11 Nisan Şanlıurfa'nın Kurtuluşu

Dünden bugüne kadar yapılan Şanlı şehrin kutlamaları hala önem kazanırken yöre halkının ilk günkü gibi hala o anı yüreklerinde taşıyor olmanın verdiği şeref ile yürüyüş yapmaları aynı zamanda din,dil, ırk faketmeksizin hala barış ve ferah içinde beraber yaşam sürmeleri dikkat çekiyor.

11 Nisan Şanlıurfa'nın Kurtuluşu
Şanlıurfa'nın Kurtuluşu

Bu şehir neler gördü neler; açlık,susuzluk vb. Ama hiç bir zaman barıştan yana  çatışmalar yaşanmadı. Gün geldi kolkola verildi olmaz denileni oldurdu gün geldi birlikten kuvvetin doğduğunu gösterdi tıpkı bundan yy. Öncesinde atalarımız gibi bu şehrin birlik ve beraberliğini bir arada tuttular. Bugün Şanlı şehrin kutlamaları yapıldı halk önce ataları için saygı duruşunda durdu daha sonra her yıl olduğu gibi Mehter marşı ile başladı kutlamalara. Gece her sene olduğu gibi ışık ve havai fişeklerle gösteriler yapılarak günün anlam ve önemi kutlandı. Varoluşun atalarımız bizlere barış içinde bir yaşam sundular. Bu şehir aslında tarihte 1984 yılında "Şanlı" lakabını almış olsa da aslında her zaman "Şanlı" bir şehirdi ve her  zaman içinde bir kahraman yaşatıyordu ve hala da nice kahramanlar bu şehirde nefes almakta. 

  Burası Şanlıurfa; dil,din ve ırk faketmeksizin bir arada kardeşçe yaşayan şehir. Burası Mezopotamya kültür ve sanat merkezi barış ve birliğin şehri. Kadınıyla, erkeğiyle, çocuğu ve toprağıyla bereketin şehri.

  Bundan yy. Öncesinde de bereketin şehriydi ve bundan yy.lar sonrası için de bereketin şehri olacaktır. Bu halk bu şehir her zaman mertliğiyle anıldığı gibi eli bolluğuyla da tanınıyor  belki bu yüzden "Şanlı şehir" diye ünvan aldı. Arabın, kürdün , Türk'ün , lazın ve bilmediğim ama bir arada iç içe yaşan binlerce halkın şehri olması önemli bir konum taşımaktadır. 11 Nisan Şanlıurfa'nın kurtuluş kutlamalarında gördüğümüz gibi her zaman bir ve diri bir şehir. Bilmem belki bilirsiniz bu şehrin  doğasında vardır ve atalarımızın bazı deyim ve sözleri de hep birlik ve beraberlikten bahsedilmektedir işte o sözlerden biri " burası Urfa burda kardeşlik ve barış vardır hasutlara yer yok." Bu sözü ancak Urfa halkı bilir.  11 Nisan Şanlıurfa kurtuluş bayramınızı kutlarız. Yaşasın Urfalılar !