ABD’de Amazon’a tekelleşme davası açıldı

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Amazon’a karşı uzun zamandır beklenen antitröst davasını açtı ve mahkemeden,...

ABD’de Amazon’a tekelleşme davası açıldı

abdde amazona tekellesme davasi acildi

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Amazon’a karşı uzun zamandır beklenen antitröst davasını açtı ve mahkemeden, şirketin varlıklarını satmaya zorlanması konusunu değerlendirmesini istedi.

Hükümet Amazon’u internetin en kazançlı alanlarını tekeline almakla suçluyor.

FTC, 1994 yılında kurulan ve şu anda değeri 1,3 trilyon dolar olan Amazon’u, çevrimiçi pazarında diğer platformlarda daha uygun fiyatlı ürünler sunmaya çalışan satıcıları engellemeye çalışmakla suçluyor.

FTC’den yapılan açıklamada Amazon’un, satıcıları kendi depolarını ve teslimat hizmetlerini kullanmaya zorlayarak hem tüketiciler hem de satıcılar açısından maliyetleri şişirdiği belirtildi.

Amazon’un tekel olduğunu ve sahip olduğu fırsatları kötüye kullandığını belirten FTC’ye göre bir satıcı, “Gidecek başka yerimiz yok ve Amazon bunu biliyor” dedi.

Amazon.com ve diğer büyük teknoloji şirketlerine, internet aramaları, sosyal medya ve çevrimiçi perakendecilik alanlarındaki hakimiyetlerini kötüye kullandıklarına dair yıllardır gelen şikayetlerin ardından davanın açılması bekleniyordu.

Büyük teknoloji şirketlerine karşı harekete geçmenin gerekliliği Cumhuriyetçilerin ve Demokratların hemfikir olduğu az sayıdaki konudan biri olsa da FTC Başkanı özellikle Amazon’un etkisiyle ilgileniyor.

FTC, Amazon’un yasa dışı eylemlerini durdurmasını sağlamak için mahkemeden kalıcı tedbir kararı çıkarmasını istediğini belirtti. Dava, Amazon’un merkezinin bulunduğu Seattle’daki federal mahkemede açıldı.

FTC’nin mahkemeye sunduğu şikayette, “Amazon, kontrol edilmedikçe tekel gücünü korumak için yasa dışı davranışlara devam edecek” denildi.

Kaynak: Reuters