Kur'an-ı Kerim'in İnişini Karşılamak

Kur'an-ı Kerim'in İnişini Karşılamak


 Yaklaşık bir aydır gelen ağır ve şerefli misafirimiz Ramazan-ı Şerif  gitmeye hazırlanıyor. Diğer yıllara nazaran farklı ve hüzünlü bir ramazan yaşadık . Evlerimizde tedbirler neticesinde kalarak Ramazan ayını en güzel şekilde misafir edip, en başta nefsimizi terbiye etmeye gayret ettik. Ramazanın en büyük anlamı Rabbimizin insanlara peygamberimiz, rehberimiz,  Hatem’ul Enbiya Hz. Muhammed vesilesiyle indirdiği,  son mesajı, rahmani öğütleri olan, hidayete vesile kainat kitabı  Kur'an-ı Kerim’i indirmesidir. Peygamber efendimizin en büyük mucizelerinden biridir.

Hastalıklı ruhlarımıza şifa içeren bir ilaçtır.  İşte bu yüzdendir ki  Oruç farz kılındığı zaman Yüce Allah oruç ibadetinin yapılması için en uygun ve  güzel zaman olarak  Ramazan ayını seçmiştir.

Geçmiş toplumlarda insanlar bir olayı ve durumu kutlamak için oruç tutarlarmış. Kutsal kitabımız olan evrensel değer ve normları kapsayan kainat kitabının inişini de Müslümanlar olarak Ramazan ayında oruç tutarak kutluyoruz.

 Gündüzleri yemekten içmenin terkiyle meleklerin vaziyetine benziyoruz.  Kuranın indirileceği geceye kadar nefsin kötü arzulardan ve malayani isteklerinden çekinmek lazımdır. Nefsimize hakim olmalıyız.

Peygamber efendimizin dediği gibi en büyük cihadı nefsimizin iradesini ve inadını kırarak yapabiliriz.
 Nefsimizin sırtına ibadet, zikir yükleyerek, her isteğini yapmayarak onun bize hükmetmesini engelleyip biz nefsimize hükmedebiliriz. Nefsimize hükmederek tüm alemimize hükmedebiliriz.

  Böyle yaparsak kalbimizde ilahi aşk parlamaya başlar ve bu nur ile iyiyi kötüden ayırabiliriz.
Hz. Mevlana’nın dediği gibi Gündüz gibi ışıyıp durmayı istiyorsan, geceye benzeyen nefsini yakadur.
Ancak o zaman Cenab-ı Hakk’ın ilahi aşkının denizinde yüzebiliriz.

Oruç nefsi dizginleyerek irademizin güçlenmesini sağlar.  Allaha karşı samimiyetimizi ve kulluğumuzu pekiştirir. Açlık ve susuzluğun verdiği zorluğa dayanmak, tahammül ve sabır sınırlarımızı genişletir. İhlasla samimiyetle Kur’an-ı Kerim’in indirilişini karşılıyoruz ve kutluyoruz.

Son günlerde Ramazanın incisi olan,  bin aydan hayırlı olan kadir gecesini arayalım. Rabbim bu ağır ve şerefli misafirimizi layıkıyla ağırlayanlardan eylesin. Ramazan ruhlarımızı yenilesin, nefislerimizi diriltsin inşallah. Misafirperverliğimiz güzel olursa ancak bayramın adı bayram olur.
 Selam ve dua ile..