Zarara karşı kendimizi savunma hakkımız var

Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda, Polonya’nın Ukrayna’dan tahıl ithalatına yönelik ambargoyu uzatmasına Kiev yönetiminin tepkisine...

Zarara karşı kendimizi savunma hakkımız var

polonyadan ukraynaya tahil yaniti zarara karsi kendimizi savunma hakkimiz var i0vk

Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda, Polonya’nın Ukrayna’dan tahıl ithalatına yönelik ambargoyu uzatmasına Kiev yönetiminin tepkisine ilişkin, “Ukrayna, elinden gelen her şeye tutunarak boğulan bir insan gibi davranıyor, ancak bizim kendimizi bu saldırıya karşı savunma hakkımız var” dedi. bize zarar verildi.” söz konusu.

Duda, New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmanın ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Polonya haber ajansı PAP’ın haberine göre Duda, Polonyalı çiftçilerin çıkarlarını dikkate alacaklarını vurguladı.

Polonya’nın Ukrayna’dan tahıl ithalatına uyguladığı ambargoyu uzatması üzerine Kiev yönetiminin tepkisine ilişkin Duda, “Ukrayna elinden gelen her şeye tutunarak boğulan bir insan gibi davranıyor ama bizim de bize verilen zarara karşı kendimizi savunma hakkımız var” dedi. ” dedi.

Boğulan bir kişinin, kurtarıcıyı suyun derinliklerine çekerek son derece tehlikeli bir şekilde boğabileceğini belirten Duda, “Bize verilen zarardan kendimizi korumak için harekete geçmeliyiz, çünkü boğulan kişi bizi boğarsa, o da boğulacaktır. Yardım alamıyoruz. Bu nedenle çıkarlarımızı gözetmek zorundayız ve bunu etkili ve kararlı bir şekilde yapacağız.” dedi.

UKRAYNA TAHIL AB’DE SORUNLARA YOL AÇTI

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte Ukrayna’dan Doğu ve Orta Avrupa ülkelerine önemli miktarda tahıl ve gıda ürünü kara yoluyla gönderilmeye başlandı. Ukrayna tarım ürünleri sınır ülkeleri Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve yakın Bulgaristan pazarlarına girdi.

Ucuz Ukrayna tahıl ve gıda ürünleri bu ülkelerdeki çiftçileri rahatsız etti ve hükümetler Ukrayna ürünlerine yasak getirdi. AB Komisyonu, ülkelerin Ukrayna’dan tahıl ithalatına ilişkin endişelerini gidermek amacıyla çiftçilere ek destek sağlanmasını ve bazı Ukrayna ürünlerine, ürünlerin transit geçişine izin verilmesi halinde kısıtlama getirilmesini içeren bir plan hazırlamıştı.

Bu kapsamda AB, 2 Mayıs’tan itibaren Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan’ın Ukrayna’dan buğday, mısır, kolza tohumu ve ayçiçeği ithalatı yapmamasını sağlayacak geçici tedbirleri uygulamaya başladı.

Polonya, Macaristan ve Slovakya, AB tedbirlerinin daha da genişletilmesini talep etmesine rağmen, AB Komisyonu tarafından bu tedbirler uzatılmadı ve 16 Eylül’de sona erdi. AB Komisyonu, Ukrayna, Polonya, Macaristan ve Slovakya’dan tahıl ürünleri ithalatını yasaklayan kararı uzatmayınca, kendi yasaklarını uygulayacaklarını açıkladı.

Ukrayna da bu uygulamaya karşı Dünya Ticaret Örgütü nezdinde yasal işlem başlattı.

Kaynak: AA