ABD’de milimetrik mesafedeki zaman sapması tespit edildi

Nature mecmuasında yayınlanan makalede, Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü ile Colorado Boulder Üniversitesi ortak operasyonunda...

ABD’de milimetrik mesafedeki zaman sapması tespit edildi

Nature mecmuasında yayınlanan makalede, Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü ile Colorado Boulder Üniversitesi ortak operasyonunda (JILA) misyon alan bilim adamları, Albert Einstein’in​​​​​​​ “mutlak bir vakit kavramının olmadığına işaret eden” izafiyet teorisiyle hakikat orantılı olarak şimdiye kadarki en küçük ölçekte vakit genişlemesini ölçtüklerini belirtti.

YER ÇEKİMİ TESİRİYLE FARKLI VAKİTLERİ GÖSTEREN SAATLER

JILA bilim adamları, birbirinden yalnızca bir milimetre uzaklıkta “yaklaşık bir kalem ucu genişliği mesafede” bulunan yüksek hassasiyetli saatlerin, yer çekiminin tesiriyle biraz farklı vakitleri gösterdiğini tespit etti.

MİLİMETRİK ÖLÇÜMLER BİRİNCİ DEFA BAŞARILDI

Makalede, hassasiyet oranı yüksek atomik saatlerin uzun vakittir “uzay ve vaktin temel sondaları olarak 30 santimetreden binlerce kilometreye kadar olan alanlardaki ölçümlemelerde” kullanıldığı, lakin milimetrik bir ölçümlemenin birinci kere başarıldığı vurgulandı.

50 KAT DAHA HASSAS SAATLER DEVRİ

Yeni deneyin sonuçlarının, mevcutlarından 50 kat daha hassas saatlerin kullanılacağı periyodun yolunu açarken, kuantum mekaniği ve uzun müddettir araştırılan “genel görecelik birliği” üzere bahislerde cihanın temel unsurlarının açığa çıkmasına yardımcı olacağı söz edildi.

ATOMİK SAATLER NE İŞE YARIYOR

Giderek daha hassas doğrulukta vakti ölçebilen atomik saatler sayesinde, volkanik patlamalar, deniz düzeyindeki gel-git hareketleri, global ısınma ölçekleri ve derin uzay misyonlarının zamanlaması üzere süreçler çok daha yüksek doğrulukta hesaplanabilecek.