Sharm’a talep 5 kat arttı! Mısır’a dönüş…

İlişkiler son devirde ısınmaya başlayınca Türkler, vizesiz tatil alternatiflerinden biri olan Mısır’a yine yöneldi. İstatistikler...

Sharm’a talep 5 kat arttı! Mısır’a dönüş…

İlişkiler son devirde ısınmaya başlayınca Türkler, vizesiz tatil alternatiflerinden biri olan Mısır’a yine yöneldi. İstatistikler de bunu doğrular nitelikte. TÜİK bilgilerine nazaran, yurtdışı seyahatlerinde en çok tercih edilen destinasyonlar Balkanlar, Budva, Mısır, İtalya ve Yunanistan olarak öne çıkıyor. Vizesiz ülkelerde Balkanlar en çok tercih edilenlerin başında gelirken Sharm El Sheikh ise vizenin kalkmasıyla son devirde en çok ilgi çeken destinasyon oldu. Dal temsilcilerine nazaran, 12 yıldır biriken talep sebebiyle bu yıl Mısır’a tatil için gitmek isteyenlerin sayısı beş kattan fazla arttı. Turizmciler, “Mısır talep açısından Balkanlar’ı zorlayabilir” yorumunu yapıyor.

YAKINLIK ÖNEMLİ

İstanbul’dan 2 buçuk saatlik uçuşla gidilen Sharm El Sheikh vize, fiyat avantajı ve otellerin Türk konuğa uygunluğundan ötürü tercih ediliyor. O denli ki Türkiye’deki otellere nazaran Sharm El Sheikh’de tatil yapmak yüzde 50 daha uygun. İki kişilik üç gece dört günlük tipler 20 bin TL’den başlıyor. Otel fiyatları ise iki kişi günlük ortalama 350 liraya bulunabilirken bu fiyat 5 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Pronto Tour İdare Konseyi Lideri Ali Onaran, geçen seneye nazaran beş kat fazla talep olduğunu belirtti.

‘YILIN GÖZDESİ MISIR’

Onaran, “2011’deki Arap Baharı sonrasında Türkiye’ye vize vermek konusunda meşakkat vardı. Bunun için çok talep birikti. Beşerler 12 yıldan beri gidemiyorlardı. Artık vize sorunu olmadığından ötelenmiş taleple birlikte bu yıl Mısır tercihi epeyce yüksek. Yurtdışı tiplerde yılın gözdesi Mısır olacak” dedi. Onaran tatil için gitmek isteyenlere şu ikazları yaptı: “Haziran ayının 15’inden sonra çok sıcak olduğu için tavsiye etmiyorum. Şayet Kahire, Piramit üzere yerler görülmek istenirse en uygun vakit 15 Eylül sonrasıdır.”

sharma talep 5 kat artti misira donus 0 ZOiGQttX

YÜZDE 50 DAHA UYGUN

Sharm El Sheikh’e vize almadan direk gidilebiliyor. Başka Mısır noktalarına ise 25 kapı vizesiyle girilebiliyor. Jolly Cins İdare Heyeti Lideri Mete Vardar, en ağır destinasyon paketlerinin Balkanlar’a olduğunu, Mısır’ın ise ikinci sırada geldiğini söyledi. Sharm’daki otellerin de fiyat avantajı sunduğunu belirten Vardar, “Mısır’ın deniz avantajı var ve kısmen 12 ay yaz iklimi bulunuyor. Ocak ve aralık ayında da denize girme bahtınız var. Kasım, aralık ve ocak bahar üzere yaşanıyor. Fiyat avantajı olarak Türkiye’deki otellere nazaran yüzde 50 daha uygun” dedi.

‘TÜRKLERE İŞ TEKLİF EDİYORLAR’

Mısır ile Türkiye bağlantılarının düzelmesiyle yatırımlar da büyüyor. Mısır’daki Türk şirketlerinin yatırımları 2 milyar dolarlık hacme ulaştı. Turizmde de otellerin büyük bir kısmında Türk müdür ve şefler çalışıyor. Türkiye’nin turizmde çok başarılı olduğunu tabir eden Pronto Tour İdare Heyeti Lideri Ali Onaran, “Mısır’daki turizmin çok daha ilerisindeyiz. O denli olunca Mısırlılar Türk firmalarına ya da Türk üst seviye çalışanlarına iş teklif ediyor. Oteller kendilerini üst segmentlere çekmek istiyor. Bu yüzden tecrübeli Türk çalışanlara daha yüksek sayılar teklif ediyorlar” diye konuştu.
Tatilbudur bilgilerine nazaran de Sharm konuklarının beklentileri Antalya ile misal seviyede. Antalya ve Türk kıyılarına yatırım yapan Türk yatırımcıların birçoğunun sonraki durağının Sharm El Sheikh olacağını belirtiliyor.

TURİZM GELİRİ YÜZDE 43 ARTTI

Mısır’ın kıymetli ekonomik gelirlerinden biri de turizm. Mısır ’nın (CBE) ödemeler istikrarı (BoP) raporuna nazaran, 2022-2023 mali yılının birinci çeyreğinde turizm gelirleri yüzde 43.5 artarak 2.8 milyar dolardan 4.1 milyar dolara yükseldi. Fitch Solutions da Mısır’a gelen turist sayısının 2023 yılında yüzde 46 artarak 11.6 milyon turiste ulaşmasını beklediğini açıkladı.