Kuru Tarım Yeniden Uluslararası Sempozyumu Başlıyor

Her geçen gün kendini gösteren iklim krizi, besin ve su kıtlığına dikkat çekmek gayesiyle Eskişehir...

Kuru Tarım Yeniden Uluslararası Sempozyumu Başlıyor

Her geçen gün kendini gösteren iklim krizi, besin ve su kıtlığına dikkat çekmek gayesiyle Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Tarım ve Besin Etiği Derneği (TARGET) işbirliğiyle 19-20 Ekim 2022 tarihleri ortasında Eskişehir’de “Kuru Tarım Yeniden! Memleketler arası Sempozyumu” düzenlenecek.

Kuru tarımın tüm taraflarıyla ele alınacağı ve iki gün sürecek Sempozyum’da yurtiçinden ve yurtdışından pek çok akademisyen ve uzman, konuşmacı olarak yer alacak.

Sempozyumun açılış oturumu TARGET Lideri Prof.Dr. Cemal Taluğ’un konuşmasıyla başlayacak. Daha sonra Büyük Atatürk’ün talimatıyla 1929 yılında Eskişehir’de kurulan Dryfarming Araştırma İstasyonu’nun birinci müdürü olan ve soyadı kendisine Atatürk tarafından verilen Ali Numan Kıraç’ın oğlu İnan Kıraç konuşacak. Açılış oturumunun son konuşmasını Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen yapacak.

TARGET Genel Sekreteri Prof.Dr. N.Yasemin Yalım başkanlığında gerçekleştirilecek açılış konferansında Wageningen Üniversitesi (Hollanda) İdeoloji Kümesi üyesi Prof. Bart Gremmen, “Kuru Tarıma Geçişin Etik Yönleri” başlıklı bir sunum yapacak.

Sempozyumun birinci oturumda Memleketler arası Tarım ve Kırsal Kalkınma Uzmanı Doç.Dr. Nedret Durutan Okan’ın “Türkiye’nin Kuru Tarım Başarısı: Tutkulu Profesyoneller” ve Bilecik Şey Edebali Üniversitesi Öğretim Üyesi(E) Prof.Dr. Fahri Altay “Türkiye’de Kuru Tarım Islah Çalışmalarının Tarihçesi ve Geleceğe Bakış” bahisli konuşmaları yer alıyor.

İlk günün öğlenden sonra gerçekleştirilecek ikinci oturumunda, Memleketler arası Kurak Alanlarda Ziraî Araştırma Merkezi(ICARDA) Türkiye Ofisi yöneticisi Dr. Mesut Keser başkanlığında; Karabük Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi (E) Prof.Dr. İbrahim Atalay “Türkiye’nin Kuru Tarım Ekolojisi ve Tarım: Verimli Bir İlişki”, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi(E) Prof.Dr. Selim Kapur, Adıyaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Erhan Akça “Yarı-Kurak Bölgelerde Arazi Kullanımına Yeni Bir Yaklaşım: Biyoekonomik Arazi Kullanımı” ve Harran Üniversitesi Akçakale Meslek Yüksekokulu’ndan Doç.Dr. Fethiye Özberk “Şanlıurfa’da Yarı-Kurak Alanlarda Buğday ve Arpa Tarımında Çiftçi Uygulamaları” başlıklarıyla sunumlarını yapacaklar.

Üçüncü oturumun konuşmacıları ve sunum başlıkları ise; TİGEM Bitkisel Üretim Daire Lideri (E) Fahri Harmanşah “Devlet Üretme Çiftliklerinin (DÜÇ) Türkiye’nin Kuru Tarım Alanındaki Başarısına Katkıları”, Aksaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Alptekin Karagöz “Kuru Tarım Alanlarındaki Mahallî Çeşitlerin (Landraces) Korunmasında Ziraî Etik ve Çiftçi Hakları” ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Doğanay Tolunay “Yarı Kurak Alanların Ekolojisi”.

Birinci günün programı Açılış Kokteyli ile sona erecek.

TARGET Lider Yardımcısı Petek Ataman başkanlığında yapılacak ikinci gününün birinci ve Sempozyum’un dördüncü oturumunda Dünya Gazetesi Tarım Muharriri Ali Ekber Yıldırım’ın “İklim Krizi, Su Sorunu ve Kuru Tarım” başlıklı sunumu yer alıyor.

Beşinci oturumda; Memleketler arası Kurak Alanlarda Ziraî Araştırma Merkezi(ICARDA) Fas Ofisi’nden Dr. Mina Devkota Wasti “ICARDA’nın Kuru Tarım Alanındaki Agronomi Çalışmaları” ve Memleketler arası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi (CIMMYT- Meksika) Global Buğday Programı Yöneticisi Dr. Hans-Joachim Braun “Yarı-Kurak Alanlarda Buğday Islahı ve Geleceğe Bakış” ismiyle sunumlar yapacaklar.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. İrfan Özberk başkanlığında gerçekleşecek altıncı oturumda; BM FAO Türkiye Bozkır Ekosistemlerinin Korunması ve Sürdürülebilir İdaresi Projesi Ulusal Proje Koordinatörü Nihan Yenilmez Arpa “Anadolu’nun Bozkırları ve Bozkırda Yaşam” ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yusuf Ersoy Yıldırım “Yağışa Bağlı Tarımda Toprak Suyunun Korunması” başlıklarıyla sunumlarını yapacaklar.

Sempozyumun yedinci ve son oturumda; İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi (E) öğretim üyesi, ünlü arkeolog Prof.Dr. Mehmet Özdoğan “Anadolu’da Tarımın Başlangıcı ve Çeşitlenerek Yaygınlaşma Sürecinin Toplumsal Nizama Yansımaları” ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Fazilet Denk “Ne Ekersek Onu Biçiyoruz: Bir Eşit(siz)lik Aracı Olarak Tarım” başlıklarıyla sunumlarını yapacaklar.

Oturumda ayrıyeten “Uygarlığın Adımları” belgeselinden kuru tarımın doğuşu ve tesirleriyle ilgili kısa bir kesim gösterilecek. Sempozyum Plaket Merasimi ve Kapanış ile sona erecek.

Sempozyum Lideri Prof.Dr. Cemal Taluğ; Sempozyumun ülkemizde uzun vakittir ihmal edilen kuru tarım konusunda etik hassaslık geliştirmek, onu yine sahiplenmek, güçlendirmek ve bu yolda yapılması gerekenlere ışık tutmak gayesiyle düzenlendiğini belirtti. Prof.Dr. Taluğ, “Kuru tarım; halkımızın ana besin kaynağı olan buğdayın ve öbür temel bitkisel eserlerin üretiminde büyük hisseye sahiptir. Besin teminatımızın ve besin egemenliğimizin anahtarıdır. Kuru tarım bunun ötesinde; aile çiftçiliğinin korunması, kırsal alanların canlılığını sürdürmesi, kır yoksulluğuyla çaba edilmesi ve gibisi açılardan çok kıymetlidir. Ekolojik kıymeti ise hiç tartışılamaz. Tabiata saygılı ve tabiatla uyumlu bir ziraî üretim faaliyeti olarak tüm doğal varlıkların korunmasını sağlayan kuru tarım, gelecek jenerasyonlara yaşanabilir bir dünya bırakabilmemiz açısından da olmazsa olmazdır” dedi.

Prof.Dr. Taluğ, iklim değişikliği sorunun her geçen gün derinleştiği bu günlerde, mevzuya ilgi duyan tüm kısımları Sempozyum’a katılmaya davet etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı