Şanlıurfa’nın ayaküstü yemeği ‘Lolaz dürümü’

Gastronomi ile özdeşen Şanlıurfa'da ayak üstü tercih edilen tercih edilen "Lolaz dürümü", kahvaltıda ve öğlen yemeğinde tercih ediliyor.

Şanlıurfa’nın ayaküstü yemeği ‘Lolaz dürümü’

Uzun yıllardır yaşatılan ‘lolaz dürüm’ geleneği Kentte halen devam ediyor. Özellikle kahvaltılarda tercih edilmesiyle sürüyor. Protein kaynağı olan lolaz dürüm, lezzetiyle de damaklarda tat bırakıyor.

Son yıllarda İsot, fıstık ve yemek kültürüyle ön plan çıkan Şanlıurfa özellikle yemekleriyle de gastronomi alanında iddiasını sürdürüyor. Yüzlerce çeşit yemeğe sahiplik yapan kentte, şehrin alternatif yiyecekleri ise dikkat çekiyor.

Lolaz dürümü Kentin farklı noktalarında tercih edilenlerin ilk sırasında yer alıyor. Eşsiz lezzetlerle hazırlanan dürüm, börülce, yeşil soğan, maydanoz, nane, biber ve baharatlarla zenginleştirilerek, hem ekonomik hem de mideyi rahatlattığı için esnaf ve vatandaşların vazgeçemediği tatların başında geliyor.

LOLAZ YAPILIŞI

Lolaz tercihen içine kemik konulmuş tencerede bir miktar su ile haşlanır. Açık ekmek içerisine serilen lolaz, ince kıyılmış maydanoz, yeşil soğan, kına biber, taze yeşil ya da kırmızı isot eşliğinde dürüm yapılarak tüketilir