Sağlık Bakanı Koca’dan SMA hastalarıyla ilgili açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın SMA hastalarını tedavisinde kullanılan Spinraza...

Sağlık Bakanı Koca’dan SMA hastalarıyla ilgili açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın SMA hastalarını tedavisinde kullanılan Spinraza ilacının geçen ay geri ödeme kapsamına alındığı argümanlarına ait, “Spinraza ilacı 2017 yılının son çeyreğinden beri tüm hastalarımız için bedeli devletimiz tarafından karşılanıyor” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Lideri Mansur Yavaş’ın toplumsal medya üzerinden kendisine yönelttiği sorulara yanıt vermesi üzerine toplumsal medya hesabından yazılı açıklama yaptı. Koca, açıklamasında şu tabirlere yer verdi:

“‘Evlilik öncesi SMA testinin fiyatsız olarak zarurî hale getirilmesi gerekmektedir’ diyorsunuz. Zati fiyatsız ve herkese sunulan bir hizmet. Mecburilik ise şimdi mümkün değil. Mevzuat düzenlemesi ile o da çok yakında mümkün olacak.”

“Spinraza ilacı 2017 yılının son çeyreğinden itibaren devletimiz tarafından bedelsiz karşılanıyor”

SMA tedavisinde kullanılan Spinraza ilacının geçen ay değil 2017 yılının son çeyreğinden itibaren geri ödeme kapsamına alındığını belirten Koca, “Türkiye’de SMA tedavisini SGK’nın karşıladığını söylüyorsunuz. SGK’nın birkaç ay evvel geri ödemeye aldığı Spinraza isimli ilacı şu anda ailelerin bulamadığı, ilaç firması ile şimdi bir muahede yapamadığınız için ilacın piyasada olmadığı ve bu bebeklerin önemli bir vakit kaybı ile karşı karşıya olduğu ileri sürülmektedir. ‘Bu hususla ilgilenmenizden ülkece keyifli olacağız’ diyorsunuz. Spinraza ilacı geçen ay geri ödemeye alınmış değil, 2017 yılının son çeyreğinden beri tüm hastalarımız için bedeli devletimiz tarafından karşılanıyor. İlaç firması ile muahedeyi Toplumsal Güvenlik Kurumumuz yapıyor olsa da durum dediğiniz üzere değil. Stoklarımızda yeteri kadar ilaç var ve hastalarımızın mağdur olması kelam konusu değil. Hassasiyetiniz için teşekkür ederim” sözlerine yer verdi.

Açıklamasında, Yavaş’ın toplumsal medya hesabından verdiği, “Şu anda küçük yavrularını tedavi ettirmek isteyen ailelere kampanya yaptırmak yerine gereken fiyatı bir an evvel karşılamanız gerektiğini düşünüyoruz” karşılığa da değinen Koca, “Bu mevzunun ne kadar istismara açık olduğunu bir vatandaş olarak siz de çok âlâ biliyorsunuz. Uygun olan hastalar için her tedavinin karşılanacağını daha önce beyan etmiştim, tekrar beyan ediyorum. İşe yaradığı bilimsel olarak kanıtlanmış her tedaviyi vatandaşımıza ulaştıracağımızdan kuşkunuz olmasın. Yeni bilimsel gelişmelere uygun olarak gen tedavisi de SMA Bilim Konseyimizin uygun görüşü ile uygun hastalar için geri ödemeye alınıyor” tabirlerine yer verdi.

Bakan Koca, Yavaş’ın ABB’nin SMA taramalarına Sıhhat Bakanlığından daha evvel başladığını tezine ise, “Testleri başlatarak örnek olduğunuzu tez ettiğiniz periyot, bizim testleri başlatacağımızı ilan ettiğimiz, SMA teşhis kitinin yerli olarak geliştirilmesi için davet açtığımız, SMA ilacı geliştirilmesi için proje takviye davetlerine çıktığımız, ülke sathında her hizmet mahallinde test altyapılarını kurduğumuz periyottan biraz sonraya denk geliyor. Yani hazırlıklarımızdan haberdar olarak giriştiğiniz çaba, Bakanlığımızın başlamak üzere olan hizmetine bin 567 testlik bir katkıdır. Her katkı, yöntemine uygun yapıldıkça, elbette son derece pahalıdır. Lakin katkınızın bir örnek ya da öncülük olduğunu söylemek maalesef mümkün değil. Böylesi kapsamlı sıhhat taramalarının, erken kalkanın örnek olabileceği bahisler olmadığının açıklığa kavuştuğu kanaatindeyim” cevabını verdi.

Bakan Koca, açıklamalarına şu formda devam etti:

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat