ABD, yüksek fiyatlardan kaya petrolü üretimine odaklandı

ABD’de petrol fiyatlarının 100 dolar düzeyinde seyretmesi durumunda, ABD kaya petrolü üretiminin 2023’te günlük 2,2...

ABD, yüksek fiyatlardan kaya petrolü üretimine odaklandı

ABD’de petrol fiyatlarının 100 dolar düzeyinde seyretmesi durumunda, ABD kaya petrolü üretiminin 2023’te günlük 2,2 milyon varil artması bekleniyor.

Norveç merkezli bağımsız güç araştırma kuruluşu Rystad Energy’den yapılan açıklamada, ABD’nin ana petrol üretim bölgelerindeki arzın bu yılın ikinci çeyreğine kadar 2019’un en yüksek düzeyi olan günlük 8,1 milyon varili geçeceği öngörülüyor.

PETROL ÜRETİMİ SALGIN DÜZEYİNİN ALTINDA

Açıklamada, Permian, Eagle Ford, Niobrara, Bakken ve Anadarko da dahil olmak üzere ülkenin ana üretim bölgelerindeki petrol üretiminin geçen yılın son çeyreğinde günlük yaklaşık 7,7 milyon varil olduğu ve bu düzeyin hala salgın öncesi düzeyin altında bulunduğu kaydedildi.

YÜKSELEN FİYATLAR ÜRETİCİLERİ HAREKETE GEÇİRİYOR

Yüksek petrol fiyatlarının, yurt dışı kaynaklardan sağlanan arzın kısıtlı kalması nedeniyle ABD’li üreticileri petrol arzını artırmaya teşvik ettiğinin belirtildiği açıklamada, “Petrol fiyatları varil başına 100 dolara ulaşır ve bu düzeylerde kalırsa, ABD’nin toplam petrol üretimi, 2023’ün dördüncü çeyreğinde geçen yılın tıpkı çeyreğine nazaran günlük 2,2 milyon varil artarak 9,9 milyon varile ulaşacak.” tabirlerine yer verildi.