Merkez Bankası’ndan Türk Lirası kararı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankacılık sistemini Türk lirasını (TL) cazip hale getirecek şekilde dönüştürmeye...

Merkez Bankası’ndan Türk Lirası kararı!

merkez bankasindan turk lirasi karari luka

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankacılık sistemini Türk lirasını (TL) cazip hale getirecek şekilde dönüştürmeye yönelik adımlarına devam ediyor.

TL’nin bankacılık sistemindeki payının artırılması ve TL’nin tasarruf aracı haline getirilmesi hedefini sürdüren TCMB, mevcut düzenlemede yaptığı değişikliklerle bu amacını pekiştirirken, bazı teşvikler ve uygulama kolaylıkları da getirdi.

Merkez Bankası, yerel para birimi TL’yi güçlendirmek amacıyla hem standart TL mevduatı destekleyecek hem de döviz korumalı hesaplardan standart TL mevduata geçişi teşvik edecek yeni adımlar attı.

TCMB’nin bankalara gönderdiği uygulama talimatına göre TL hisse artış hedefi (gerçek kişiler için) artırıldı.

Ağustos ayında TCMB, döviz korumalı hesapların TL mevduat, menkul kıymetler ve zorunlu karşılık uygulamalarında yer aldığı TL hisse oranını kaldırmış ve yerine döviz korumalı hesapları TL olarak dikkate almayan yeni TL hisse oranını getirmiştir. Mevduat ve standart yerel para birimi olan TL mevduatın toplam mevduat içindeki payını artırmayı hedefliyor. O getirdi.

TL’ye geçişin hızlandığını gösteren veriler doğrultusunda gerçek kişiler için aylık yüzde 2 olarak belirlenen TL hisse artış hedefi yüzde 2,5’e çıkarıldı.

Ayrıca TL’ye geçiş ve yenilemeyle birlikte TL pay hesaplamaları da revize edildi. TL’ye geçişte ve yenileme oranındaki eksik kısmı gerçek kişi dönüşüm hesapları ile tamamlamak mümkün hale geldi.

KOMİSYON UYGULAMASI TL GEÇİŞ VE YENİLEME ORANLARINA GÖRE YAPILDI

Menkul kıymetler ve zorunlu karşılıklarda ağustos ayında kaldırılan eski TL hisse oranına dayalı komisyon uygulamasına da son verildi. Komisyon uygulamasında TL’ye geçiş ve yenileme oranları belirleyici olacak.

Uygulama talimatına göre, TL dönüşüm ve yenileme oranı yüzde 100’ün altında olan bankalara yıllık yüzde 8, TL dönüşüm ve yenileme oranı yüzde 100’ün üzerinde olan bankalara ise yıllık en fazla yüzde 4 komisyon uygulanacak. TL’ye dönüşüm oranına bağlı olarak.

HARCAMA KREDİLERİNDE MUAFİYET SINIRI ARTTIRILDI

İhracat, yatırım ve KOBİ kredilerinde 50 bin TL’yi aşan kredi kullanılması durumunda, kredinin belirtilen harcama alanlarında kullanıldığının belgelenmesi gerekmektedir, aksi takdirde bankaların kredinin yüzde 30’u oranında teminat sağladığı ve bu kredilerin dahil olduğu belirtiliyor. kredi büyüme limitinde.

Kredi akışını kolaylaştırmak amacıyla bu kredilere ilişkin fatura muafiyeti limiti 250 bin TL’ye çıkarıldı.

Kaynak: AA