Son anda fark edilen defineciler, az kalsın dinamitle Antik Kent’i havaya uçuracaktı

Burçlu sur duvarı, sütunlu yol, hamam ve kilise, tiyatro, amfiteatr, stadyum, suyolları, kaya mezarları ile...

Son anda fark edilen defineciler, az kalsın dinamitle Antik Kent’i havaya uçuracaktı

Burçlu sur duvarı, sütunlu yol, hamam ve kilise, tiyatro, amfiteatr, stadyum, suyolları, kaya mezarları ile Çukurova bölgesinin kıymetli bir antik kenti olan Anavarza, definecilerin gözünü kamaştırıyor.

DEFİNECİLER KAÇTI

Tarihçi Müellif Cezmi Yurtsever, Anavarza Antik Kentinde kral mezarı olarak bilinen yapının, kayalık yüzeyine defineciler tarafından 9 adet dinamit çukuru açıldığını fakat durumun son anda fark edilmesi ve definecilerin kaçmasıyla dinamitlerin patlatılamadığını, tarihi yapının ise son anda kurtulduğunu söyledi.

“ÇOK BÜYÜK BİR TAHRİBAT ORTAYA ÇIKACAKTI”

Anavarza’da kral mezarında açılan dinamit çukurlarını tek tek gösteren Tarihçi-Yazar Cezmi Yurtsever, “Günümüzden 2 bin sene evvel Roma İmparatoru Augustus’un ziyaretinden sonra süratle gelişen ve bir vakit sonra Kilikya coğrafyasını en büyük metropol kenti olan Anavarza’da değerli bir tarihi yapı vardır. Kentin kuzeyinde dağın eteğinde kral tapınak mezarı buraya yapıldı. Bu tapınak mezarın alt kısmında mezar odası var üzerinde yazılar var en üstte da kabartma heykeller var. Heykeller üç kısımdan oluşuyor. 1’ncisi ağlayan 3 bayan var bir bayanın da elinde çocuk var orta yerde. Ölen kişinin sorguya çekilmesi var ve bir öteki kısımda onun ilahlar alemine gitmesi var. Bu kabartma heykelin olduğu yer bir kral tapınak mezarıdır. Çok yakın bir vakitte burada tapınak mezarının yanında gelmişler 9 tane delik açmışlar. Bu delikler dinamitlerin konduğu yer. Dinamitler patlayınca bu kayanın akabinde ölen hükümdarın hazinesinin olduğunu ve onu bulacaklarına inanmışlar fakat emellerine ulaşamadan gelen haber üzerine burayı terk edip gitmişler. Çok yakın bir vakitte Anavarza Antik Kentinde kral tapınak mezarında hazine var diye düşünenlerin büyük bir tahribat bu. Anavarza, arkeologlara nazaran Anadolu coğrafyasında Bergama’dan Efes’ten ve Truva’dan çok daha gelişmiş Anadolu’nun en büyük antik kenti olarak kabul ediliyor. Anavarza Antik Kentinde bir hükümdarın mezarında define aramak için yapılan bu dinamitli tertibatı patlatma olayı şayet gerçekleşseydi çok büyük bir tahribat ortaya çıkacaktı. Tarihimizi koruyalım Anavarza’ya sahip çıkalım ve Anavarza’yı güzel anlayalım” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Selçuk Şavran – Kültür Sanat