Aksaray kültür sanat haberi: Aksaray sokaklarında “Neredesin sen” türküsüyle Neşet Ertaş’ı andılar

Aksaray sokaklarında “Neredesin sen” türküsüyle Neşet Ertaş‘ı andılar AKSARAY – Aksaray Üniversitesi‘nde müzik öğretmenliği kısmı...

Aksaray kültür sanat haberi: Aksaray sokaklarında “Neredesin sen” türküsüyle Neşet Ertaş’ı andılar

Aksaray sokaklarında “Neredesin sen” türküsüyle Neşet Ertaş‘ı andılar

AKSARAY – Aksaray Üniversitesi‘nde müzik öğretmenliği kısmı okuyan 2 genç, ellerinde gitarlarıyla sokak sokak gezip Neşet Ertaş‘ın türkülerini söyleyerek, ‘Bozkırın Tezenesi’ni vefatının 10. yıl dönümünde andı.

Müzik öğretmeni olmak için kazandıkları Aksaray Üniversitesi‘nde okuyan 2 genç ellerindeki gitarlarıyla Aksaray sokaklarında gezerek Neşet Ertaş‘ın yapıtlarını seslendirdi, Bozkırın Tezenesini vefatının 10. yıl dönümünde andı. Birisi Şanlıurfa’dan oburu de Çorum’dan eğitim almak için Aksaray’a gelen Yunus Emre Şiş ve Berke Kağan Sevinç (20), çocukluklarından bugüne kadar sesine aşina oldukları ‘Bozkırın Tezenesi’ni vefatının 10. yıl dönümünde hasretle anarak, sokak sokak gezip vatandaşlara gitarlarıyla konser verdi. Neşet Ertaş‘ın, “Neredesin sen” isimli yapıtıyla ona duydukları hasreti bağlamanın dışında gitarla seslendiren üniversite öğrencileri, 15 Temmuz Ulusal İrade Meydanı’nda ve sokaklarda vatandaşlara his dolu anlar yaşattı.

Neşet Ertaş‘ın yapıtları ile eğitim almak ve Bozkır kültürünü yaşamak için Şanlıurfa’dan Aksaray’a geldiğini belirten Yunus Emre Şiş, “Aksaray Üniversitesi 1. sınıf öğrencisiyim. Burada Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş büyük ustanın müzikleri ile çalışıyoruz. Onun müzikleri ile hoş şeyler yapmaya çalışıyoruz. 1 sınıfta tanıştığım arkadaşımla hoş bir küme kurmaya çalışıyoruz. Bu kümemizin da en hoş maksatlarından biri Neşet Ertaş ustamızı hoş bir biçimde tanıtmak yeni jenerasyonlara unutturmamak. 100 yıl boyunca bu türlü gelmeyecek ustalarım ismini unutturmamak. Zira Neşet Ertaş ustamız vaktinde bedelini bilemediğimiz çok büyük bir usta. Umarım bundan sonra yeni kuşaklarımız yeni gençlerimiz Neşet babamızı her vakit tanır, bilir, müziklerini dinler biz de elimizden geldiği kadarıyla gitarla power’layarak Neşet babamız kadar olmasak da hoş bir halde okumaya çalışacağız. Umarım bizim üzere gençler çoğalır. Öbür enstrümanlarla da arkadaşlarımız Neşet Ertaş’ın müziklerini seslendirir her vakit arkadaşlara dayanak maksatlı yanlarındayız. Yardımcı olabileceğimiz bir bahis olursa her vakit bize ulaşabilirler. Umarım bizimle birlikte hoş bir Neşet Ertaş kuşağı yetişir” dedi.

Memleketi Çorum’da da Neşet Ertaş’ın yapıtları ile büyüdüğünü ve Aksaray’da Bozkırın Tezenesine daha yakın hissettiğini belirten Berke Kağan Sevinç ise, “Bugün Neşet Ertaş’ı kaybedişimizin 10. yıl dönümündeyiz. Yeniden her zamanki üzere büyük bir hüzün yaşıyoruz. Biz arkadaşımla bu türlü bir şey düşündük dışarı çıkalım içimizdeki Neşet Ertaş’ı biz haykıralım onun hazinesine biz sahip çıkalım dedik. Bugün biz Neşet Ertaş’ın türkülerini haykırıyoruz yarın diğer müzisyen arkadaşlar haykıracak lakin bu işin temelinde Neşet Ertaş’ı sevmek değerli zira bize bıraktığı bu bedelli hazine bu kıymetli türküler bunlar hiçbir yerde yok. Neşet Ertaş gibisi tahminen dünyaya yüz yılda bir gelir biz onu anmaya, hatırlamaya devam edeceğiz. Ben Çorum’dan geldim buraya okumak için Aksaray Üniversitesi müzik öğretmenliği 2. sınıftayım. Bizim orada Çorum’da da biz bu kesimlerle büyüdük. Neşet Ertaş’ın türküleri ile büyüdük. Türkiye’nin 81 vilayetinde bu kesimler çalıyor, beşerler seviyor Neşet Ertaş’ın türkülerini. Pişman değilim Aksaray’a geldiğim için, Neşet Ertaş’a yakın bir memleket Kırşehir-Aksaray burada daha yakın şahit olabildim, Neşet Ertaş kültürüne bunun için gelmiştim. Neşet Ertaş’ı hürmet ve sevgiyle anıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yasin Can – Kültür Sanat