İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Türkiye, Metaverse’in Bir Parçası Olmalı

TRT tarafından gerçekleştirilen “TRT Uluslararası Metaverse ve Yayıncılık Forumu”da konuşan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye’nin...

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Türkiye, Metaverse’in Bir Parçası Olmalı

TRT tarafından gerçekleştirilen “TRT Uluslararası Metaverse ve Yayıncılık Forumu”da konuşan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye’nin metaverse inşa sürecinin bir parçası olması gerektiğini ifade etti.

Altun, forumun, Web 3.0 ve metaverse’in özellikle medya ve yayıncılık alanını nasıl şekillendireceğine dair önemli bir tartışma zemini hazırlayacağını söyledi. Altun, metaverse hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Hiç kuşkusuz, metaverse, bireyler, devletler ve küresel toplum için yeni bir dünya tasavvuru sunuyor ancak her teknolojik gelişmede olduğu gibi metaverse mecrasının da fırsatlarını ve tehditlerini göz önünde bulundurmak zorundayız. ‘Metaverse’nin getirdiği fırsatları değerlendirmek, tehditlere karşı çıkmak için bu gelişmelerin içinde olmak, onları doğru okumak hayati önemlidir.”

Metaverse ve simülasyon hakkında da düşüncelerini aktaran Altun, şunları söyledi:

“Metaverse eğer bir simülasyon evreni ise o takdirde gerçek ve imge arasında bir sınırdan söz edebilecek miyiz? Gerçeğin ortadan kalkmasından mı söz edeceğiz? İnsan beynini sanal dünyaya bağlama fikri, ilk etapta eğlence, konfor ve maddi kazanç uğruna sorun edilmiyor olabilir. Ancak bunun ‘dijital sömürgecilik’, ‘dijital kuşatma’, ‘dijital faşizm’ dahil mevcut birçok sorunu büyüteceği yadsınamaz bir gerçektir. Simülasyon endüstrisinin büyümesiyle artan tüm bu endişelerimize, bu dönüşümü tasarlama iddiasında olan büyük teknoloji şirketlerinin kendilerini artık birer yayıncı olarak konumlandırması da eklenebilir. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde de dijitalleşme ve teknolojinin sunduğu imkanlar kadar oluşturduğu tehdit ve tehlikelere karşı da hazırlıklı ve teyakkuzda olmamız gerekiyor.”

“Türkiye İnşa Sürecinde Aktif Olmalı”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türk şirketlerinin metaverse alanında hızlı adımlar atması gerektiğini dile getirdi:

“Dijital dünyada karşı karşıya kalınan tehditler, bugün tüm dünyada dijital hukuk düzenini gerekli kılıyor. Kuruluşundan itibaren her alanda hakikat mücadelesi yürüten Başkanlığımız, tüm kurum ve kuruluşlarımızla birlikte, ‘metaverse’nin insanlığa fayda sağlayacak şekilde geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bir zamanlar insanlığa umut olacağı konuşulan sosyal medya platformlarının geldiği noktaya baktığımızda, bunların dünyaya dayattığı faşizmi, tüm insanlığa, ‘demokrasi’ adı altında pazarladığını gördüğümüzde elbette ciddi bir riskle karşı karşıya olduğumuzu ifade ediyoruz. Terör örgütlerinin hiçbir müdahaleye uğramadan propaganda yaptığı bu ortamlarda hoşlarına gitmeyen sesleri nasıl kıstıklarını çok iyi biliyoruz. İşte bu nedenlerle Türkiye gibi kendinden çok daha büyük bir gönül coğrafyasını temsil eden bir gücün, tüm imkanlarıyla ‘metaverse’nin inşa sürecinin parçası olması gerektiğine inanıyoruz.”