Son Dakika: LGS kapsamındaki merkezi sınavın soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı

Türkiye’de bugün 1 milyon 300 bin öğrenci, liseye yerleşmek hedefiyle Liselere Geçiş Sınavı’na( Lgs )...

Son Dakika: LGS kapsamındaki merkezi sınavın soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı

Türkiye’de bugün 1 milyon 300 bin öğrenci, liseye yerleşmek hedefiyle Liselere Geçiş Sınavı’na( Lgs ) girdi. Sabah 09.30’da başlayan ve iki oturum olarak düzenlen imtihan, öğlen saatlerinde sona erdi.

SONUÇLAR 30 HAZİRAN’DA

İmtihanın bitiminin üzerinden kısa mühlet geçmesinden sonra da LGS kapsamındaki merkezi imtihanın soru kitapçıkları ve yanıt anahtarları “meb.gov.tr” adresinden yayımlandı. İmtihan sonuçları, 30 Haziran’da “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek.

ÇOKTAN SEÇMELİ 90 SORU SORULDU

Öğrencilerin kendi okulunda girdiği imtihan 09.30’da başladı. Öğrencilere çoktan seçmeli 90 soru soruldu. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı lisan derslerinden toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika yanıtlama müddeti verildi. İkinci oturum ise 11.30’da başladı ve 12.50’de sona erdi. Matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 sorunun yöneltildiği ikinci oturumda öğrencilere 80 dakika mühlet verildi. İki imtihan oturumu ortasındaki 45 dakikalık vakit diliminde öğrenciler, okul bahçelerine çıkarak muhtaçlıklarını giderdi.

HESAPLAMA NASIL YAPILACAK?

Sözel ve sayısal kısımlardaki her bir alt test için yanlışsız ve yanlış karşılık sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ilişkin ham puanı, ilgili teste ilişkin gerçek karşılık sayısından yanlış karşılık sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

SONUÇLAR MEB’İN RESMİ SİTESİNDEN AÇIKLANDI

1 milyon 300 bin öğrencinin girdiği ve sonuçları merakla beklenen Liselere Geçiş İmtihanı’nın soru kitapçığı ve karşılık anahtarı Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın resmi sitesi “www.meb.gov.tr” üzerinden yayınlandı. Adaylar kitapçığa ve karşılık anahtarına bu link üzerinden ulaşabilecek.