ABD’li Senatörler, Uzun Zamandır Beklenen Kripto Tasarısını Yayımladı

Önde gelen ABD’li senatörler, kripto varlıklar için kapsamlı bir çerçeve belirleyen yasa tasarısını yayımladı. ABD’li...

ABD’li Senatörler, Uzun Zamandır Beklenen Kripto Tasarısını Yayımladı

Önde gelen ABD’li senatörler, kripto varlıklar için kapsamlı bir çerçeve belirleyen yasa tasarısını yayımladı.

ABD’li Senatör Cynthia Lummis ve Senatör Kirsten Gillibrand, beklenen kripto varlık yasa tasarını açıkladı. Tasarı, sektörün gözetiminde SEC yerine CFTC’yi tercih ediyor ve kripto varlıklarla bir şeyler satın almaktan kaynaklanan vergi endişelerini gidermeyi amaçlıyor.

Tasarı vatandaşları 200 doların altındaki işlemlerde vergiden muaf hale getirerek küçük ölçekli mal ve hizmet satın alımlarını vergi yükümlülüğünden kurtaracak. Ayrıca Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’na (CFTC) yeni yetkiler verecek ve stablecoinler için de federal bir çerçeve belirleyecek.

Sorumlu Finansal İnovasyon Yasası adlı tasarı, Lummis’e göre “dijital varlık piyasalarını denetlemekle görevli kurumlar için düzenleyici netlik yaratacak, stablecoinler için güçlü, özel bir düzenleyici çerçeve sağlayacak ve dijital varlıkları mevcut vergi ve bankacılık yasalarımıza entegre edecek.”

Ek olarak, kripto menkul kıymetleri ve emtialar arasındaki farkı tanımlayacak ve token piyasaya sürenlerin “varlığın amacına ve tüketiciye ilettiği haklara veya yetkilere” dayalı olarak neyi piyasaya sürdüklerini önceden bilmelerini sağlayacak.

Geçtiğimiz günlerde Coinbase’in SEC’ye bildirimi ile ortaya çıkan iflas tartışmalarını da ele alan tasarı, şirketin iflas etmesi durumunda müşterilerin varlıklarının nasıl ele alınacağına dair “gerekli yasal netliği” de sağlamayı amaçlıyor.

Lummis ve Gillibrand’ın bu tasarısının bir diyalog başlatmak için önemli olduğu kaydedilirken diğer taraftan bunun gelecek yıla kadar sonuçlanmayabileceği belirtiliyor.