Akıllı lens nedir? Akıllı lenslere neden muhtaçlık duyulur

Akıllı lensler en kaliteli ve sağlam göz eserleridir. Bu eserler direkt retina dekolman tedavi sonrasında...

Akıllı lens nedir? Akıllı lenslere neden muhtaçlık duyulur

Akıllı lensler en kaliteli ve sağlam göz eserleridir. Bu eserler direkt retina dekolman tedavi sonrasında uygulanır. Bu kapsamda daha kaliteli görüş elde edilir. Pekala ,Akıllı lens nedir? Akıllı lensin avantajları nelerdir? Kimler akıllı lens kullanamaz? Kaç çeşit akılı lens var? Akıllı lens ömrü ne kadar? Ayrıntılar haberimizde…

AKILLI LENS NEDİR?

Akıllı lens olarak bilinen trifokal lensler, üç odaklı lenslere verilen isimdir. Hastaların göz tedavisinde akıllı lens kullanıldığında tedavi sonrası gözlük kullanma ihtiyacı olmaz. Bu şahıslar gözlüksüz olarak kitap okuyabilir ya da uzaktaki yazıları rahatlıkla görebilirler.

AKILLI LENSLERE NEDEN GEREKSİNİM DUYULUR?

Akıllı lens çeşitlerine birçok nedenden ötürü muhtaçlık duyulur. Bu eserler direkt katarakt ameliyatı daha başarılı geçmesine de dayanak olur. Gözlük kullanmak istemeyen hastalar direkt akıllı lensler kullanmayı uygun buluyor.

AKILLI LENS ÖMRÜ NE KADARDIR?

Ameliyattan sonra 1 gün içerisinde hasta günlük yaşantısına dönebilmektedir. Akıllı Lensler (göz içi lens) ömürlük lenslerdir. Hasta ömrü boyunca bu lensi kullanmaktadır.

AKILLILENS AMELİYATI RİSKLİ Mİ?

Sadece gözlüklerin atılması hedefli bu ameliyatların yapılması durumunda ise bilhassa yüksek miyop hastalarında sıradan katarakt ameliyatlarına nazaran daha fazla retina dekolmanı ve koroid kanaması üzere komplikasyonlarla karşılaşıldığı bilinmektedir. Bu durumlar, hasta ile kesinlikle konuşulmalıdır.

KİMLER AKILLI LENS KULLANAMAZ?

Bu lensler tek açılı görme bozukluğu sorunu yaşayan bireylere takılmamaktadır. Zira uzağı ya da yakını görmekte zorlanmayan şahısların görüş açılarını lens bozabilir, ömür kalitesini düşürür. Hasebiyle görme bozukluğu olan tüm hastalara uygulanmaz.

AKILLILENSTE YAŞ SONU VAR MI?

Akıllı lens uygulanması için olağan kaidelerde birinci uygulama yaşı kırk olarak önerilmektedir. Uygulama zorunluluğunun bulunması durumunda ileri derece göz hastaları için daha erken yaşlarda akıllı lens ameliyatı yapılabilmektedir.

KAÇ ÇEŞİT AKILLI LENS VAR?

Akıllı lenslerin iki odaklı akıllı lens (bifokal lens) ve üç odaklı akıllı lens (trifokal lens) lensler olmak üzere iki tipi bulunmaktadır.

AKILLI LENS TAKILDIKTAN SONRA ÇIKARTILABLİR Mİ?

Yerine uzak, yakın ve orta uzaklıkta hastaya kaliteli görüş sağlayan Kalıcı Akıllı Lens yerleştirilir. Operasyon sonrasında hastanın gözü bandajlanır. Göz bandajı 2 saat üzere bir mühlet sonra çıkarılabilir.

AKILLI LENS GÖZ TEMBELLİĞİ NE OLUR?

Çok odaklı akıllı mercekler yakın görmeyi de gözlük olmadan sağlayabildiği için göz tembelliğine karşı esirgeyici olabilir.