Samsung, sağlık ve güvenlik alanında tüm ekosistemi dönüştürecek yeni planlarını paylaştı

Samsung, kullanıcıların sıhhat, zindelik ve güvenlik alışkanlıklarına yönelik inovasyonlarını ve ekosisteme olan katkılarını sürat kesmeden...

Samsung, sağlık ve güvenlik alanında tüm ekosistemi dönüştürecek yeni planlarını paylaştı

Samsung, kullanıcıların sıhhat, zindelik ve güvenlik alışkanlıklarına yönelik inovasyonlarını ve ekosisteme olan katkılarını sürat kesmeden sürdürüyor. Şirket son olarak, Samsung Developer Conference (SDC 2022) öncesinde dünya çapındaki kullanıcılar ve geliştiricilere yönelik sunacağı yeni fırsat ve tahlilleri tanıttı.

Samsung’un sıhhat, zindelik ve güvenlik alanında tanıttığı yeni araçlar ortasında, Samsung Privileged Health SDK programı ve kullanıcı güvenliğini destekleyen Fall Detection (Düşme Tespiti) API (Uygulama Programlama Arayüzü) yer alıyor. Bu program Samsung’un sıhhat profesyonelleri ve sıhhat programcıları için geliştirdiği yeni araştırma tahlillerinin yanı sıra iş ortakları için de çeşitli fırsatlar sunuyor.

Samsung Privileged Health SDK, araç sürerken, yorgunluk, uyku ve gerilim düzeyini ölçüyor

Samsung, şahsileştirilmiş sıhhat hizmetleri geliştirme konusunda dal önderleri ile iş birlikleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu iş birlikleri kapsamında, şoför yorgunluğu, gerilim belirtileri ve gerilim düzeyi üzere bilgileri tespit ederek daha inançlı bir sürüş tecrübesi oluşturmak amaçlanıyor.

Samsung, bu doğrultuda göz hareketlerini izleyen, dikkat düzeyi ve yorgunluğu ölçen yazılımlar geliştiren dünya başkanı Tobii ile iş birlikleri yapıyor. Kullanıcılar, Samsung’un Privileged Health SDK özelliğini kullanarak, Tobii’nin Galaxy Watch sensörleri üzerinden sunduğu gerçek vakitli kalp atış suratı, uyku düzeyi üzere bilgileri görebiliyor. Samsung’un iş birliği yaptığı; ilişkili araç teknolojileri, ses sistemleri ve IoT tahlillerinde başkan firmalardan Harman ise şoför güvenliği konusunda Ready Deva platformuyla öne çıkıyor. Ready Deva, dikkat dağınıklığı, yorgunluk üzere ögeleri algılamasının yanında şoförlerin gerilim düzeyini de ölçerek, gerilimi azaltan alternatif rota teklifleri sunabiliyor.

Sağlık hizmetleri için yeni tahliller geliştirmeye devam ediyor

Samsung, sıhhat hizmetleri alanında geliştiriciler ve üçüncü taraflara yönelik Galaxy Watch’un sensör bilgileri ve algoritmalarını kullanmalarını sağlayan API’ler sunmaya devam ediyor. Şirket, bu doğrultuda ‘Düşme Tespiti’ için ayarlanabilir hassasiyet sunan, şahsî sıhhat ve güvenliği güçlendiren yeni bir API’yi de kullanıma sunduğunu duyurdu.

Ayrıca geliştiriciler, ivmeölçer ve jiroskop dahil farklı sensörleri birleştirerek, Galaxy Watch’ın ‘Düşme Algılama’ algoritmalarının kullanımına dayalı yeni tahliller de oluşturabiliyor. Bu API sayesinde beklenmedik kaza durumları için farklı uygulamalar geliştirilmesinin de önü açılıyor. Galaxy kullanıcıları ise Galaxy Wearable uygulaması üzerinden hareket halinde değilken yahut idman yaparken kullanmak istedikleri hassasiyet düzeylerini de ayarlayabiliyor. Uyku nizamını geliştirmek üzere uykudaki hareketleri ölçümleyebilmesine ek olarak yataktan düşmeleri de algılayabilen bu API, hem geliştiriciler hem de kullanıcılar için orijinal fırsatlar sunuyor.

Samsung, teknoloji yardımıyla araştırmalara, hastanelere ve kliniklere katkı sunuyor

Samsung, kullanıcılara çeşitli sıhhat uygulamaları için birleştirici ve uçtan uca tahliller sağlayan açık kaynaklı yeni bir proje de sunuyor. Bu hepsi bir ortada sıhhat hizmeti, klinikler, hastaneler ve sağlıklı ömür merkezleri üzere alanlarda yürütülen tıbbi araştırmaların desteklenmesini sağlıyor. Galaxy Watch akıllı saatler ve giyilebilir teknolojiler aracılığıyla gelişmiş bilgiler sunuyor, geliştirici düzeyinden başlayarak araştırmalara ve kliniklere bilgi sağlayabiliyor. Bunların yanında, sıhhat kurumlarının daima değişen gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik esnek anket şablonları da sunulacak. Böylelikle datalar, giyilebilir aygıtlardan daha kolay toplanabilecek ve kullanıcılar daha yeterli yönlendirilebilecek. Şifrelenmiş iştirakçi bilgileri daha sonra sıhhat profesyonellerinin hasta tedavileri ve öbür araştırmaları için data havuzuna iletilebilecek. Samsung Ar-Ge Takımı Lideri Sebastian Seung, bu yeni projeye ait merak edilen ayrıntıları ise SDC22 etkinliğinde duyuracak.

Yeni fitness ve sıhhat tecrübeleri için tek bir API seti: “Health Connect”

Samsung’un 2022’nin başlarında Google ile ortaklaşa duyurduğu Health Connect API, geliştiricilerin yeni fitness ve sıhhat tahlilleri oluşturmalarına imkan sağlıyor. Şu anda beta sürümüyle kullanılabilen Health Connect, kullanıcıların tek bir yerden yönetebilecekleri saklılık kontrolleri de sunuyor. Leap Fitness, MyFitnessPal ve Withings üzere önde gelen sıhhat ve zindelik uygulamalarının yanı sıra, artık Samsung Health ve Fitbit de daha yararlı bir sağlıklı hayat tecrübesi sunan Health Connect’i kullanmaya başladığını açıkladı. Kullanıcının müsaadesine bağlı olarak, uygulama geliştiriciler de Health Connect üzerinden paylaşılan belli bilgileri kendi uygulamalarında kullanabilecek.

Samsung Electronics Lider Yardımcısı ve Taşınabilir Tecrübe Kısmı, Sıhhat Ar-Ge Takımı Lideri TaeJong Jay Yang, bahisle ilgili olarak, “Sağlık alanındaki eser ve hizmetlerimizin temelinde yatan güç, gelişmiş donanım ve sensör teknolojilerimiz olmaya devam ediyor. Bu teknolojilerimiz, gücünü açık ekosistemimizin yanında iş birliğine dayalı yaklaşımımızdan alıyor. Samsung olarak, giyilebilir eserlerde izleme ve bilgi toplama araçlarının güzelleştirilmesine katkı sunmaya devam edeceğiz. Böylelikle, geliştiricilerin sıhhat, zindelik ve güvenlik alanında daha tesirli tahliller sunmasına katkı sağlayacağız. Bu vesileyle de yeni geliştirici araçlarımızı, API’lerimizi ve iş ortaklarımıza yönelik hizmetlerimizi paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı