ABD’den dikkat çeken Türkiye çıkışı! Tahıl mutabakatını dünya için “vazgeçilmez” olarak niteleyip teşekkür ettiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin dünkü küme toplantısında Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile yaptığı görüşme...

ABD’den dikkat çeken Türkiye çıkışı! Tahıl mutabakatını dünya için “vazgeçilmez” olarak niteleyip teşekkür ettiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin dünkü küme toplantısında Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile yaptığı görüşme üzerine Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı arayarak dün saat 12.00’den itibaren tahıl sevkiyatının evvelce planlandığı üzere devam edeceğini bildirdiğini açıkladı.

PRICE TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR ETTİ

Erdoğan’ın verdiği müjde büyük ses getirirken ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Rusya’nın yine Karadeniz Tahıl Teşebbüsü muahedesine dönmesindeki rolünden ötürü Türkiye’ye teşekkür etti. Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Price, Rusya’nın Ukrayna tahıl ve tahıl eserlerinin dünyaya ihraç edilmesini kolaylaştıran Birleşmiş Karadeniz Tahıl Teşebbüsü Mutabakatı’na dönmesinden memnuniyet duyduğunu söz etti.

ANLAŞMAYI DÜNYA İÇİN “VAZGEÇİLMEZ” OLARAK NİTELEDİ

Sözcü bu mutabakat sayesinde şu ana kadar 10 milyon metrik ton tahılın Ukrayna’dan çıkarıldığını hatırlatarak, muahedeyi dünya için “vazgeçilmez” olarak niteledi. Türkiye’nin Tahıl nakliyatının tekrar başlamasındaki rolüne dikkat çeken Price, bir soru üzerine “Türk müttefiklerimizin gayretlerini derinden takdir ediyoruz. Aslında Türkiye’yi ve BM Genel Sekreterine müteşekkir olduğumuzu söyledim. Bu muahedeyi Genel Sekreter Guterres hazırladı fakat başta Türkiye’nin kritik takviyesi ve daha sonra Ukrayna’nın, son olarak da Rusya’nın mutabık kalması ile oluştu. Genel Sekreter ve Türkiye’nin bu muahedeyi tekrar rayına sokmasına müteşekkir ve minnettarız” tabirlerini kullandı.

ETİYOPYA’DAKİ ATEŞKESİ MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Price, başka taraftan Etiyopya ile Tigray Halk Kurtuluş Örgütü (TPLF) ortasında yapılan ateşkes muahedesini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Başta Afrika Birliği ve birliğin periyot lideri Güney Afrika Cumhuriyeti olmak üzere mutabakatın sağlanmasında rol oynayanlara teşekkür eden Price, ABD’nin Etiyopya’daki barışa olan bağlılığını yineledi. Price, ABD’nin gözlemci olarak Güney Afrika’daki görüşmeleri takip ettiğini ve görüşmeler takviye verdiğini lisana getirdi.

YENİ İSRAİL HÜKÜMETİNİN LÜBNAN’LA DENİZ HUDUT MUTABAKATINI BİTİRME MÜMKÜNLÜĞÜNÜ GEÇİŞTİRDİ

Eski İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun yeni hükümeti kurabileceği ve seçim sürecinde İsrail’in Lübnan’la imzaladığı deniz sonu mutabakatına feshedeceğini söylediği hatırlatılarak sözcüye ABD’nin bu muahedeye rastgele bir garanti verip vermediği ve bu mutabakatın iptal edilmemesi için ne yapacağı soruldu. Price, İsrail’de hükümetin şimdi kurulmadığını, bu bahiste spekülasyon yapmak istemediğini lakin mutabakatın her iki ülkenin menfaatine olduğunu söyledi. ABD’nin deniz hududu muahedesi ile ilgili teminat verdiği sorularını yanıtlamayan Price, Washington idaresinin yalnızca taraflar ortasında aracı olduğunu, muahedenin uygulamasını görmek istediklerini ve bunun için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını lisana getirdi.

Kaynak: AA / Şimdiki