Kraliçe 2. Elizabeth’in tahttaki 70. yılı 4 gün boyunca birçok etkinlikle kutlanacak

Kraliçe Elizabeth’in tahttaki 70. yılı hasebiyle dört gün boyunca ülke çapında halka açık çeşitli etkinlikler...

Kraliçe Elizabeth’in tahttaki 70. yılı hasebiyle dört gün boyunca ülke çapında halka açık çeşitli etkinlikler ve sokak partileri düzenlenecek. Kraliçe 2. Elizabeth, tahtta 70 yılını tamamlayan birinci kişi olmuş ve Platin Jübilesini bu yıl 6 Şubat’ta kutlamıştı.

2. Elizabeth Jübile iletisinde, kutlama etkinliklerini düzenleyenlere teşekkür etti ve “birçok keyifli anı” yaratılacağını söyledi.

Kraliçe, “Bana gösterilen düzgün niyetten ilham almaya devam ediyorum ve önümüzdeki günlerin, geleceğe itimat ve şevkle bakarken son 70 yılda başarılanları düşünmek için bir fırsat sunmasını umuyorum” dedi.

Platin Jübile kutlamaları öncesi Kraliçe’nin resmi bir fotoğrafı da yayımlandı. Ranald Mackechnie tarafından çekilen portre, bu yılın başlarında Windsor Kalesi’nde çekildi.

Hareket sıkıntıları yaşayan ve son vakitlerde birçok aktifliğe iştirakini iptal eden 96 yaşındaki Kraliçe’nin, Kraliyet Ailesi üyeleriyle birlikte Buckingham Sarayı’nın balkonunda gösteriyi izlemesi bekleniyor.

Şu anda ABD’de yaşayan Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Megan Markle geçit merasimini izleyecek, lakin balkonda görünmeyecekler.

Kraliçe’nin, ABD’deki bir cinsel taarruz davası nedeniyle kraliyet unvanları iade edilen oğlu Prens Andrew da merasimde yer almayacak.

Bu akşam Kraliçe için İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta ve İngiliz Uluslar Topluluğu’na mensup ülkelerde 3000 fener yakılacak.

Buckingham Sarayı, Kraliçe’nin ana Jübile fenerini özel merasimle Windsor Kalesi’nde yakacağını açıkladı.

Perşembe günü ayrıyeten Prens Charles ve eşi Cornwall Düşesi BBC’de uzun yıllardır yayınlanan EastEnders isimli dizide yer alacak ve oradaki sokak partisine katılacak.

Cumartesi günü Buckingham Sarayı önünde Diana Ross, George Ezra, Alicia Keys ve Nile Rodgers 22 bin izleyicinin canlı ve televizyonları başında da milyonlarca kişinin izleyeceği bir konser verecek. Prens Charles ve oğlu Prens William, konserde Kraliçe’ye hürmet konuşmayı yapacak.

Pazar günü ülke çapında sokak partileri düzenlenecek ve Büyük Jübile Yemeği ismiyle 85 bini aşkın sofra kurulacak.

Jübile aktiflikleri Pazar günü Londra sokaklarında geçit merasimi kapsamında 6000 performans ve 200’e yakın ünlünün katılacağı etkinliklerle sona erecek. Kaynak: BBC