Son Dakika: 2. el otomobil satışında itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre şartı resmen yürürlüğe girdi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada ikinci ele araç satışında fırsatçılığı önlemek ismine...

Son Dakika: 2. el otomobil satışında itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre şartı resmen yürürlüğe girdi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada ikinci ele araç satışında fırsatçılığı önlemek ismine yeni bir uygulamayı hayata geçireceklerini tabir etti. Bakan Muş, “Sıfır ikinci el araç ilanları var. Yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük sayı konularak satılıyor. Araba fiyatlarında birbirini tetikleyen durum kelam konusu. Yönetmeliği hazırladık. Birinci tescilden sonra şirketler, galeriler, rent a carlar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz” dedi.

“ARTIK İKİNCİ EL SIFIR DİYE BİR İLAN OLMAYACAK”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, kelam konusu uygulama ile arabası gerçek manada gereksinimi olanların alacağını da kaydederek, “Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız” görüşünü paylaştı. Muş’un açıklamaları ise kesim cephesinde olumlu tesir yarattı.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Bakan Muş’un bahsettiği uygulamayla ilgili bugün yeni gelişmeler yaşandı. İkinci el araçlar için getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre kaidesi, Resmi Gazete’de yayınlanmasının akabinde yürürlüğe girdi. Bundan sonra gerçekleştirilecek araç satışlarında, yeni uygulama üzerinden süreç yapılacak. İkinci el araç satışındaki yeni düzenlemenin fiyatları da aşağı çekmesi bekleniyor.

İşte o yönetmelik:

MADDE 1- 13/2/2018 tarihli ve 30331 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğe aşağıdaki süreksiz husus eklenmiştir.

“Pazarlama ve satış kısıtlaması”

GEÇİCİ HUSUS 2- (1)İkinci el kara taştı ticaretiyle iştigal edenler, araba ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını yahut satışını birinci tescil tarihinden itibaren altı ay ve altı bin kilometre geçmedikçe 1/7/2023 tarihinden evvel direkt yahut dolaylı olarak yapamaz. Bakanlık, bu tarihi altı aya kadar uzatmaya yetkilidir.

(2)İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler ismine bu unsurun yürürlüğe girdiği tarihten evvel tescil edilen araba ve arazi taşıtlarının 15/9/2022 tarihine kadar pazarlanması yahut satılması halinde birinci fıkra uygulanmaz.”

MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Yönetmelik kararlarını Ticaret Bakanı yürütür.