AKUT, İstanbul depremi için kurtarma planlarını hazırladı

Arama Kurtarma Derneği (AKUT), beklenen İstanbul sarsıntısı için acil müdahale ve kurtarma planlarını hazırladığını duyurdu....

AKUT, İstanbul depremi için kurtarma planlarını hazırladı

Arama Kurtarma Derneği (AKUT), beklenen İstanbul sarsıntısı için acil müdahale ve kurtarma planlarını hazırladığını duyurdu. Sarsıntıda Trakya ve Anadolu’da konuşlanacak 25 farklı takımını “acil durum yönetimi” olarak organize edeceğini açıklayan AKUT, toplam 3.000’e yakın gönüllünün 7 gün aralıksız kendine bakıp vardiya sistemiyle hizmet edecek takımıyla arama kurtarma faaliyetleri yürüteceğini bildirdi.

AKUT, beklenen İstanbul sarsıntısı için acil müdahale ve kurtarma planlarını hazırladığını duyurdu.

“SON CANLI ÇIKANA KADAR ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

AKUT İdare Konseyi Lideri Zeynep Yosun Akverdi, bugün yaptığı yazılı açıklama ile “Bugüne kadar yetiştirdiğimiz binlerce istekli; hayat kurtarma konusunda Adana, Elazığ, Gölcük, Tayvan, Van ve öteki birçok lokasyonda, bu sene Kahramanmaraş zelzelesinde olduğu üzere vazifelerini yerine getirdi” dedi.

Bu faaliyetlerin tamamını bağışçıların katkıları ile sağladıklarına dikkat çeken Akverdi, “Yüzde 100 gönüllülük aslıyla işleyişine devam eden AKUT Derneği, ülkemizde müsaade almadan yardım toplayabilen az sayıda kuruluştan biri olarak mali kaynağını bağışlardan sağlamaktadır. Bu sayede imkanlarını, teknik alt yapı ve ekipmanlarını güzelleştirerek her geçen gün daha çok cana el uzatıyor. 3.000’e yakın gönüllümüzün yarısına yakını ile alanda ve masa başında ağır bir çalışma halindeyiz. Muhtaçlık durumuna nazaran daha fazla takımımızla son canlı çıkana kadar çalışmaya devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

“İSTANBUL SARSINTISINA HAZIRIZ DİYEMEYİZ”

İstanbul için bilhassa yapı stokları ve kentsel dönüşüm açısından yapılması gereken çok şey olduğuna dikkat çeken Akverdi, “2008’den sonra yapılmış binaların zelzeleye karşı güçlü olduğunu biliyoruz. 2018 yılında ise binaların sarsıntı yönetmeliği değişti ve yeni binalar artık sıkı bir formda denetleniyor; eskisi üzere müteahhitlerin inisiyatifi pek geçerli değil. İstanbul’da bilhassa kamu binalarının yüzde 94’ü güçlendirildi ya da tekrar yapıldı. Lakin kentsel dönüşümleri tam olarak tamamlamadıktan sonra büyük bir İstanbul sarsıntısına hazırız diyemeyiz” dedi.

“ACİL TOPLANMA ALANLARI VE TOPLANMA BÖLGELERİ İKİ FARKLI OLGUDUR”

Acil toplanma bölgeleri ve acil toplanma alanları kavramlarını algıma konusunda baş karışıklığı olduğuna dikkat çeken Akverdi, “Bunun en değerli nedeni afet kültürümüzde eksikliklerin olması. Acil toplanma alanları ve toplanma bölgeleri iki farklı olgudur” dedi. Acil toplanma alanları ve toplanma bölgelerinde kaçak yapılaşmadan ötürü önemli problemler olduğunu vurgulayan Akverdi, “Şehir planlamaları yapılırken bunlara dikkat edilmeli ve yanlışsız kurgulanmalıydı. Maalesef büyük kentlerimizde toplanabileceğimiz boş bir yer yok” diye konuştu.

“AKUT OLARAK TÜM ACİL MÜDAHALE VE KURTARMA PLANLARIMIZ HAZIR”

Beklenen İstanbul zelzelesi için hazırlıklarını sürdürdüklerini söz eden Akverdi, “AKUT olarak tüm acil müdahale ve kurtarma planlarımız hazır. İstanbul sarsıntısında 10 takımımızı Trakya Acil Durum İdaresi (ADY), 15 takımımızı Anadolu Acil Durum İdaresi (ADY) altında organize ediyoruz. İstanbul takımımızı birinci etapta bunun dışında tutuyoruz, zira o gün afetzede olabilirler” dedi.

AKUT, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde 800’ü alanda olmak üzere toplam 1.143 gönüllüyle arama kurtarma operasyonlarına katılan ve bölgedeki operasyonlarında 229 canlı kazazedeyi, 12 hayvanı ve hayatını kaybeden 254 kişiyi enkazlardan tahliye etti.

Kaynak: ANKA / Sıhhat