Nero Üyesi Rehberler Kayaşehir ve Meryem Ana Kilisesi’ni Gezdi

Nevşehir Turist Rehberleri Odası (NERO) Lideri Özay Onur, Nevşehir Belediyesi tarafından turizme kazandırılan Kayaşehir ve...

Nero Üyesi Rehberler Kayaşehir ve Meryem Ana Kilisesi’ni Gezdi

Nevşehir Turist Rehberleri Odası (NERO) Lideri Özay Onur, Nevşehir Belediyesi tarafından turizme kazandırılan Kayaşehir ve bir mühlet evvel onarım çalışmaları tamamlanan Meryem Ana Kilisesi’nin bölge ve ülke turizmi için kıymetli bir çıkar olduğunu söyledi.

NERO tarafından oda üyesi profesyonel turist rehberlerine yönelik Kayaşehir ve Meryem Ana Kilisesi bilgilendirme ve eğitim gezisi düzenlendi. Program kapsamında, oda üyesi rehberler Nevşehir Kalesi altında bulunan tarihi Kayaşehir ve Kahveci Dağı eteklerinde bulunan ve bir müddet evvel onarım çalışmaları tamamlanarak turizme açılan Meryem Ana Kilisesi’ni gezdi. Seyahat sırasında rehberlere, Nevşehir Belediye Lider Yardımcısı Furkan Feralan, Nevşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü yetkilileri ve NERO yöneticileri tarafından Kayaşehir ve Meryem Ana Kilisesi’nde gerçekleştirilen çalışmalar, seyahat güzergâhları ve bundan sonraki süreçte bölgede yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

Nevşehir Kalesi altında bulunan Kayaşehir’in 6’ncı yüzyıldan bugüne kadar hayat izlerini taşıyan bir alan olduğunu ve yakın gelecekte değerli bir turizm destinasyonu haline gelebileceğini belirten NERO Lideri Özay Onur, eğitim gezisi ile birlikte rehberlerin Kapadokya’ya gelen yerli ve yabancı konuklara burası hakkında en hakikat bilgileri vermelerini amaçladıklarını kaydetti.

Kayaşehir’in içerisinde bulunan kaya oyma mezar odaları, kilise, hayat odaları, bezirhaneler ve tüneller ile hem yerli hem de yabancı turistlerin büyük ilgisini çekeceğine inandığını tabir eden Onur, “Nevşehir Rehberler Odası olarak eğitim faaliyetlerimiz kapsamında belediyemiz tarafından en hoş halde restore edilen Kayaşehir’e geldik. Burası kısa müddet evvel turizme kazandırıldı ve bizlerde buranın daha fazla insan tarafından tanınması, gezilmesi için katkı sağlamak istiyoruz. Tüm dünyanın burayı tanıması hem bölge hem de ülke turizmimiz için çok değerli. Dünyanın dört bir tarafından bölgemize gelen yabancı konuklarımıza burayı en yeterli halde tanıtabilmek için odamıza kayıtlı rehberlerimizi bura hakkında bilgilendiriyoruz. Buranın yanında bir mühlet evvel onarım çalışmaları tamamlanarak bölge turizmine kazandırılan Meryem Ana Kilisesi de hakikaten çok kıymetli. Kapadokya bölgesindeki en değerli taş kiliselerden bir tanesi. Bölgeye gelen yabancı turistlerin yanı sıra Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen tüm konukları Kayaşehir ve Meryem Ana Kilisesi’ni görmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz.” dedi.

Kayaşehir’in içerisinde kayadan oyma kilise, bezirhaneler, at ahırları, hayat alanları ve mezar odaları bulunmakta.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı