Öldükten 14 yıl sonra gömüldü Bedeni 14 yıl kadavra olarak kullanıldı

Türk tıp tarihine kıymetli katkılarda bulunan ünlü psikiyatrist Doç. Dr. Kriton Dinçmen 2008 yılında vefat...

Öldükten 14 yıl sonra gömüldü Bedeni 14 yıl kadavra olarak kullanıldı

Türk tıp tarihine kıymetli katkılarda bulunan ünlü psikiyatrist Doç. Dr. Kriton Dinçmen 2008 yılında vefat etti. Dinçmen’in vücudu vasiyeti üzerine İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Bilim Kolu’nda genç cerrahların eğitimlerine katkıda bulunmak hedefiyle kadavra olarak kullanıldı.

“BİZ HOCAMIZA KADAVRA DİYEMİYORUZ”

Dinçmen’in öğrencisi Yasemin Balcı ” Hocam vefat ettikten sonra da eğitime katkıda bulundu. Vasiyeti üzerine tüm tıp öğrencilerine kadavra olarak katkıda bulundu. Bu çok kıymetli ve az insanın yaptığı bir şey. Şimdi yaşarken vücudunun tıp eğitiminde değerlendirilmesini yaşarken şahitler eşliğinde vasiyet etti. Biz tıp lisanında kadavra olarak geçiyor ancak biz hocamıza kadavra diyemiyoruz” diye konuştu. Psikolog Julide Aral, Dinçmen’in çok güzel bir tabip olduğunu belirterek “Hekim olmasının hürmetini da vücudunu yeni doktor olacaklara adayarak gösterdi. Hakikaten de bu çok değerli bir olaydı. Bu bir örnektir. Kriton beyefendi bunun öncülerindendir” dedi.

DOĞDUĞU ADAYA GÖMÜLDÜ

Adli psikiyatri alanında sayısız çalışması bulunan Doç. Dr. Kriton Dinçmen hayattayken vasiyetinde vücudun kadavra olarak kullanılmasını istedi. 2008 yılında 84 yaşında ömrünü yitirmesinin akabinde vücudu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Bilim Kolu’nda kadavra olarak kullanıldı. 14 yıl boyunca sayısız tıp öğrencisinin eğitiminde katkı sağladı. Dinçmen’in naaşı dün Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden alınarak doğduğu yer olan Heybeliada’ya getirildi. Dinçmen’in naaşı adada bulunan Rum Ortodoks Mezarlığı’nda Eşi Reyhan Dinçmen, aile yakınlar ve öğrencilerinin iştirakleriyle yapılan merasimin akabinde toprağa verildi. Dinçmen’in 33 yıllık hayat arkadaşı Reyhan Dinçmen cenazeye gelen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencileri ile sohbet ettiği esnada hisli anlar yaşandı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Aktüel