Şanlıurfa’da 50 yıldırı "Lolaz dürümü" satıyor

Şanlıurfa'da, en az kebaplar kadar meşhur börülceden yapılan "Lolaz dürümü", kahvaltıdan akşam yemeğine her öğünde tercih ediliyor. 50 yıllık Ramazan Usta’da yapılan dürümler iştah açıyor.

Şanlıurfa’da 50 yıldırı "Lolaz dürümü" satıyor
Ciğer, patlıcan sade ve birçok kebap çeşidinin diyarı Gastronomi alanında önemli lezzetleriyle bilinen Şanlıurfa'da, hazırlanışı dolayısıyla "Lolaz dürümü" kentte gizli kalmış sokak lezzeti olarak öne çıkıyor.
Eyyübiye ilçesi Haşimiye Meydanı'na Sabahları kahvaltı ve öğlen yemeklerin için vatandaşların uğrak mekanı geçmişi çok eskiye dayanan lolaz meydanda dürüm yapılarak satışa sunuluyor.
Kentin meşhur lolaz dürümcüsü Ramazan Damar, 50 yıldır tarihi Haşimiye medyandın satış yapıyor. Lozazın dürüm fiyatı ise 30-40 liradan satılıyor.
Eşsiz lezzetlerle hazırlanan dürüm, börülce, yeşil soğan, maydanoz, nane, biber ve baharatlarla zenginleştirilerek, hem ekonomik hem de mideyi rahatlattığı için esnaf ve vatandaşların vazgeçemediği yemeklerin başında geliyor.
50 yıldır lolaz dürümü satışı Yapan Ramazan Damar(Usta), “Genellikle ayakta yenen bir dürüm buradaki esnaf ve dışardan gelen bir vatandaş buraya lolaz dürümü yemek için geliyor. Hızlıca ekmek arası yapıp satarız. Lolazın yanına taze sebzeleri de koyup, ekmek arası yapıp veriyoruz. İlgi çok fazla. Sabah kahvaltıda başlayıp akşama kadar yenilir, hazmı da kolay olunca çok tercih ediliyor."dedi.
İŞTE LOLAZ’IN FAYDALARI
Lolaz börülcenin faydaları ise saymakla bitmiyor. Börülce lif oranı yüksek gıdaların başında geliyor, sindirime yardımcı oluyor, kabızlığı gideriyor. Börülcenin içerdiği protein, demir, çinko, potasyum ve manganez minerali sayesinde kötü kolestrolü azalttığı, kabızlığı giderdiği, yüksek tansiyon ile şekere faydası olduğu, kanseri önleyici özellik taşıdığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği biliniyor. Kanseri önleyici faydaları da var.