdiği huzurevinde kalçasını kırınca hastaneye kaldırıldı. Tedavisi için İstanbul’a Büyükçekmece Mimar Sinan Devlet Hastanesi’ne getirilen yaşlı adam için çabucak tetkiklere başlandı. Edinilen bilgiye nazaran hastanede yaşlı adamı arayan soran olmayınca Büyükçekmece Mimar Sinan Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Fatih Mehmet Velibeyoğlu ve tüm hastane takımı yaşlı adama sahip çıktı. Kalçası kırılan yaşlı adam için seferber olan hastane çalışanları pijamalarından yiyeceğine, şahsî gereksinimlerine kadar hepsini kendileri temin etti. Bu süreçte yapılan incelemelerin akabinde ameliyata alınan yaşlı adamın operasyonu muvaffakiyetle gerçekleştirildi. Ameliyat sorası fizik tedavi çalışmalarına başlanırken yaşlı adamın tekrar ayağa kalkması sağlandı. Alman hasta, akabinde taburcu edilirken tedavi süreçlerinin devam edeceği öğrenildi.

“Hastamızın pijama, çorabını bile hemşire hanımlarımız kendileri alıp getirmişler”

Yaşlı adamın durumuyla ilgili bilgi veren Büyükçekmece Mimar Sinan Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nuray Özgür Abravcı, “Acil servise ambulansla getirildi, bakım konutunda kalırken düşme sonucu sol kalça ağrısı gelişmiş. Hastanemize ameliyat emeliyle yatırıldı. Başarılı bir ameliyat gerçekleştirildi, hastamız şu anda çok sağlıklı. Fizyoterapi sonrası hastamızı yürütmeye başlatacağız. Hastamız Alman vatandaşı, 2014’ten beri Türkiye’de yaşadığını söz etti, Gemlik’te yaşıyormuş aslında eşi de Alman. Yurt dışından emekli olduğunu belirtti lakin eşiyle sanırım bir kahırları var, eşi tarafından 25 gün evvel burada bir bakım meskenine bırakılmış. Bakımevinde düşme sonucu sol kalçasını kırmış. O kadar hoş ve özel baktılar ki hastamızın pijama, çorabını bile hemşire hanımlarımız kendileri alıp getirmişler. Bu nedenle biz de çok duygulandık, bu sabah öğrendik zira hastamızın yanında hiçbir yakını, onunla ilgilenebilecek hiç kimsesi yok. Bakımevinden gelip ona dayanak veren hiç kimse yok, bu hastamız yatağa bağımlı haldeyken 10 gündür altından bezini değiştiren, yemeğini yediren, onu temizleyen, yıkayan, okşayan, sarıp, seven çok bedelli hemşirelerimizin gününü bu vesileyle tekrar kutluyorum. Tıpkı yeminlerimizde bunu belirttiğimiz üzere lisan, din, ırk, cinsiyet farkı gözetmeksizin tüm insanlığa hizmet veriyoruz. Tüm hastanemiz takım olarak bu hastamıza da çok hoş sahip çıktı. Çok âlâ bir bakım verildi, çok başarılı bir operasyon geçirdi. Bundan sonra da umarım tıpkı hassasiyetle bakılır. Tüm sıhhat çalışanına, emeği geçen gruba, baştan sona doktorundan hizmetlisine kadar tüm arkadaşlarıma hastayla ilgili göstermiş oldukları ilgiden ve dayanaktan ötürü çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Hiçbir formda rastgele bir refakatçisi, bakımını veren kimsesi yoktu”

Hastanede kaldığı süreç boyunca hastayla tüm hastanenin bir bağ kurduğunu aktaran Hemşire Melda Doğan, “Bakımevinde düşmeyle, kalça kırığıyla bize yatışı yapıldı. Yattığı mühlet zarfı boyunca hiçbir biçimde rastgele bir refakatçisi, bakımını veren kimsesi yoktu. Bizler tabi ki mesleğimiz açısından rastgele bir etnik köken fark etmeksizin arkadaşlarla birlikte her formda dayanak olduk. Hastane idaresi ve bizlerin dayanağıyla, grup arkadaşlarımızla birlikte hastamıza her biçimde yardımda bulunduk. Hastanın beyanına nazaran evli olduğunu söylüyor. Yeterli bir bağ kurduk geldiğinde hiç Türkçe bilmiyordu, artık ufak tefek o da Türkçe sözler söylemeyi öğrendi. Teşekkür ettiğini ve bizleri sevdiğini kendisi söyledi. Hastanın alzheimer’ı var. Fizik tedavi eşliğinde yürümesine yardımda bulunarak günlük hayatına artık faal olarak devam edecektir. Hastalar uzun vadeli yatınca aileden bir birey üzere oluyorlar, etnik köken fark etmeksizin kendisiyle ne kadar lisan sorunumuz de olsa vücut lisanı, beden lisanıyla pek hoş anlaşıyoruz” formunda konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hasibe Karadağ – Sıhhat