“Hormonal değişiklikler skolyoza neden olabilir”

Fiztoterapist Damla Arslan, “Günümüzde skolyoza neden olan faktörler kesin olarak bilinmemektedir. Skolyoz, birtakım hormonal (leptin,...

“Hormonal değişiklikler skolyoza neden olabilir”

Fiztoterapist Damla Arslan, “Günümüzde skolyoza neden olan faktörler kesin olarak bilinmemektedir. Skolyoz, birtakım hormonal (leptin, melatonin) değişikliklere, vitamin ve mineral eksikliklerine, çeşitli bağ dokusu anomalilerine, olağandışı biyomekanik yüklenmelere ve genetik faktörlere bağlı olarak gelişebilir” dedi.

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Kısmından Fizyoterapist Damla Arslan, skolyoz hastalığı hakkında bilgi verdi. Arslan, skolyozun bilinen ismiyle omurga eğriliğinin, omurların kendi etrafında dönmesi ile oluşan rotasyonun da eşlik ettiğini, omurganın ‘C’ ve ‘S’ halinde görülen, 10 dereceden büyük yana yanlışsız olan eğrilikleri olarak tanımlandığını söyledi. Arslan, “Bir omuzun başkasından yüksek olması, bel oyuntularının iki tarafta eşit olmaması, kürek kemiklerinden birinin daha bariz olması, sırtta cilt lekeleri ve kıllanmanın olması, beden simetrisinin ve istikrarın bozulması, öne eğilince sırtta bir tarafın başkasından daha yüksek durması, geriden bakıldığında omurganın orta sınırdan kayması üzere durumlar skolyozun belirtileri ortasında gösteriliyor” diye konuştu.

‘KIZ ÇOCUKLARINDA DAHA SIKLIKLA ORTAYA ÇIKAR’

Skolyoz tedavisinin skolyozun derecesine, skolyozlu bireyin yaşına ve ihtiyaçlarına nazaran değiştiğini belirten Arslan, “Tedavi planı genel olarak müşahede, idman, korse-egzersiz tedavisi ve cerrahi tedavi formunda gruplandırılıyor. Günümüzde skolyoza neden olan faktörler kesin olarak bilinmemektedir. Lakin skolyozun birtakım hormonal (leptin, melatonin) değişikliklere, vitamin ve mineral eksikliklerine, çeşitli bağ dokusu anomalilerine, olağandışı biyomekanik yüklenmelere ve genetik faktörlere bağlı olarak gelişebilir. Skolyoz her yaştan bireyde görülebilmekle birlikte en çok çocukların süratli büyüme (ergenlik) devri olan adölesan devirde, kız çocuklarında 11-18, erkek çocuklarında 13-18 yaş aralığında karşımıza çıkar.  Skolyoz, kız çocuklarında erkeklere nazaran çok daha fazla sıklıkta ortaya çıkar ve bilhassa adet döngüsünün başlamasından evvelki ve sonraki bir yıl içerisinde görülme sıklığı artar” dedi.

SKOLYOZ ÖNLENEBİLİR Mİ?

Skolyozun sebebi kesin olarak bilinmeyen bir deformite olması nedeniyle önlenebilir olmadığını söz eden Arslan, şunları söyledi:

“Genetik geçişin skolyoza neden olan faktörlerden biri olabileceği düşünülmektedir lakin altta yatan teori tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle ebeveyn yahut kardeşlerinden birinde müspet skolyoz hikayesi olan bir çocukta skolyoz görülme ihtimali olmakla birlikte rastgele bir katılık yoktur. Yapısal skolyozun varlığı durumunda da ağır sırt çantası taşımak, berbat postürde durmak üzere faktörler eğriliğin ilerlemesine neden olur. Kemik gelişimi devam ettiği sürece skolyozun ilerleme ihtimali vardır. Bilhassa süratli kemik gelişimi ve uzunluk uzamasının olduğu adölesan periyot, skolyozun ilerlemesinde en riskli devirdir.  Kemik gelişimi ve uzunluk uzaması durduktan sonraki devirde çok daha yavaş da olsa skolyoz ilerlemeye devam edebilir.  Kız çocuklarında görülen skolyozun ilerleme ihtimali, erkek çocuklarına nazaran daha fazladır.”

Arslan, skolyozlu bir bireyin günlük ömründe dikkat etmesi gerekenler ile ilgili, “Skolyozlu bireylerde omurga, bu aktiviteler sırasında sürekli fazla yüke maruz kaldığı ve skolyozu arttırıcı tarafta destekleyen konumlara gitme eğilimindedir. Uyku dışında geçirilen müddette yapılan bu aktiviteler sırasındaki pozisyonel kusurları düzeltmek ve yanlışsız pozisyonlamaları öğrenmek, omurga üzerine binen gereksiz yükleri engelleyecek ve birebir vakitte idman tesiri yaratacaktır. Schroth Metodu’nda da günlük hayat aktiviteleri düzenlemesiyle bireylerin yanlış alışkanlıklarının değiştirilmesi amaçlanır” dedi.

Demirören Haber Ajansı / Sıhhat