Kaspersky, dijital batıl inançları araştırdı

Kaspersky uzmanları, internet kullanıcılarının bugünlerde inandıkları dijital batıl inançları tahlil etti ve bu inançların münasebetleri...

Kaspersky, dijital batıl inançları araştırdı

Kaspersky uzmanları, internet kullanıcılarının bugünlerde inandıkları dijital batıl inançları tahlil etti ve bu inançların münasebetleri olup olmadığını araştırdı. Türkiye’den ankete katıların %87’si, yabancılarla telefonda konuşmalarının kaydedilebileceğine ve hesaplarından para çalmak için kullanılabileceğine inanıyor.

“Kaspersky Dijital Batıl İnançlar Araştırması” sonuçlarına nazaran, en yaygın batıl inancın yabancılarla telefonda konuşurken “Evet” yahut “Hayır” dememek olduğu karşımıza çıkıyor. Türkiye’den ankete katılan iştirakçilerin %87’si, konuşmaların kaydedilebileceğine ve bankacılık hesaplarından para çalmak için kullanılabileceğine inanıyor.

Ankete katılanların%85’inin inandığı bir öteki yaygın yanılgı ise bir web sitesinin HTTPS protokolünün gerçekliğini garanti etmesi. HTTPS sertifikası, ferdî bilgilere web sitesinin dışından erişilemeyeceği manasına geliyor lakin bu bilgiler bir kimlik avı kaynağıysa sitenin kendisi tarafından da çalınabiliyor.

Katılımcıların yarısından fazlası (%56), bir akıllı telefondaki tüm bilgileri fabrika ayarlarına geri döndürerek silmenin mümkün olduğuna inanıyor. Gerçekte, bilgiler ekseriyetle fabrika ayarlarına sıfırlandıktan ve biçimlendirildikten sonra kurtarılabiliyor. Aygıtlardaki depolama alanının özellikleri, dataların sırf üzerine yazılması durumunda silindiği manasına geliyor; bu, sıfırlama sırasında gerçekleşmiyor.

Türkiye’deki iştirakçilerin %62’si, aygıt internete bağlı değilse, berbat hedefli yazılım bulaşmasının imkansız olduğunu düşünüyor. Bir flash şoför yahut öteki bir çıkarılabilir disk kullanarak, İnternete bağlı olmadan da aygıta virüs bulaştırılabiliyor.

Ankete katılan beş kullanıcıdan dördü (%85), tarayıcıdaki “Gizli” modun internette tam anonimlik sağladığını düşünüyor. Lakin “Gizli” modu mutlak kapalılığı garanti etmiyor. Bu modda, tarayıcı ziyaret edilen web sitelerinin geçmişini, çerezleri, indirme geçmişini ve tam anonimliğe eşit olmayan yetkilendirme bilgilerini kaydedemiyor.

“Dijital batıl inançlarla savaşıyoruz”

Kaspersky Türkiye Genel Müdürü Unsurum Özar araştırmaya ait olarak şunları belirtiyor: “Dijital batıl inançlar, ekseriyetle teknolojinin karmaşıklığı yahut bilinmezlikleriyle ilişkilendirilen telaşların bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Teknoloji ve dijital dünya hakkında bilgilenmek ve gerçeklikle uyumlu bir halde düşünmek değerli. 25 yılı aşkın tehditleler olduğu üzere birebir vakitte dijital batıl inançlarla da savaşıyoruz. Anketimize katılan kullanıcıların üçte birinden fazlasının hala kaktüs bitkilerinin bir monitörden yayılan ziyanlı olabilecek radyasyonu emdiğine inandığını görebiliyoruz. Bu nedenle, dijital okuryazarlığı daima olarak geliştirmek ve güvenlik tahlilleri kullanmanın kıymetli olduğunu düşünüyoruz.”

Çeşitli siber tehditlere karşı korunmak için Kaspersky uzmanları aşağıdaki ipuçlarını öneriyor:

  • Sosyal ağlarda ve tanınan platformlarda zımnilik ayarlarına dikkat edin.
  • Tüm hesaplarınız için güçlü ve eşsiz şifreler kullanın (farklı harfler, sayılar ve özel karakterler içeren en az 12 karakter), bunları şifre yöneticilerinde saklayın.
  • Buna müsaade veren hizmetlerde, iki faktörlü yetkilendirmeyi ayarlayın.
  • Uygulamaları sadece resmi mağazalardan indirin ve aygıtta hangi programların yüklü olduğunu periyodik olarak denetim edin.
  • Postadaki, anlık iletileşme programlarındaki yahut toplumsal ağlardaki kuşkulu kontakları takip etmeyin (arkadaşlar tarafından gönderilmiş olsalar bile).
  • Kişisel yahut ödeme datalarınızı girmeden evvel adres çubuğundaki sitenin ismini dikkatlice denetim edin.
  • Mitlere inanmayın ve dijital okuryazarlığınızı daima olarak geliştirin ve datalarınızın güvenliği konusunda endişelenmemek için, taşınabilir aygıtlar da dahil olmak üzere tüm aygıtlara muteber bir güvenlik tahlili yükleyin.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı