ROBOBUCA dünya birincisi oldu

Bucalı öğrencilerin hayata geçirdiği ROBOBUCA dünyanın en büyük robot şenliği Robotex Milletlerarası Robot Festivali’nde dünya...

ROBOBUCA dünya birincisi oldu

Bucalı öğrencilerin hayata geçirdiği ROBOBUCA dünyanın en büyük robot şenliği Robotex Milletlerarası Robot Festivali’nde dünya birinciliği kazanarak kente bir gurur daha yaşattı.

Son olarak Estonya’da gerçekleştirilen Milletlerarası Robot Festivali’ne katılan Buca BSM Robotik Kodlama Grubu hazırladıkları robot projesi ile dünya birinciliği ile ödüllendirildi.

Buca Belediye Lideri Erhan Kılıç’ın eğitimde fırsat eşitliği yaratmak gayesiyle hayata geçirdiği Buca BSM, gurur mükafatlarına bir yenisini ekledi. Dünyanın en büyük robot şenliği olarak isimlendirilen Robotex Memleketler arası Robot Festivali’ne katılan Buca BSM Robotik Kodlama Grubu ‘ROBOBUCA’ çalışması ile dünya birinciliği kazandı. Estonya’nın Tallin kentinde, 24-28 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleşen şenliğe, 28 ülkeden yaklaşık 3 bin kişi katılmıştı.

BÜYÜKELÇİ ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI

Ekip mayıs ayında gerçekleşen Türkiye elemesi Robotex Turkey Ulusal Şampiyonası finalinde ülkemizi temsil etme hakkı kazanmıştı. Estonya’da katıldıkları dünya finalinde ise Roboleague kategorisinde gerçekleştirdikleri robot projeleri ile heyetlerin beğenisini kazanan minik öğrenciler, dünya birinciliği ile ödüllendirildi. Buca BSM grubu birebir vakitte ‘LegoSumo’ ve ‘Line Following’ kategorilerindeki robotları ile de finalist olarak yarıştı.

Türkiye Cumhuriyeti Estonya Tallin Büyükelçisi Başak Türkoğlu, öğrencileri müsabaka alanında ziyaret ederek projeleri ile ilgili sohbet edip, başarılarından ötürü kutladı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı