Konya Büyükşehir Filistinli Ailenin İsrail Tarafından Yıkılan Evini Yeniden İnşa Edecek

Konya Büyükşehir Belediyesi, İsrail askerlerinin Batı Şeria’da ruhsatsız olduğu gerekçesiyle haksız yere yıktığı Filistinli ailenin...

Konya Büyükşehir Filistinli Ailenin İsrail Tarafından Yıkılan Evini Yeniden İnşa Edecek

Konya Büyükşehir Belediyesi, İsrail askerlerinin Batı Şeria’da ruhsatsız olduğu gerekçesiyle haksız yere yıktığı Filistinli ailenin meskeninin inşaatını Türk Dünyası Belediyeler Birliği aracılığıyla üstlendi. 

Süreci başlatmak ve incelemelerde bulunmak üzere Filistin’in El Halil kentini ziyaret eden Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, El Halil Belediye Lideri Tayseer Abu Sneineh ile protokol imzaladı. Lider Altay, “İnşallah en kısa müddette meskeni tamamlayarak ailemizin mağduriyetini gidermek istiyoruz. Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Konya olarak Filistinli kardeşlerimiz için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, İsrail askerleri tarafından konutu yıkılan Filistinli aileye yeni bir konut inşa edilmesi için El Halil Belediyesi ile protokol imzaladı.

Filistinli ailenin yıkılan meskeninin yine inşasıyla ilgili süreci başlatmak ve incelemelerde bulunmak üzere Filistin’in El Halil kentini ziyaret eden Lider Altay, El Halil Belediye Lideri Tayseer Abu Sneineh ile yıkılan konutun inşası için protokol imzaladı.

İsrail’in dünyanın gözü önünde Filistin halkına zulmetmeye devam ettiğini belirten Lider Altay, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Filistin halkının haklı davalarında Türkiye olarak her vakit yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz” diye konuştu. Lider Altay, “Başkanlığını yürüttüğüm Türk Dünyası Belediyeler Birliği aracılığıyla Batı Şeria’da ruhsatsız olduğu gerekçesiyle İsrail askerleri tarafından meskeni yıkılan Filistinli ailemizin konutunun yine inşasını gerçekleştirmek için harekete geçtik. Yapılan görüşmeler sonucunda El Halil Belediyemiz ve TDBB ortasında protokol imzaladık. İnşallah Konya Büyükşehir Belediyesi olarak en kısa müddette meskeni tamamlayarak ailemizin mağduriyetini gidermek istiyoruz. Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Konya olarak Filistinli kardeşlerimiz için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

BAŞKAN ALTAY FİLİSTİN’DE ÇEŞİTLİ TEMASLARDA BULUNDU

Filistin ziyareti kapsamında Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Ahmet İstek Demirer ile de bir ortaya gelen Lider Altay, daha sonra El Halil Belediyesi’nde Konya’nın deneyimlerinden faydalanarak hayata geçirilen Akıllı Trafik İdaresi ve CBS merkezlerinde yürütülen çalışmaları inceledi.

Başkan Altay, Belediye Akademisi çalışmaları kapsamında daha evvel Konya Büyükşehir İtfaiyesi’nden eğitim alan El Halil Belediyesi İtfaiyesi’nde vazife yapan itfaiyecileri de ziyaret ederken, önünüzdeki devirde bu eğitimlerin devam etmesi noktasında mutabık kalındı.

Türkiye’de bulunmayan pek çok Osmanlıca yazma yapıtın yer aldığı El Aksa Yazma Eserler Kütüphanesi’ni de ziyaret eden Lider Altay, kütüphane ile ortak stant yapılması için çalışmalar başlattı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı