12 çekirdekli işlemci ve 18 çekirdekli GPU

Teknoloji devi Apple, 12 çekirdekli bir işlemci ve 18 çekirdekli bir GPU’ya sahip olan yeni...

12 çekirdekli işlemci ve 18 çekirdekli GPU

Teknoloji devi Apple, 12 çekirdekli bir işlemci ve 18 çekirdekli bir GPU’ya sahip olan yeni M3 yongasını test ediyor. Bloomberg’den Mark Gurman’ın Power On haber bültenine göre, bu bilgi, App Store geliştirici kayıtlarını paylaşan bir kaynaktan geldi. Kaynak, Apple’ın yeni çipi, henüz duyurulmamış bir MacBook Pro’da ve macOS 14 işletim sistemi ile test ettiğini belirtti. Gurman, Apple’ın test ettiği M3 çeşidinin, şirketin gelecek yıl piyasaya sürmeyi planladığı baz seviye M3 Pro olabileceğini öne sürüyor.

Dikkate değer bir nokta olarak, M3 serisi, TSMC’nin yakında piyasaya sürmeyi planladığı 3nm düğüm sürecinden yararlanmayı hedefliyor. 5nm’den 3nm’ye geçiş, çekirdek yoğunluğundaki artışı açıklıyor gibi görünüyor. Hatırlarsanız, M1 Pro ve M2 Pro, 14 ve 16 çekirdekli GPU’larla birlikte sekiz ve 10 çekirdekli işlemcilere sahip. Diğer bir deyişle, M3 Pro’nun, birinci nesil öncülüne kıyasla %50 daha fazla CPU çekirdeği bulunuyor. Gurman, Apple’ın yeni silikonda yüksek performans ve verimlilik çekirdekleri arasında eşit bir bölünme yaptığını belirtiyor. Gurman’a göre, çip 36GB RAM ile yapılandırılmış. Karşılaştırma yapmak gerekirse, M2 Pro 16GB bellek ile başlıyor ve gerektiğinde 32GB RAM’e kadar yükseltilebiliyor.

Elbette, Apple’ın M3 Pro’yu duyurmadan önce, şirketin öncelikle standart M3 çipi piyasaya sürmesi gerekiyor. Gurman, “Görüşüm, M3 çipli ilk Mac’lerin yıl sonuna doğru veya gelecek yılın başında piyasaya sürüleceği yönünde” diyor. Bu arada, Apple’ın en yeni Mac’ini, uzun süredir söylentiler arasında olan 15 inç MacBook Air’i, gelecek ay WWDC 2023’te duyurması bekleniyor.

Bu yüksek performanslı yeni yonga, TSMC’nin son teknoloji ürünü olan 3nm düğüm sürecinden faydalanıyor. Bu, 5nm’den 3nm’ye yapılan bir geçişle, çekirdek yoğunluğunda önemli bir artışa yol açıyor. Apple’ın yeni silikonu, ilk nesil M1 Pro ve M2 Pro’nun 8 ve 10 çekirdekli işlemcilerine ve 14 ve 16 çekirdekli GPU’larına göre %50 daha fazla CPU çekirdeği içeriyor.

M3 Pro’nun, 36GB RAM ile birlikte konfigüre edildiği belirtiliyor. Bu, M2 Pro’nun standart 16GB RAM’ine kıyasla önemli bir artış olup, kullanıcıların daha fazla bellek kapasitesine sahip olmalarını sağlıyor. Bu, özellikle bellek yoğun uygulamaların ve görevlerin performansını önemli ölçüde artırabilir.

Ancak M3 Pro’yu heyecanla beklerken, Apple’ın öncelikle standart M3 çipini piyasaya sürmesi gerekiyor. Bu, muhtemelen bu yılın sonlarına doğru veya gelecek yılın başlarında olacak. Bu süre zarfında, Apple’ın en yeni Mac’i olan 15 inç MacBook Air’ın WWDC 2023’te duyurulması bekleniyor.